Jordánia bízik a magyar lehetőségekben

A magyar gazdaság alapjai erősek, a mostani hullámvölgy csak ideiglenes jelenség – vélte lapunknak adott interjújában Zaid Naffa. A Jordán Hasemita Királyság tiszteletbeli konzulja reményét fejezte ki, hogy előbb-utóbb nagykövetséget nyit hazája Budapesten, s hiányolja Jordániában a magyar hirdetéseket.

2008. 06. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néhány éve rendkívül olcsón, néhány tízezer forintért lehetett nyaralni Jordániában, mégpedig Ammán turizmusfejlesztési programja segítségével. Sikeresnek tartják-e ezt az akciót?
– Ez egy nagyon sikeres, négy éven át tartó program volt. Büszkén mondhatom, hogy én magam szorgalmaztam ezt az akciót, mert azt akartam, hogy a magyarok és a jordánok megismerjék egymást. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy bármit elérjünk együtt. Akkor azt gondoltam, ha a magyar turisták megismerik Jordániát, az ott élő embereket, a viszonyokat, az többet ér, mintha én itt hirdetem, milyen kedves az én népem és milyen szép az ország. Elindultak az utak, a program során mintegy 140 ezer magyar turista látogatta meg Jordániát, ennek is köszönhető, hogy a politikai kapcsolataink kiválóak, ám a kereskedelmi mérleg még mindig igen gyenge, de fejlődik. Negyven éven át évi 20 millió dolláros volt a kétoldalú forgalom, persze óriási magyar túlsúllyal. Az utakat követően 2005-ben már 83 millió dollár volt a kereskedelmi mérleg, 2006-ban 120 millió dollár, tavaly pedig már 150 millió dollár. Tavaly itt járt őfelsége II. Abdullah jordán király, és fontos beruházás-védelmi megállapodást is aláírtunk. A jordán befektetők nagy lehetőségeket látnak a magyarországi gyógyturizmusban, s itt szeretnénk felépíteni a jordániai termékek elosztását végző logisztikai központot. Ide érkezhetne a déligyümölcs és zöldség Jordániából, s terjeszthetnék a térségben. Magyarország rengeteg élelmiszert exportál Jordániába, ám a kamionok üresen jönnek vissza, ezen pedig feltétlenül változtatni akarunk. A magyar termelők így betörhetnek a jordániai, valamint az iraki piacra is. Irak nagyon felértékelődik, és Jordánián keresztül el is érhető.
– Jönnek-e Magyarországra jordán turisták?
– Jönnek, s elsősorban a gazdagabbak választják úti célul Magyarországot. Ám egyértelmű, hogy még többen jönnének, ha hirdetnék ezt az országot Jordániában, mint turisztikai célországot. Nagy hirdetésekre van szükség, amelyek most hiányoznak. Mi hirdettük Jordániát a magyaroknak, de ott még nem ismerik Magyarországot.
– A jobb kapcsolatok reményében fognak-e nagykövetséget nyitni Magyarországon?
– Jelenleg a bécsi képviselet van ide akkreditálva, s nagyon fontos lenne, ha külön nagykövetség lenne Budapesten. A magyar fél minden tárgyaláson felveti ezt a témát. Számunkra stratégiai partner Magyarország, hiszen jó helyen fekszik, szomszédainál nagyobb területű és lakosságú, ráadásul a gazdasági alapjai sokkal erősebbek. Az, hogy manapság a gazdaság épp leszálló ágban van, az nem jelenti, hogy a közeljövőben nem lesz Magyarország sokkal erősebb egyes szomszédainál. A kilencvenes évek elején Magyarországon szinte mindenki a Nyugat felé törekedett, a kommunizmusból a kapitalizmus felé fordult. A politikai reformok azonban szerintem nem lehetnek a gazdaság kárára.
– Milyen hatással volt a kapcsolatokra az Amman–Budapest menetrend szerinti légi járatok beindítása?
– Az, hogy turistaszezonban indulnak egy tengerparti üdülőhelyre charterjáratok, nagyon jó, de a lényeg mégis az, hogy össze vannak-e kötve a fővárosok. A Royal Jordanian budapesti járatának beindítása azt jelzi, hogy van igény a kapcsolatok fejlesztésére. Ez gazdasági kérdés, miközben 25 évvel ezelőtt ez még politikai döntést igényelt volna. Szerintem öt-hat éven belül a kereskedelmi mérleg a 300-400 millió dollárt is el fogja érni. Fontos, hogy az érintett felek bizottságokat hozzanak létre, a szaktárcák tárgyaljanak egymással, hangolják össze a szállítást.
– Miközben szinte mindegyik szomszédjuknál komoly problémák vannak, Jordániáról az terjedt el, hogy ki tudta vonni magát a harcokból. A 2005-ös szállodarobbantások kivételt képeznek, ám utána II. Abdullah meghirdette a szélsőségesek elleni harcot. Tartanak-e attól, hogy Jordánia is belesodródhat a háborúba?
– Őfelsége az egész világon és a Közel-Keleten is stabilizációra törekszik. Jordánia gyakorlatilag a béke szigete, a biztonságot nézve a világ országai között a közvetlen élvonalban van. A 2005-ös robbantásokat a mai napig nem tudjuk felfogni, hogyan történhetett ez meg a mi országunkban. A királyunk pontosan látja, hogy a megoldást a palesztinok és az izraeliek megállapodása jelentené.
– Elképzelhetőnek látja, hogy a majd kikiáltandó palesztin állam energiaellátását Jordániából intézzék Izrael helyett?
– Ahogy a közmondás tartja, ne menjen előbb a szekér, mint a ló. Fontos a palesztin állam szükségleteiről tárgyalni, de a legfontosabb az, hogy akarják az izraeliek és a palesztinok a békét. Én ezt minden fórumon elmondom, hogy látom a palesztin–izraeli konfliktus végét. Előbb-utóbb rendeződni fog a térség. Létre fog jönni egy palesztin állam, ezt követően pedig békésen egymás mellett fognak élni az arabok és a zsidók. Fejlődni fog a gazdaság és a kereskedelem, meglátja. A Jordániában élő palesztin menekülteknek joguk van visszatérni szülőföldjükre, ám ez az ő döntésük. Mi minden arab testvérünket tárt karokkal várjuk, akár Irakból vagy Libanonból, nem utasítunk el senkit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.