Ázsia a leszerelésért

2008. 06. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Első nyugati vezetőként Kevin Rudd ausztrál miniszterelnök látogatott el hivatalos útján a hirosimai emlékközpontba. Rudd négynapos japán útja során az első látogatási helyszín Hirosima volt, így is hangsúlyozva az ausztrál politikus céljait. Az atombomba által megölt mintegy 140 ezer ember emlékére épített helyszínen Rudd közölte, Ausztrália új szervezetet hoz létre, amelynek célja a nukleáris fegyverek leszerelése lesz. Ezen törekvéséhez s az atomsorompó-egyezmény megerősítéséhez kérte a vele egyetértő országok támogatását. A kiotói egyetemen tartott előadásában Rudd kifejtette, az atomsorompó-egyezmény nagy nyomás alatt áll, mivel egyes államok nukleáris fegyverek kifejlesztésére törekszenek a szerződés keretein kívül, miközben mások, mint Észak-Korea egyenesen felrúgta a megállapodást. A világon Ausztráliának van a legnagyobb ismert uránérckészlete, Japán pedig történelme és kiterjedt atomerőmű-hálózata kapcsán lehet a kezdeményezés motorja, vélte az ausztrál kormányfő.
Az egyezménynek jelenleg 189 tagállama van, közülük öten tagjai az atomklubnak (Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Nagy-Britannia és Franciaország). Három nem részt vevő államnak van bizonyíthatóan nukleáris ütőereje, ez Pakisztán, India és Észak-Korea. Izrael sem írta alá az egyezményt, de nemzetközileg tényként kezelik, hogy Tel-Avivnak van mintegy 150-200 nukleáris robbanótöltete. Az atomsorompó-egyezmény tiltja az atomfegyverek technológiájának átadását, a meglevő készletek leépítését szorgalmazza, s az atomenergia békés célú felhasználását támogatja. Erre a szerződés aláírásával az atomhatalmak ígéretet tettek. A szerződést aláíró államok ötévente összeülnek ellenőrizni a vállalásokat, ám bizonyos lépések aggodalomra adnak okot. Így akár Oroszország Iránnal való nukleárisfűtőanyag-szállítási megállapodása, vagy az Egyesült Államok Indiával való nukleáris együttműködése egyaránt a szerződés megszegését jelentheti. Az előző ausztrál miniszterelnök Indiának akart eladni urániumot, ám Rudd megválasztása után visszamondta a szerződést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.