Nincs idő, két szóban ez a mostani helyzet lényege – jelentette ki Orbán Viktor a Fidesz évadzáró összejövetelén, a budapesti Ybl-palotában. – Gazdasági kényszer van az előre hozott választásokra, készüljetek fel, készüljünk – hangsúlyozta a legnagyobb ellenzéki párt elnöke. Beszédében főként a magyar és a világgazdasági válság jeleire hívta fel a figyelmet az egykori miniszterelnök, aki szerint az erre adandó válaszok közül a legrosszabb a mostani kisebbségi kormány tétlensége, tehetetlensége. Még ha tesznek is valamit, az valójában kárt okoz az országnak. A kormány politikája kudarcos, volt már 48 pontos, 9 pontos, 5 pontos program, amelyeknek egy közös vonása volt: egyikből sem valósult meg semmi, viszont súlyos milliárdok folytak el propagandájukra – jegyezte meg. A Fidesz elnöke szerint a kormány nem az ellenzékkel, hanem a világgal vitatkozik, az utóbbi ugyanis tudja, hogy a magyar gazdaság súlyos beteg. Lehet, hogy a közgazdászok szerint nincs egzakt kategóriája a gazdasági válságnak, de ha körülnézünk, elmondhatjuk, hogy nálunk valami ilyen lehet – mondta Orbán Viktor, majd hozzátette: a világ is egy új, globális gazdasági átalakulás küszöbén áll, már belépett annak előszobájába. A régi világgazdasági rend nem fog visszaállni, az utóbbi néhány évben megkétszereződött az olaj ára, a gázé is jelentősen emelkedett, de az energiáét, a nyersanyagét és az élelmiszerét is az árrobbanás jellemzi. Ám amíg az európai országok elég erősek ahhoz, hogy megvédjék polgáraikat a válságtól, az átalakulástól, erre Magyarország nem képes jelenleg – vélekedett a Fidesz elnöke. A nyugati világ is történelmének legerősebb gazdasági versenyével néz szembe, a globalizáció ma elsősorban a feltörekvő ázsiai országoknak kedvez. Ha Magyarország tovább tehetetlenkedik, véglegesen a fejlett országok és a gyorsan fejlődő országok közé szorul, hiszen a magyar embereknek nincs megfelelő mértékű megtakarítása, tőkéje, mint a nyugatiaknak, ráadásul
az olcsó munkaerő dolgában sem állunk úgy, mint tőlünk keletre – érvelt.
Újabb és újabb áremelkedések várhatók, s mindeközben hazánknak csak egy nagyon értékes kincse van, ez pedig a víz, amelynek elkótyavetyélését már meg is kezdte a mostani hatalom. A válságból való kiút első lépéseként Orbán Viktor a politikai fordulatot jelölte meg, hiszen a mostani kormány nemcsak a válságot nem tudja kezelni, hanem azt tovább súlyosbította reformdiktatúrájával, majd tehetetlenségével. A válság szerinte súlyos, de nem kezelhetetlen, a ránk váró munka sok szempontból olyan, mint egy ország újjáépítése – hangoztatta a legnagyobb ellenzéki párt elnöke. Szerinte ehhez széles társadalmi összefogás és új egyezségek kellenek. Ennek lényege, hogy nem hitelből és eladósodásból finanszírozzák az országot, hanem a gazdasági növekedés eredményéből, a munkából. A növekedésből lesz munka, értékálló nyugdíj, forrás a családok támogatására és az állami beruházásokra. Az új egyezség azt is jelenti, hogy az állami kiadásokat csökkenteni kell, elsősorban a propaganda- és luxuskiadásokat, valamint a bürokráciát és a korrupciót. Ezzel kapcsolatban Orbán Viktor felelevenítette, hogy hazánkban a nagyobb fejlesztések dupla áron készülnek, és még így sem fejeződnek be időben. A Fidesz eddig egyezséget kötött már a gazdasági szereplőkkel, tíz év alatt egymillió új, legális munkahely megteremtését tűzte ki célul, a nyugdíjasokkal folytatott tárgyalásokon pedig az időskori járadék vásárlóerejének megőrzését ígérte meg. Az új egyezséget folytatni kell a nyár és az ősz során, minden társadalmi csoporttal megállapodást kell kötni – közölte a pártelnök. Saját felvetésére, mi történne, ha most vasárnap tartanák az előre hozott választásokat, Orbán Viktor úgy fogalmazott: július 1-jétől el lehetne kezdeni az adócsökkentést, amelynek hatása már ősztől érezhető volna, szeptembertől már több embernek lenne munkahelye, és felgöngyölítenék a korrupciógyanús ügyeket is. A Fidesz már egyszer bizonyított, amikor kormányon volt, jelentős gazdasági növekedést valósított meg, a térségben élen járó országgá tette hazánkat. Orbán Viktor közölte: gazdasági és társadalmi kényszer van az előre hozott választásokra, hiszen a jelenlegi hatalom felhatalmazás nélkül kormányoz, a népszavazás megvonta a közbizalmat a kabinettől, amely azóta meg is bukott, és szétesett.
Orbán szerint az SZDSZ kezében van, lesz-e előre hozott választás. A TV2-nek adott esti interjújában azt mondta, abban szeretne megállapodni az SZDSZ elnökével, hogy a parlament minél hamarabb oszlassa fel magát. Arra a kérdésre, hogy mit ajánl majd a tárgyalásokon Fodor Gábornak, kijelentette: nem akar üzletelni az SZDSZ-szel, de másokkal sem, mert most nem arról van szó, mi az SZDSZ és mi a Fidesz érdeke, hanem arról, hogy Magyarország tarthatatlan helyzetben van. Arra a felvetésre, hogy Fodor Gábor szerint az SZDSZ csak akkor támogathatja az előre hozott választást, ha a pártok megállapodnak arról, a következő kormány nem módosíthatja az alkotmányt, a választási és az állampolgárságról szóló törvényeket, Orbán azt mondta, indokolatlannak tartja a kijelentés mögül kivillanó félelmeket, mert a csoda esetét leszámítva az ehhez szükséges kétharmados többséget egy párt egyedül nem tudja megszerezni. Ugyanakkor kizárta az Fidesz–SZDSZ-koalíció lehetőségét.
Az évadzárón felszólalt Navracsics Tibor, a Fidesz országgyűlési frakcióvezetője is, aki főképp a gazdasági növekedésre, az inflációra és a költségvetési hiányra vonatkozó mutatókat vetette össze térségünk többi államával.
Régi lemez? – A Fidesz elnöke ugyanazt a lemezt rakta fel, mint amit már fél éve folyamatosan hallhatunk – reagált Orbán beszédére a szocialisták szóvivője. Nyakó István arról beszélt: újdonság lett volna, ha Orbán Viktor válaszol három héttel ezelőtti, zárt körben elhangzott mondataira, ha válaszol a nyugdíjasoknak arra, miért akar forintokat elvenni tőlük, és válaszol a polgármestereinek, miért akarja leállítani a nagyobb beruházásokat.
A többség elítéli Magyar Pétert és a visszavonulását akarja