Stratégiai megállapodás Párizzsal

A magyar–francia stratégiai partnerségről írt alá megállapodást Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Nicolas Sarkozy francia államfő Párizsban. Míg a nyilatkozatban az évszázadok óta fennálló kiváló kétoldalú kapcsolatokat méltatják, a magyar kormányfő szerint „Franciaország új barátokat keres”. A szakértő szerint ugyan mindkét országban folyamatosan reformokról beszélnek, ám ez legfeljebb formai hasonlóság.

2008. 06. 01. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc és Nicolas Sarkozy aláírására a francia elnöki hivatalban, az Elysée-palotában került sor. A vendéglátó politikus magyarul mondott köszönetet a ceremónia után. A magyar és a francia kormány által elfogadott stratégiai partnerség ötéves keretprogramot határoz meg, amelynek célja a közös érdekeket szolgáló politikák folytatása – írta az MTI. A magyar–francia partnerségi viszonyról szóló politikai nyilatkozat leszögezi: „a magyar és a francia népet évszázadok óta összekötő szoros kapcsolatok jegyében Magyarország és Franciaország közösen vállalnak elkötelezettséget egy egységes, szabad és demokratikus Európa érdekében”. Ezután nem sokkal a magyar kormányfő francia befektetők előtt azt mondta: Magyarországnak új gazdasági impulzusokra van szüksége, Franciaország új barátokat keres, és ez a közös érdek teszi lehetővé a két ország közötti stratégiai partnerségi megállapodás aláírását. Gyurcsány szerint Franciaország és Magyarország hasonló kihívások előtt áll.
Gazdag Ferenc egyetemi tanár lapunk kérdésére rámutatott, a Franciaországban és Magyarországon egyaránt sokat hangoztatott reformok legfeljebb formailag azonosak, tartalmukban nem, hiszen hazánk az Európai Uniótól gazdaságilag távolodó pályán halad, miközben Párizs az unió egyik motorja. Hozzátette, Franciaország korábbi, erős szociális elemeket tartalmazó struktúrája már rogyadozik, amelyen alapvető változásokat kell eszközölni – és Sarkozy épp ezt a folyamatot indította el –, ám a francia cégek kiválóan ki tudják használni a globalizációt, s rendkívül jó eredményeket érnek el évről évre.
A francia államfő által felvetett Mediterrán Unió kapcsán úgy vélte, magyar szempontból mindenképp „gyanús” lehet az országcsoport, hiszen a fejlesztési források egy részét oda irányíthatják a mi térségünk kárára. Gazdag Ferenc rámutatott a francia–magyar kapcsolatok kettősségére. Szerinte ugyanis a franciák már régóta „itt vadásznak” Magyarországon is, a Jacques Chirac korábbi elnök által javasolt francia egyetem ötlete azonban csendben elhalt, mivel Párizs nem akart pénzt költeni az intézetre. Gazdag felhívta a figyelmet, hogy a németek által támogatott Andrássy Egyetem ugyanakkor felépült és működik is, mégpedig München anyagi segítségével. A szakértő megjegyezte, bármilyen szigorú is Németország a külföldi munkások beengedésével, mégis több magyar dolgozik ott, mint az összes többi EU-tagállamban együttvéve. „A stratégiai megállapodás nagyon jó ötlet, reméljük, egy év múlva is ezt gondoljuk róla” – mondta Gazdag Ferenc.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.