Elővásárlási jog gyakorlására felhívó hirdetményt függesztettek ki a napokban a Somogy megyei Kötcse önkormányzatának épületére. Ebben az áll, hogy egy, a település külterületén fekvő, összesen mintegy másfél hektáros ingatlanra a rajta álló gazdasági épülettel együtt vételi ajánlatot nyújtott be Dobrev Klára, mégpedig 17,2 millió forint értékben.
A kormányfő felesége egy összegben fizetné ki ezt az összeget az adásvételi szerződés aláírásakor. A terület egyharmad része (tehát mintegy fél hektár) a földhivatali bejegyzés szerint „rét és gazdasági épület”, illetve „rét” besorolású, kétharmad része (egy hektár) pedig „nádas” minősítésű.
A birtok jelenlegi tulajdonosai (K. Mihályné, K. Zoltán és K. Tamás) azért tették közzé a hirdetményt, hogy akinek van, az tizenöt napon belül élhessen elővásárlási jogosultságával. (Hirdetmény közzétételét egyébként ilyen esetekben jogszabály írja elő.) Ha ezzel senki sem él, akkor Dobrev Klárának adják el a területet. Mi-után a hirdetményt május 30-án függesztették ki, ezért a 15 napos határidő éppen ma jár le. Bár Kötcse független polgármesterét, Feledy Gyulát és Gál Mariann jegyzőt lapzártánkig nem értük el, információink szerint senki sem jelezte, hogy élne elővásárlási
jogával.
*
Így a Balaton déli partjától kilenc kilométerre fekvő zsáktelepülés mintegy ötszáz lakója hamarosan testközelből köszöntheti a pihenni vágyó Gyurcsány családot. (A falu egyébként Antall József néhai miniszterelnök családjának egykori tulajdona volt.)
A Kormányszóvivői Irodán lapunk megkeresésére elmondták: a Gyurcsány család azért vásárolja meg a külterületi ingatlant, hogy családi házat építsen rá. A szóvivői iroda állítása szerint a miniszterelnöknek mindössze annyi köze van az ügylethez, hogy az adásvétel és az építkezés költségeit a család „közös vagyonából” fedezik. Hangsúlyozták: Gyurcsányék semmilyen állami támogatást nem kívánnak igénybe venni a beruházáshoz.
Budai Gyula, a Magosz szövetségi igazgatója lapunknak úgy fogalmazott: „a jelek szerint a miniszterelnök családja a maga részéről már megkezdte az új tulajdonosi programot”. Mellesleg furcsállotta, hogy Gyurcsány felesége ilyen nagy összegű vételi ajánlatot tett a másfél hektáros, alacsony aranykorona értékű ingatlanra. Szerinte a látványosan magas ajánlattal Dobrev meg akarta akadályozni, hogy az elővásárlási joggal rendelkezők ringbe szálljanak.
A Gyurcsány–Dobrev páros nem most először töri a fejét építkezésen, ingatlanberuházáson. Amint azt lapunk föltárta, a Szemlőhegy utcai családi villában több millió forintért egy luxususzodát építtetett a kormányfő, mégpedig családi cége, a Fittelina Kft. segítségével. Ennek az ügyletnek egyik kiemelkedő, azóta szállóigévé lett aktusa volt, hogy a milliárdos kormányfő visszalízingelte saját cégétől az uszodát, a liftet, sőt még a csillárt is. A gyurcsányi specialitásnak számító lízingeléssel azt kívánták palástolni, hogy a villa tulajdonosai, Dobrev Klára és anyja, Apró Piroska ellenérték nélkül jutott javakhoz, amelyek után egyébként adózniuk kellett volna.
Gyurcsány korábban szemet vetett a szomszédos Szemlőhegy utca 44. és 33/B alatti ingatlanokra is, amelyeken irodaházat akart építtetni, de vételi ajánlatait elutasították. Emellett hírhedtek a miniszterelnök balatonőszödi és Szalay utcai lízingügyletei is. Utóbbi kapcsán az ügyészség különösen nagy értékre elkövetett hűtlen kezelés bűntettének gyanúját állapította meg, de elévülés miatt nem indíthatott büntetőeljárást.
Ez nagyot szólna: ilyen csapattársa még nem volt Sallai Rolandnak!
