A családi pótlékok korábban rendszerint az adott hónapban 2-án vagy 3-án érkeztek meg postai vagy banki átutalásos módon a jogosult háztartásokba. Ebben a hónapban azonban nem így történt. Országszerte késve utalta el a Magyar Államkincstár (MÁK), sokan még tegnap sem jutottak hozzá, s továbbra is kérdéses, hogy a gyermekek számától függően néhány tízezer forintot egyáltalán átutalták-e már, felvehetik-e a jövő hét elején a családok. A pótlékok folyósításának végrehajtásáért a MÁK a felelős, ahol tegnap több érdeklődőnek a hivatali átszervezésekkel, költözésekkel indokolták az átutalások többnapos csúszását, az összességében többmilliárdos tétel visszatartását.
A szociális tárca lapunk kérdésére elismerte a késést. A minisztérium azonban nem adott érdemi választ, hogy miért tartja vissza a MÁK sok családnak a mindennapi megélhetését veszélyeztetve az állami juttatást.
*
Köztudomású ugyanis, hogy a munkahelyek egy része nem a hónap elején, hanem 10-e és 15-e környékén utalja rendszeresen a dolgozók bérét. A szociális minisztérium „a családi pótlék folyósításának ügyében a hatályos jogszabályoknak megfelelően jár el, és mindent megtesz annak érdekében, hogy a jogosultak időben megkapják a támogatást” – többek között ezt tartalmazta a tárca lapunkhoz eljuttatott válasza. Tudomásuk szerint a támogatások kifizetése folyamatban van, és az államkincstár határidőn belül teljesíti a kifizetési kötelezettségét.
A Magyar Államkincstár úgy tájékoztatott: a 2008. június hónapra járó családtámogatási ellátások (1-jei ünnepre tekintettel) 2008. július 2-3-án banki, illetve postai úton elindultak, kivéve a Pest megyei régiót, ahol július 4-én indult el mind a banki, mind pedig a postai utalás. Csakhogy az említett ünnep valójában nem ünnep, hiszen július elsején a köztisztviselők napja volt, amely mindössze a közigazgatásban dolgozóknak volt munkaszüneti nap. A 4-i utalás pedig azt jelenti, hogy az érintettek leghamarabb a jövő hét elején kaphatják meg az alanyi jogon járó pótlékot, tehát – az átutalások esetében – két napig a bankok forgathatják, kamatoztathatják a pénzt.
Szakértő: 2025 valóban a gazdasági áttörés éve lehet