Az utca arra való, hogy sétáljunk rajta, elmenjünk bevásárolni, vagy találkozzunk a szerelmünkkel – oktatta Gyurcsány Ferenc kormányfő az újságírók tömegét, akik azért jelentek meg tegnap a Parlament főemeletén, mert a miniszterelnök találkozót szervezett a közjogi méltóságokkal, hogy az utcai randalírozások elleni lépésekről tárgyaljon velük. A megbeszélés színvonalát az is jellemezheti, hogy a közjogi méltóságok közül senki sem szólal meg, mert megbízták Gyurcsány Ferencet a kommunikációval. Gyurcsány egyébként nem közölt konkrétumokat azon kívül, hogy újabb ötpárti egyeztetéseket terveznek a gyülekezési törvény megújítására és a büntető törvénykönyv esetleges módosítása érdekében, hogy „feltörjék a demokrácia huszonkettes csapdáját”. Szerinte ez abból adódik, hogy vannak, akik a jogszabályok módosításával akarják megakadályozni az utcai erőszakot, mások viszont erősebb politikai kiállást sürgetnek. A két álláspontot azonban közelíteni kell egymáshoz, és ezzel „közösen tanuljuk majd a demokráciát”. A kormányfő hangsúlyozta: az alkotmány is csak a békés gyülekezéshez ad szabadságot, a fizikai erőszakkal járó véleménynyilvánításhoz nem.
Mint ismert, a kormányfő azért hívta össze a köztársasági elnököt, az Alkotmánybíróság elnökét, a Legfelsőbb Bíróság elnökhelyettesét és a házelnököt, mert a hét végi homoszexuálisfelvonulás az ellentüntetések miatt utcai harccá fajult, ahol többen megsérültek, köztük liberális politikusok. Az erőszakot az összes parlamenti párt elítélte, de egyik szervezet sem kívánt részt venni azon a szeptemberi utcai gyűlésen, amelyet Gyurcsány Ferenc hirdetett meg a garázdaságra hivatkozva. A miniszterelnök tegnap nem válaszolt kérdésekre, az MTI-nek utólag viszont nyilatkozott. Közölte: az igazságügyi és rendészeti miniszter szombati eseményekről szóló gyorsjelentését már a találkozó előtt megkapta, az ügyészségére még vár. A két jelentést össze fogja vetni, és pénteken reggel tájékoztatja a nyilvánosságot.
A gyülekezési törvény módosítását szorgalmazta tegnap az MSZP budapesti elnöke. Az lenne a legmegfelelőbb módosítás, hogy egy időben, egy helyen tüntetést és ellentüntetést ne lehessen megtartani – mondta Burány Sándor sajtótájékoztatóján. Hozzáfűzte: azt szeretnék, hogy a rendőrség mérlegelhesse ezen rendezvények engedélyezését. – Jelenleg a rendőrségnek ilyen mérlegelési joga nincs, egyetlen dolgot tehet, megvédi a békés állampolgárokat – szögezte le a szocialista politikus.
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke ellenben azt mondta tegnap, miután Thomas de Maiziere német kancelláriaminiszterrel találkozott: az, hogy a kormány nem szerez érvényt az alkotmányban és a vonatkozó törvényben foglaltaknak, nem a törvények hibája, hanem a kormányé és a rendőrségé.
Cserbenhagyott tüntető. Fegyelmi eljárás indult, miután Budapest rendőrfőkapitányának vizsgálata során kiderült, hogy nem járt el helyesen a rendőrségi mentőautó személyzete július 5-én. A múlt szombati homoszexuális rendezvényen ugyanis állítólag nem láttak el egy idős cukorbeteg nőt, aki a személyzet segítségét kérte.
Holnap jön az igazi tél!