Vízi rendőrök óvják a rajzó kérészeket

Berta Hajnal
2008. 06. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Évek óta fokozott hatósági ellenőrzés kíséri a Tisza virágzását, amely a napokban kezdődik el, délről észak felé haladva a folyón. A számos érdeklődőt vonzó látványos természeti jelenséget figyelemmel kísérik a vízi rendőrök, a természetvédők és a nemzeti parkok is. A június elején kirepülő kérészfaj ugyanis nagyon érzékeny; beszűkült élettere, a természetes vizek elszennyeződése miatt kihalás fenyegeti a védett rovart. Mint Busi Lászlótól, a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság vezetőjétől megtudtuk, a horgászok, a kereskedők korábban megfigyelték a főbb lelőhelyeket, s előszeretettel gyűjtötték, illetve értékesítették a rovar lárváit és a már kifejlett, elpusztult egyedeit. Sokan lefagyasztották, és később használták fel halcsaliként. Ez ma már ritkábban fordul elő, mert egyre többen tudják, hogy tilos a gyűjtése, mivel az unió is a védett fajok közé sorolta. Sokan azonban kíváncsiak a jelenségre, márpedig az érdeklődők gyűrűjében könynyen lebukhat az illegális kérészgyűjtő. A vízi rendészek többek közt a Tisza Klubbal, a Nimfea Természetvédelmi Egyesülettel, illetve a területileg illetékes három nemzeti park munkatársaival járőröznek a vízen és a part mentén a nagyjából egyhetes jelenség alatt. Főként olyan helyeken, ahol a legaktívabb a rovarok násztánca. Ez folyószakaszonként két-három nap intenzív jelenlétet igényel a szakemberektől. Busi László figyelmeztetett, hogy akit lárvák kiásásán vagy akár gyűjtésen kapnak, százezer forintig terjedő természetvédelmi szabálysértési bírságot kaphat. Ha pedig nagyobb mennyiségről van szó, a vétkesnek természetkárosítás bűntettéért kell felelnie.
Hazánkban a tiszavirág hét éve védett, eszmei értéke példányonként kétezer forint, s ez érvényes az elpusztult egyedekre is. A kérészeknek ezt a – kizárólag a Tiszán honos – faját a kihalás szélére sodorhatja az illegális gyűjtés, élőhelyeinek elpusztítása. A fokozott ellenőrzésnek köszönhetően azonban évről évre nő a szaporulat – állítják a szakemberek.
A tiszavirág legnagyobb méretű kérészfajunk, mindössze egy napig, kifejlett állapotban viszont csak néhány óráig él. Mivel nagyon érzékeny a víz tisztaságára, populációjának megcsappanása vagy a rajzás elmaradása a vízminőség romlását jelzi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.