Az adórendszerünk gátolja a fejlődést

Június végén dönt a kormány az adórendszer átalakításának lépéseiről – mondta tegnap Keller László a II. Nemzetközi adókonferencián. A rendezvényen elhangzott, hogy az adórendszer gátolja az ország fejlődését.

Jakubász Tamás
2008. 06. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az adórendszer gátolja hazánk gazdasági fejlődését – jelentette ki tegnap a II. Nemzetközi adókonferencián Herich György. A Magyar Okleveles Adószakértők Egyesületének elnöke a kétnapos rendezvény megnyitóján így vélekedett: a magyar adójogszabályok a nemzetközi folyamatokkal ellentétes hatásúak, ezért azokon mindenképp változtatni kell. Felhívta a figyelmet arra, hogy a szomszédos államok az európai uniós csatlakozásukkor elvégezték adórendszerük modernizációját, hazánk viszont elmulasztotta ezt a lehetőséget.
A konferencián a Pénzügyminisztérium államtitkára úgy tájékoztatott: a közterhek rendszerének átalakításáról a kormány június végéig hozza meg döntését. Az adórendszer módosításának forrásaként Keller László a gazdaság kifehérítéséből származó többletbevételt és az állami kiadások csökkentése miatt felszabaduló összegeket jelölte meg. A kabinet a szolidaritási adó egy-két éven belüli eltörlését, valamint a tételes egészségügyi hozzájárulás megszüntetését tervezi, s csökkenteni kívánja a munkáltatók által fizetendő járulékokat – fogalmazott Keller. Az államtitkár leszögezte: az adórendszer átalakítása csak a konvergenciaprogram betartásával történhet.
Bod Péter Ákos, a Corvinus Egyetem tanára előadásában arról beszélt, hogy hazánk olyan különleges gazdasági pályára sodródott, amelyet igen nehéz lesz elhagyni. Megítélése szerint nem csupán a gazdasági mutatókon szükséges javítani, hanem a társadalom magába forduló, a történéseket kevésbé reálisan szemlélő gondolkodásmódjának is meg kell változnia. A közgazdász hangsúlyozta: a befektetők körében várakozás tapasztalható, s őket csak a tények sarkallhatják beruházások megvalósítására, a propaganda semmiképp.
Pitti Zoltán óvott attól, hogy az adócsökkentés fedezetét a fogyasztási adók növelésével teremtse elő a kabinet. A Corvinus Egyetem professzora figyelmeztetett arra, hogy a magyar vállalkozások legtöbbje a belső piacon értékesíti termékeit. Ugyanakkor például az általános forgalmi adó emelése dráguláshoz, s a hazai kereslet visszaeséséhez vezetne, ami végső soron a magyar cégek életterének szűkülését hozná. Pitti Zoltán szerint az adózás pusztán eszköz, nem cél. Vagyis a gazdaság fellendítéséhez megfelelő gazdaságpolitikára van szükség.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.