Gyarmati múlt etnikai köntösben

Két hete csak helyi összezördülés volt a Johannesburg melletti Alexandra városában. Az erőszakhullám azonban óriásira dagadt azóta, rávilágítva a gyarmati hagyományokat máig nyögő Dél-afrikai Köztársaság mélyen gyökerező bajaira. A külföldiek elleni támadásokkal az ország nemcsak a futball-világbajnokság megrendezési jogát veszítheti el, hanem sokkal többet.

2008. 06. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Itt nem Dél-Afrika ártatlanságáról van szó, ugyanis ez az ország soha nem volt ártatlan. Úgy alkották meg, hogy a fehér betelepülőknek a lehető legkevesebbet kelljen találkoznia a fekete őslakossággal. A helyi négereknek rosszabb anyagi sors, iskolázottság, egészségügyi ellátás és munkahely jutott, mint a fehéreknek. A XV. században megérkező holland telepesek rabszolgákként bántak az őslakossággal, ám ez akkor nem volt meglepő. A britek érkezésével már a holland származásúak lettek a támadott lakosság, s a két búr háború veszteseiként ők hajtottak fejet 1902-ben a világhatalom fegyverei előtt. A világ megismerte az új angol találmányt, a koncentrációs tábort, ahol mintegy 27 ezer búr halt meg. Megszületett viszont a Dél-afrikai Unió, ahol a britek és a búrok jogairól folytak a viták, a feketék mintha a világon sem lettek volna.
A körülményeket is úgy próbálták alakítani, hogy ne is legyenek. Olyan területeket választottak le az unióból, ahol a lakosság teljes egészében fekete. Erre építettek később a vezetők, létrehozva a különálló jogi személyiségű „hazákat” (homeland), amelyek egy nap függetlenek lehetnek, s a feketék elveszítik dél-afrikai állampolgárságukat, növelve ezzel a fehér bőrűek arányát az országban. 1951-ben indult el a program, s a hetvenes évek végén – immáron nem brit koronagyarmatként, hanem 1961-től független köztársaságként – tíz ilyen „bantusztán” alakult, az ország területének 13 százalékán. Felmérések szerint a hatvanas évektől húsz év alatt mintegy 3,5 millió embert költöztettek el otthonaikból, és zárták őket a bantusztánokba. A végső cél az összes fekete dél-afrikai eltávolítása volt, ám ez nem vált valóra. A feketék 45 százaléka soha nem veszítette el állampolgárságát, s így megmaradtak azok a bádogviskókból álló szegénynegyedek is, amelyekben a mostani erőszakhullám elindult. 1994-ben véget ért az apartheid, a bantusztánok kerítéseit leszedték. Ahogy azt várni lehetett, az apartheid ellenes politikai mozgalom, az Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) győzött az első demokratikus választásokon, ám nehéz elhagyni a régi beidegződéseket. A mai Dél-Afrika továbbra is etnikailag és nyelvileg megosztott, a fehérek városai elegánsak és gazdagok, ám megerősített erődítményekhez hasonlatos házaikból nehezen látnak el a bádogviskókig.
Az ottaniak azt mondják, nincs munkalehetőség, orvosi ellátás, iskola és közbiztonság. Bűnbakként kinevezték a szomszédos Zimbabwéből átmenekült milliókat, akik az ottani oktatási rendszernek köszönhetően sokkal képzettebbek dél-afrikai társaiknál. A Johannesburg környéki Gauteng tartományban, ahol a mostani összecsapások kezdődtek, úgy látják, hogy a zimbabweiek átvették a taxik üzemeltetését, s a kis boltok is az ő kezükben vannak. A Robert Mugabe diktatúrája alatt nyögő Zimbabwe ellen Dél-Afrika nem tesz semmit, Thabo Mbeki dél-afrikai elnök szerint a szomszédban semmiféle válság nincsen. Teszi ezt azért, mert a két ország gazdaságilag erősen összefonódott, emellett a zimbabwei menekülteket sem kell politikai okokból megvédenie, Dél-Afrika számára a határon túliak egyszerű munkavállalók, akik a gazdag szomszédban keresik a lehetőségeket.
Dél-Afrika gazdagságát nagyban köszönheti a szomszédos országokból érkezett bevándorlóknak, ráadásul az apartheid idején számos fekete politikus Mozambikban, Zimbabwében vagy Zambiában lelt menedéket. A kormány mandátuma 2009-ig tart, Thabo Mbeki pedig bajosan tudja megtartani vezető szerepét pártján belül, ellenfelei, főként Jacob Zuma szerint csak kerülgeti a konfliktusokat, ám semmit sem tesz a megoldásuk érdekében. A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség vár, hiszen Dél-Afrikának ítélte a 2010-es futball-vb rendezési jogát, ám most lehet, hogy valamelyik nagy futballnemzet fogja beugróként megrendezni a tornát. Dél-Afrikának két éve van arra, hogy rendbe tegye az évszázadok óta kezeletlen helyzetet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.