Bukott propaganda-hadjárat

Négyévnyi küszködés után bezárják az al-Hurra (A Szabad) nevű tévécsatornát. A kongresszus által felügyelt, az Egyesült Államokban szerkesztett műsorokat sugárzó adót egyszerűen nem nézték, a helyieknek ugyanis bőven van válogatási lehetőségük.

2008. 07. 07. 19:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Washingtonban négy évvel ezelőtt a Szabad Európa Rádió (SZER) mintájára képzelték el az al-Hurra működését, persze állami költségvetésből állva a kiadásokat. A terv 2004-ben 62 millió dollárt emésztett fel, emellett 40 millióba került az Iraknak szánt változat elkészítése. A tévéadó rádiós testvére, az egykor igen népszerű Szava (Együtt) sem volt ingyen, így a négyévnyi szolgáltatás több mint félmilliárd dollárba került az adófizetőknek. A sok pénz azonban a semmire ment el, ugyanis a nézettségi adatok minden előzetes várakozást alulmúlva soha nem érték el a célközönség három százalékát.
Az okok között minden bizonnyal szerepel az Egyesült Államok politikája iránti ellenszenv, de a műsorok silány minősége is. A virginiai Springfieldből működő adó első hírigazgatója, Mouafac Harb rokoni és baráti köréből szervezte meg, csábító fizetéssel és amerikai letelepedési engedéllyel a stábot, így az egész csatorna keresztény libanoniak szájíze szerint képviselte Washington hivatalos álláspontját. Harb utódja, egy volt CNN-újságíró, Larry Register „rendcsinálás” közben engedélyezte, hogy a Hezbollah vezetőjének egyórás beszédét vágatlanul sugározzák, pedig Haszan Naszrallah sejk terrorlistán van Amerikában. Nem sokkal később az al-Hurra bejelentkezett a teheráni holokauszttagadó konferenciáról is. Az adó mostani elnöke, Brian Conniff nem beszél arabul, és újságírói tapasztalata sincs. Nem emelt a rokonszenven az sem, hogy egy tudósító húsvétkor „Krisztus feltámadott!” köszöntéssel üdvözölte az adó mozlim nézőit.
Az amerikai elképzelés szerint a Közel-Kelet háborúját a propagandával lehet megnyerni, a demokrácia terjesztéséhez pedig szükség van az al-Hurrára. A régióban fogható viszont a minden szempontból professzionális al-Dzsazíra katari hírtévé vagy a
szaúdi al-Arabíja adó. Minden állam ezeken kívül saját hírcsatornákat is üzemeltet, amelyek sokkal kevésbé propagandaízűek, mint az al-Hurra. Az amerikaiak a Szabad Európa Rádió sikerén felbuzdulva próbálták ki ugyanazt a propaganda-hadjáratot, ám az akkori szocialista tömbben az állami kézben levő, szigorúan cenzúrázott sajtóban üdítő kivétel volt a SZER. Manapság egy műholdvevővel rendelkező arab háztartásban átlagosan kétszáz adó közül lehet válogatni. Egy volt al-Hurra-vezető a Washington Postnak elmondta, ha hibát követtek el a munkatársak, csak nevetve legyintettek: „Mindegy, úgysem néz minket senki!”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.