Ez derül ki a Kormányszóvivői Iroda lapunk kérdéseire küldött válaszaiból. Vagyis hiába nem épül meg a luxusnegyed, az adófizetőknek az mégis csaknem 12 milliárd forintját emészti föl. (Érdekes, ez a szám még a Fidesz becslését is túlszárnyalja, hiszen az ellenzéki párt néhány nappal ezelőtti sajtótájékoztatóján „csak” tízmilliárdos összköltséggel számolt.)
És hogy mi mindenre megy el az erre az évre elkülönített 3,8 milliárdos keret? Például egymilliárd forintot fizet ki a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. a MÁV-nak a Nyugati pályaudvarnál megvásárolt telekért.
*
(A terület összesen bruttó 8,5 milliárd forintba került, de 7,5 milliárdot már tavaly kifizettek készpénzben, illetve jóváírták a vasúttársaság adósságából.) Ennek az egymilliárdnak a kifizetése még talán érthető is lenne az adófizetőknek, de az már kevésbé, hogy miért kell további 2,8 milliárdot elkölteni a lefulladt (vagy a kormány szóhasználatával élve: „megállított”) ingatlanügyletre.
A Kormányszóvivői Irodán azt közölték, ebből az összegből fedezik majd az áthúzódó beruházási és tanácsadói kiadásokat, a területrendezési koncepció kidolgozását, a kormányzati negyed projekttársaságának, a Konep Kft.-nek a működési költségeit ez év végéig, valamint a szerződések lezárását. Ez utóbbihoz tartozik például a győztes pályamunkát beadó tervezők kifizetése, akik azonban mind a mai napig nem jutottak hozzá a pénzükhöz. Bár a beruházás megvalósulása esetén 2,4 milliárd forintot kaptak volna, Görözdi György, a Konep Kft. ügyvezetője szerint ez csak a teljes tervezési munka elvégzésekor járt volna nekik. Görözdi lapunknak azt mondta: a tervezők csak egy bő koncepciótervet tettek le az asztalra, és a teljes munkának körülbelül tíz százalékát végezték el. Így a tervezők várhatóan 2-300 millió forintot kapnak.
A kormányzati negyed körüli kaotikus helyzetet jól példázza, hogy miközben az MNV Zrt.-nél arról tájékoztatták lapunkat, hogy a tulajdonukban lévő Konep Kft. folyamatosan tárgyal a tervezőkkel a nekik járó summáról, aközben Görözdi rámutatott: nem tárgyalnak a tervezőkkel, miután ők többszöri felszólítás után sem írták alá a jogutódlási szerződést a tavaly decemberben létrehozott Konep Kft.-vel, így nincs köztük semmilyen jogviszony.
A Kormányszóvivői Irodán azt állították: semmilyen kár nem érte az államot, hiszen az ingatlanberuházást nem le-, hanem megállították, nem veszett el az ingatlanra kifizetett pénz, a többi költséget pedig az új városközpont előkészítő munkálataira fordítják.
Ismert, a kormánynegyed körüli állami pénzcsapoknál több közismert Gyurcsány közeli vagy csak szimplán balliberális kötődésű személy felbukkant. Például az a KISZ-es múltú Rákosi Ferenc volt a kormányzati negyed területére javaslatot tevő bizottság kancellária által delegált tagja, aki a kormányfőhöz köthető Altus–Perfekt-hálózat több cégében korábban felügyelőbizottsági tagként vállalt szerepet. De föltűnt az ügyletben az Altus egykori jogi képviselője, Kalicz Anita, a MÁV Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgató-helyettese, továbbá a MÁV ingatlangazdálkodási vezérigazgató-helyettese, Sarlós Miklós is, aki egy Altus–Perfekt érdekeltségű cégnek volt korábban az igazgatója. A luxusberuházásból hasznot húzott az Országos Választási Bizottság SZDSZ-es delegáltja, Poczkodi Balázs is, aki húszmillió forintos ügyvédi megbízást kapott.
Botrányos viselkedése miatt több mint 14 millióra büntették Gyurcsányt