Pártkatonákból szakértők

Átfogó szakképzési reformot hirdetett a szocialista kormányzat, ám egyelőre nem látszik az alagút vége. Egyes szakmákból tömeges a túlképzés, máshol továbbra sem pótolják a hiányzó munkaerőt. A reform jegyében kivették az iskolák és az önkormányzatok kezéből az irányítást, és egy szakértői bizottságra bízták a képzési struktúra és keretszámok kialakítását. Szakemberek szerint azonban a testületek fél éve nem csinálnak semmit. Úgy tudjuk, a bizottságokat sok helyen szakértők helyett bukott pártkatonákkal töltötték fel.

2008. 06. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hat év kormányzás után a szocialisták végre eljutottak az átfogó szakképzési reform meghirdetéséig. Az átalakítás sokáig váratott magára, hiszen már évek óta súlyos problémákkal küzd az ágazat, előrelépés azonban eddig nem történt: az intézmények továbbra is kevés olyan szakmunkást képeznek, akiknek többszörösét is felszívná a munkaerőpiac, miközben tömegével ontják az olyan frissen végzett fiatalokat, akiknek esélyük sincs az elhelyezkedésre, mert szakmájukból már eddig is túlképzés volt. A bírálók szerint a szakképzés válságba kerülésében a felsőfokú végzettség túlzott népszerűsítése is szerepet játszott. A diákok szakma helyett az egyetemre hajtottak, de hosszú távon ez kárt okozott: szakmunkásból kevés lett, miközben a túl sok diplomás nem tud elhelyezkedni.
– Abszolút értékben nem feltétlenül igaz, hogy kevés a szakmunkástanuló. Jelenleg több mint 420 ezer diák jár szakközép- vagy szakiskolába, amely körülbelül megfelelne a munkaerő-piaci igényeknek – cáfolta részben a kritikát a lapunknak nyilatkozó Weinper Mária, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) szakképzési osztályának vezetője. Azonban hozzátette: tény, hogy a szakképzésen belül még mindig nagyon roszszak a beiskolázási arányok. Példaként említette, hogy alig valamivel kevesebb kommunikációs szakembert képeznek a szakképző iskolákban, mint ahány építőipari szakmunkást. Ez óriási probléma, mert míg kőművesekből, ácsokból országszerte hiány van, addig kommunikációs szakemberekből olyan mértékű a túlképzés, hogy a középfokú végzettséggel rendelkező fiatalnak esélye sincs elhelyezkedni. Weinper szerint egyébként általában azokban a szakmákban magas a túlképzés, amelyeknek van felsőfokú megfelelője is. Ilyen például még az idegenforgalmi, vendéglátó-ipari menedzser szakma is. Ezeken a területeken nagy a kínálat a felsőfokú végzettségűekből is, és mivel a munkáltató válogathat, a magasabban kvalifikált fiatalt választja. Közölte, a hiányszakmák kialakulása a rendszerváltás idejére nyúlik vissza, amikor tömegével szűntek meg a gépipari és az építőipari szakmunkásokat felszívó üzemek, és tízezrével váltak munkanélkülivé a kőművesek, esztergályosok. A szakképző intézményeknek ekkor – üzemi gyakorlóhely hiányában – drasztikusan vissza kellett fogniuk az adott szakmák képzését. Az évek múltával az újonnan alakult cégek részben felszívták az addig felesleges munkaerőt, a képzési struktúra azonban még nem igazodott a megváltozott igényekhez. Országszerte ma is nagyon kevés a hegesztő, az ács-állványozó, a kőműves, a gépi forgácsoló, az ápoló.
Lapunk kérdésére, hogy miért nem sikerült az eddig eltelt évek alatt rendbe hozni a szakképzést, Weinper úgy válaszolt: nem lehet egyik napról a másikra teljesen átalakítani a rendszert. A most elindított reform egyik fő eleme a kormányzat szerint szétaprózott iskolai intézményrendszer integrációja, vagyis a sok kis iskola egybeolvasztása. Ennek érdekében régiónként térségi integrált szakképző központokat (tiszk) hoztak létre, aminek tömegével eshetnek áldozatul kis iskolák. A tárca szerint azonban ez mindenkinek érdeke, hiszen van olyan iskola, ahol csupán néhány gyerek tanul. Ezek az iskolák nem tudnak változtatni a struktúrán, mert az átálláshoz nincsenek meg a technikai és anyagi feltételeik, ahogy a szakembergárdájuk sem.
A munkaügyi tárca – állítása szerint – nagy hangsúlyt fektet a felnőttképzésre is: célja, a feleslegessé vált munkaerő átképzése, a munkaügyi központok térítésmentesen biztosítják. A szakképzetlen felnőttek munkába állításáért indították el a „Lépj egyet előre!” programot, amelyben bárki az állam költségén szakmát tanulhat, a jelentkezőnek még regisztrált munkanélkülinek sem kell lennie. Az egyetlen feltétel, hogy az illető ne dolgozzon sehol. Szintén a teljesen szakképzetlenek szakmához juttatása érdekében hozták létre a részszakmák képzését: ennek lényege, hogy elég, ha a tanuló a szakma egy részét kitanulja, azért is kap bizonyítványt. A munkaügyi tárca illetékese példaként említette, hogy a kőművesszakmából kitanulhatja valaki a falazást, ebben az esetben ő nem kőműves, hanem épületfalazó lesz. Kérdés persze, hogy a munkáltatók alkalmazni fogják-e a részszakmunkásokat, amikor egyre inkább az univerzalitást várják el az alkalmazottaiktól, hiszen minél több dologhoz ért valaki, annál kevesebb embert kell alkalmazni.
Az átalakítás másik fontos eleme, hogy kiveszik az iskolák kezéből a képezhető szakmák meghatározását és szakértői testületekre, úgynevezett regionális fejlesztési és képzési bizottságokra (rfkb) bízzák a térség képzési struktúrájának alakítását. Bár a bizottságok már év elején felálltak, az általuk meghatározott képzési szerkezet szerint csak 2009 szeptemberétől iskoláznak majd be az intézmények. A testületek addig hatásvizsgálatokat végeznek, felmérik a helyzetet. A szakemberek azonban azt mondják, hogy egyelőre a világon semmi sem történt. Környei László pedagógiai szakértő szerint még mindig vannak olyan városok, ahol negyven műkörmöst és négy hegesztőt iskoláznak be, miközben már így is sok a műkörmös, hegesztőből pedig óriási a hiány. Szerinte a reform alapgondolata nem rossz, ám aggasztó, hogy a testületek felállása óta lényegi dolog nem történt. Leszögezte: a bizottságoknak azonnal neki kell kezdeniük a felméréseknek és a hatásvizsgálatoknak. Sérelmezte, hogy az új testületekben elenyésző az iskolák és az őket fenntartó önkormányzatok képviselete.
Úgy tudjuk, a teljhatalmú szakértői bizottságok korántsem pusztán szakemberekből álltak össze: úgy tudjuk, az önkormányzati választásokon megbukott helyi baloldali politikusokkal tűzdelték tele a testületeket, akik fél éve keresik a helyüket új pozíciójukban.

Hiányszakmák. Hegesztő, ács-állványozó, kőműves, gépi forgácsoló, szakács (Nyugat-Dunántúl), ápoló (Észak-Alföld).

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.