Damaszkuszra várnak

Ha Szíria békét akar, akkor bizonyítsa ezt be – mondta lapunknak adott interjújában Majalli Whbee izraeli külügyminiszter-helyettes. A drúz származású politikus szerint Szíria továbbra is az Izrael-ellenes mozgalmak mögött áll, ennek ellenére hajlandó lenne tárgyalni Damaszkusszal.

2008. 06. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mire számít a Szíriával való tárgyalásokon? El fogják hagyni a Golán-fennsíkot?
– Nem az a kérdés, hogy elhagyjuk-e a Golánt. Tekintsünk ki egy kicsit a térségre a könnyebb megértés végett. Libanonból 2000-ben vonultunk ki. Ha most megnézi Észak-Izraelt, láthatja, hogy azóta fejlesztettük az infrastruktúrát, szállodákat építettünk, új ültetvények és házak épültek. A másik oldalon a Hezbollah bunkereket, katonai célú épületeket emelt. Folytatni akarják a háborút, felkelést szítani a jelenlegi, nyugati támogatottságú libanoni kormány ellen. Tudjuk, hogy most történt meg a kiegyezés Libanon ügyében, ám nem vagyunk túlzottan derűlátók. Nem lehet állam az államon belül. Nem irányíthatja az állam a repülőteret, miközben a Hezbollah kezében van a kommunikációs hálózat. A síita fegyveresek Szíria és Irán segítségével próbálják elérni céljaikat. Ha pedig Szíria valóban békét akar – és nem csak beszél róla –, akkor lássuk, hogy nem támogatják ezentúl a terrorszervezeteket. A palesztin terrorcsoportok vezetősége Szíriában él. Damaszkusz azt mondja, hogy tárgyalni akar, viszont a védelmi miniszterük kijelentette, semmi sem fog változni.
– Vajon Izrael komolyan gondolja-e a tárgyalási szándékot, mikor rendkívül sokan támadták Ehud Olmert kormányfőt az egyeztetések miatt, mondván, ez csak egy trükk, hogy megtarthassa a hatalmát?
– Én azokkal értek egyet, akik azt mondják, hogy tárgyalnunk kell a szíriaiakkal. 2007 februárjában a török államfő arról tájékoztatta Olmertet, hogy Basár el-Aszad szíriai elnök tárgyalni szeretne Izraellel, és őt kérte fel közvetítőnek. Olmert elfogadta az ajánlatot. Tudjuk, mire számíthatunk Szíriától, és ők is azt, mire számíthatnak tőlünk.
– Ha a Golán-fennsík történetesen visszatér Szíriához, akkor mit tesznek az ott élő drúzok? Elhagyják a területet a zsidó telepesekhez hasonlóan, vagy maradnak szíriai fennhatóság alatt?
– Ez az ő otthonuk. Mikor az izraeli csapatok bevonultak, akkor sem menekültek el, így a szíriaiak érkezésekor is maradnának. Miért tennék? Nagy különbség köztük és a palesztinok között, hogy a drúzok soha nem tiltakoztak, betartották az ország törvényeit. Az elmúlt negyven év során egyetlen terroristacselekmény sem történt azon a területen. A legtöbb drúz csendes és békés életet él. Ha megkérdeznénk őket, hogy mit szeretnének, szíriai fennhatóságot havi kétszáz dolláros jövedelemmel vagy izraeli uralmat úgy, hogy négy kocsi áll a házuk garázsában, vajon mit mondanának?
– Különleges a helyzete drúz politikusként. Annak ellenére, hogy nem zsidó, az izraeli hadseregben harcolt, most pedig a zsidó állam külügyminiszter-helyettese. Korábban tiltakozott is az izraeli hadsereg túlkapásai ellen, amelyet egy drúz település ellen hajtottak végre. Miként tudja összeegyeztetni ezt?
– Izrael zsidó állam, de egyben az én hazám is. Törvény előtt mindannyian egyenlők vagyunk, ugyanakkor küzdenünk kell az egyenlő elbánásért. Ez nem a törvények hibája, inkább a bürokráciáé. Kicsit ez a munkám is, hogy megváltoztassam belülről, és egyenlő feltételeket teremtsek. De nézze meg, én vagyok a külügyminisztérium második embere, és az izraeli kormányban van muszlim tag is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.