Rettegnek a befektetők az olajpiacon

A dzsiddai olajfórumon Szaúd-Arábia meg akarja nyugtatni a piacot, és megkeresni az együttműködési lehetőségeket a többi országgal, hogy csökkenteni tudjuk az olaj világpiaci árát – nyilatkozta lapunknak Ibrahim al-Muhanna, a szaúdi olajipari miniszter tanácsadója. A szakember egyúttal kijelentette, a piacon van elég olaj, s az árakat nem a kínálat hiánya veri fel.

2008. 06. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint azt Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szaúd-arábiai tárgyalásai után kijelentette, a királyság tenni fog az olajárak csökkentéséért. Ön szerint elégséges lesz a cél eléréséhez a termelésnövelés?
– A mi kitermelési politikánk nagyon egyszerű: ha bármely olajtársaság kér olajat, mi adunk. Akár hónap közepén is hajlandók vagyunk többet adni, ha erre megkérnek, mint az nemrégiben Koreával kapcsolatban történt. Mi annyit termelünk, amennyire a vásárlóinknak szüksége van, ez így van minden árucikkel kapcsolatban. Jelenleg a nemzetközi piac kiegyensúlyozott, a kínálat elegendő a kereslet kielégítésére. A mai globalizált piacon azonban számos egyéb tényező játszik szerepet az árak alakulásában. Nézze, a kukorica és a szén ára jobban megemelkedett, mint az olajé. A befektetők hozzáállása a gazdasági helyzet, a gyenge dollár, az alacsony kamatszint, a nyugati tőzsdék korábbinál gyengébb teljesítménye és még rengeteg egyéb miatt megváltozott, sokkal inkább árukba fektetik a pénzüket. Ugyanezek miatt úgy vélik, hogy ezen árucikkek iránti kereslet növekedni fog a jövőben, s félelem uralkodott el a piacon. Valakik félelmet gerjesztenek, félelmet a csökkenő kitermelésről, a háborútól. A befektetők a jövőbeni leszállítású piacokba fektetnek, s látható, hogy a 2015–2020-as szállítású olaj ára magasabb, mint a mai. Ehhez hozzátehetjük a politikai problémákat, egyes olajfinomítók gondjait. Abban bízunk, hogy a jövő szombati dzsiddai találkozón a nagy termelő és felhasználó országok meg tudnak állapodni abban, hogyan stabilizálják a piacot közös erőfeszítéssel.
– Ezek szerint önök stabilizálni kívánják a piacot termelésük növelésével, pedig semmi szükség nincs több olajra. Akkor miért teszik?
– Valóban nincs, ám a világnak biztosnak kell lennie abban, hogy hosszú távon is bízhatnak Szaúd-Arábiában. Ez amolyan pszichológiai megnyugtatása a piacnak, hogy a befektetők jövőbeni terveik során sem szenvednek majd hiányt, mi mindig képesek leszünk elegendő olajat adni. Minden, az árat alakító tényezőt szem előtt kell tartanunk, hogy stabilizáljuk a piacot. Ezt fogjuk tenni a találkozón. Megvizsgáljuk, hogy a spekulánsok felelősek-e a helyzetért, vagy a befektetők félelme a jövőtől.
– Szaúd-Arábia érvényben levő fejlesztési terve szerint, bár más gazdasági területek felé is nyitnak, egyelőre nincs esély arra, hogy az olajtól való függéstől elszakadjanak. Meddig tartható fenn ez az állapot?
– Komoly terveink vannak erre. Az ásványkincsek kiaknázása – nem csak az olajé – nagy ütemben fejlődik. Jelenleg erre a két ágazatra koncentrálunk. Elég megnézni a Mádin bányászati vállalkozás új óriásbefektetéseit. Szaúd-Arábia északi részén rengeteg kincset rejt a föld mélye, például foszfátot, amelyből a most épülő gyáraink műtrágyát fognak készíteni. A Mádin másik nagyberuházása a bauxitbányászat, amelyből alumínium lesz. Már ez is rengeteg, amit említettem. Az olajipar részesedését három szempontból vizsgálnám. Egyrészt, hogy az iparág milyen mértékben befolyásolja a GDP-t. Ez jelenleg nagyjából 30 százalék, a hetvenes években pedig 75 százalék volt. A második a kormányzati bevételekről szól. Mivel a kormány nem akar adókat kivetni, ezért maradnak az olajbevételek. Harmadrészt a kiadások-bevételek mérlegét érdemes megnézni, ezzel jelenleg meglehetősen jól állunk. Ennek ellenére egyértelműen diverzifikálni kívánjuk a gazdaságunkat, hogy új lehetőségeket találjuk, s más lábakon is támaszkodhassunk.
– El tud-e képzelni egy olyan lehetőséget, amikor – Irán példájára – nem dollárban, hanem euróban vezetik az olajszámlát?
– Egy pénznemnek rengeteg funkciója van. Az olajat dollárban mérni bevált módszer, mint ahogy a távolságot méterben. A távolság sem változik, ha más mértékegységet használunk, ezért a dollárnak sem kell majd változnia. Mindenki, a nemzetközi piac összes szereplője a dollárt használja, Oroszországtól Nagy-Britanniáig. Ennek megváltozásához globális megmozdulásra lenne szükség, mint volt ez például a múlt század elején, mikor a brit fontot hagytuk el az amerikai dollár kedvéért. Az országok dollárért vásárolnak olajat, ám később a nyereséget euróban vagy jenben is hasznosíthatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.