A magyar irodalom hanyatlása

2008. 07. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A trianoni diktátum durván húzta meg a határvonalat magyarok és magyarok
között. Ám még erőteljesebb árkot ás az egy nyelvet
beszélők közösségeinek
különféle szegmensei között
az a jelenség, amelyet
a lelkek Trianonjának
szoktunk nevezni


Régi barátom, Fenyvesi Ferenc Bessenyei-díjas népművelő a minap elújságolta, hogy a 2006-os sikereken felbuzdulva újra művészeti tábort szervez augusztus 6–18-ig Gyergyóditróban, a csodálatosan szép erdélyi tájon. A Magyarság és Nemzettudatért Alapítvány anyaországi, erdélyi, vajdasági, felvidéki és kárpátaljai gyerekeket lát vendégül, hogy a magyar kultúra gazdag hagyományaival ismerkedjenek azon a tájon, amely számos olyan kiválóságot adott a szellemi hazának, mint Tamási Áron, Szabó Dezső, Sütő András, olyan iskolateremtő író-építészt, mint Koós Károly. Hátha ez a tehetségfelfedező és a művészetérzékeny gyerekek utánpótlására szakosodott tábor új Tamásikat, Sütőket, Koós Károlyokat ad a Kárpát-medencének mindannyiunk közös hasznára. Ám nyomban jön a derűre a ború, mert bizony a kárpátaljaiak számára a schengeni határok olyannyira keményen bürokratikus, áthághatatlanul bonyolult feladatokat írnának elő az erdélyi vízum megszerzéséhez, amelyhez már nem elégséges a szűk hónap, így sajnos le kell mondaniuk a táborozásról. És nincs, aki segítsen rajtuk, az anyaországi kormánynak, a gazdagok nagy részének nem sajog a határon túliak fájdalma.
A trianoni diktátum durván húzta meg a határvonalat magyarok és magyarok között. Ám még erőteljesebb árkot ás az egy nyelvet beszélők közösségeinek különféle szegmensei között az a jelenség, amelyet a lelkek Trianonjának szoktunk nevezni. Ez a törésvonal elválasztja a lelki magyarokat, a nemzetben, a magyarság felemelkedésében gondolkodókat a megtévesztettektől, a pillanatokért élőktől. Ez az antiintellektualizmus, minimalizmus, hamis tudat eredményezi, hogy az anyaországi magyarság jelentős része közömbös minden kulturális érték iránt. Nekik nem fájnak a mindannyiunkat előbb-utóbb megmérgező, egyre fekélyesedő sebek, amelyek többek között a magyar irodalom lassú, de kitartó elsorvadását is eredményezhetik. Így válik lelki rokonává, sorstestvérévé a magyar irodalom, az írótársadalom a kulturális táborozásból kimaradó öt szegény kárpátaljai magyar gyermeknek.
Szinte sorsszerű, hogy a lelkek Trianonjáról, a közönyről, az irodalomra leselkedő veszélyekről tanácskozik majd, nem egészen egy hónap múlva augusztus 12-től 15-ig, a ditrói gyerektáborral szinte egy időben a tokaji írótábor, amelynek témája az irodalmi értékrendek, a pályakezdés, az érvényesülés lesz. Mintha újra a hetvenes években lennénk, csak még reménytelenebb változatban. Immár sehol máshol a világon nem tornyosulnak olyasfajta akadályok az írótársadalom léte, az irodalom folyamatossága, az irodalmi utánpótlás biztosítása előtt, mint a csonka Magyarországon. 2002 tavasza, a szocialista–liberális világ visszatérése óta folyamatosan csökken a magyar kultúra, ezen belül a magyar irodalom támogatása. Végveszélybe kerülnek a legszínvonalasabb folyóiratok és könyvkiadók. Ennek oka a jelenlegi kormány kultúraellenessége mellett a kuratóriumi rendszer immár tarthatatlan urambátyám szemlélete, az úgynevezett civil szféra tökéletes közönye – tisztelet a kivételeknek – a magyar irodalom, a magyar kultúra egyre gyorsuló sorvadása iránt. A könyvek belső lapján feltüntetett, notóriusan ismétlődő, irodalomtámogató intézménynevek, jobbára a debreceni, a Budapest XII. kerületi, a százhalombattai önkormányzatok, a Vegyépszer, a képzőművészeket támogató Volksbank… Talán még egyszer ugyanennyi nevet sorolhatnánk föl. Shakespeare dán királyfijával, Hamlettel szólva: a többi néma csönd. Ugyanis az irodalom, ahogy a közoktatás, az egyetemi oktatás és általában a szellem épülését szolgáló társadalom- és természettudományok, a művészetek haszna közvetlenül aligha mérhető forintokban és dollárokban. Sőt, egyelőre úgy tűnik, ezek a „haszontalan dolgok” mintha inkább vinnék, nyelnék a pénzt, mint kacsa a nokedlit, semhogy profitot hoznának. Ám ha a tehetősek, az önző pénzemberek, a mecenatúrától idegenkedők végiggondolnák azt, hogy gyermekeink – s az ő gyermekeik között is – egyre több a nemolvasó, vagy csak baggadozva, akadozva olvasó funkcionális analfabéta, talán fölébrednének a lelkek Trianonjának bávult félálmából.
Olyan országban élünk, ahol még húsz évvel ezelőtt is olvastak az emberek. Még a nyolcvanas években is eseménynek számított egy jó könyv, egy kiváló magyar regény, egy-egy színvonalas folyóiratszám megjelenése. Most eljutottunk a nemzetellenes kormány és a tehetősek közönye miatt egy olyan állapothoz, amelyből rövid távon a magyar írótársadalom, hosszú távon a magyar nemzet csak vesztesként evickélhet ki. Mivel a valódi értékeket teremtő kiadók és folyóiratok nem kapnak közvetlen költségvetési támogatást, a keletkezett kéziratok lassan ugyanolyan hosszú ideig aszalódnak az asztalfiókok mélyén, mint a pártállami években a politikai cenzúra szigora és körülményessége miatt. A könyv- és folyóirat-kiadók számottevő állami támogatás híján kénytelenek szponzorokat keresni, amelybe előbb-utóbb a szerencsétlen szerző is kénytelen besegíteni. Mire összejön nagy nehezen annyi támogatási összeg, hogy a könyv – többnyire szerény példányszámban – végre kiadhatóvá válik, és már csak a honoráriumra valót kellene összekuncsorogni, az író olyannyira elcsigázottá válik, hogy legyint egyet, és lemond a tiszteletdíj nagy részéről vagy az egészről. S ezzel nem ér véget az író és az irodalom kálváriája: a szerző, szerkesztő kénytelen az alkotás, illetve az alkotó szerkesztés helyett adminisztratív, pénzügyi dolgokkal foglalkozni, ami óhatatlanul is visszahat a könyv és a folyóirat megvalósulásának színvonalára. Szaporodnak a sajtóhibák, a helyesírási vétkek, a rossz minőségű illusztrációk, a hanyag könyvkötés. Ráadásul írók és az irodalom környékén bábáskodók kénytelenek azzal is szembesülni, hogy műveik csak rövid ideig maradhatnak meg a legnagyobb, a leglátogatottabb könyvesboltok tárolóin. Magas, szinte kifizethetetlen a polcdíj, ráadásul a keskeny deszkákról is kiszorítják őket a Nyugatról, a tengeren túlról importált, a közönségigényt, nota bene: igénytelenséget kiszolgáló könyvutánzatok. Az újabb kori és a régi magyar irodalom legszebb művei is kénytelenek egy-két hónap után beérni azzal, hogy virtuális, internetes áruházakban rendelheti meg őket az olvasó. És ami a legszörnyűbb: a jelenlegi kormány a füle botját sem mozdítja arra sem, hogy illene támogatnia közvetlenül, alanyi jogon minden magyarországi igényes irodalmi alkotás bekerülését a könyvtárakba. A mai író szinte esélyt sem kap arra, hogy randevúzhasson a befogadóval.
A lelkek Trianonjának feketemágia-köre bezárult. Itt és most, Magyarországon a nyelvében élő magyar nemzet létének legértékesebb foglalata, az irodalom komoly veszélybe került. Azt gondolom, ezt nem lehet csak a videokultúra, a házimozizás kontójára írni. Minél kevésbé juthatnak hozzá az olvasók, köztük a legfiatalabbak az igényes irodalom hordozóihoz, a jó könyvekhez, annál tovább gyűrűzik-burjánzik immár nemzedékeken át a nemolvasás, a funkcionális analfabetizmus, a nyelvi és a kifejezőkészség csökkenése. E vészhelyzet előidézője a jelenlegi kormányzat és a „tehetősek” intellektuális közönye, akár a határon túli magyar gyerekek gondjai, akár a magyar nyelvű irodalom iránt. Egy nyelvében élő nemzet számára a lelkek Trianonja minden másnál riasztóbb, előbb-utóbb mindannyiunk vesztét, a herderi jóslat beteljesedését okozhatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.