Elmaszatolt egészségügyi tervek

2008. 07. 21. 19:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem derül ki, pontosan mi a célja a kormánynak az apróbb intézkedésekkel. Sinkó Eszter, a Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának szakértője ezt említette a legfőbb hibaként annak kapcsán, hogy Székely Tamás egészségügyi miniszter szerdán megkapta a felhatalmazást a kormánytól, hogy az ágazatot érintő javaslatairól április közepéig szakmai-társadalmi vitát folytasson. A tervek szerint például változtatnának az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szervezeti struktúráján, szabadabbá tennék a szerződéskötési gyakorlatát. Pontosítanák, hogy milyen ellátások járnak a biztosítottaknak, s átrendeznék a betegellátást korlátozó teljesítmény-volumenkorlátot és a területi ellátási kötelezettséget.
Sinkó Eszter elmondta: többféleképpen értelmezhetők a koncepcióban szereplő lépések. Az egyik lehetséges magyarázat szerint az MSZP retteg attól, hogy egy jelentősebb átalakítás miatt az egészségügy megint a közbeszéd és a társadalmi-politikai viták középpontjába kerüljön, ezért inkább csak kisebb intézkedéseket mer meghozni. Egy másik lehetőség szerint azonban ez csak a kezdet. Az egészségbiztosításban tervezett apróbb, technikai, szervezeti jellegű változások az első lépést jelenthetik a szocialisták régi álmának, a regionális biztosítási rendszernek a megvalósításában. – Több kérdést is elmaszatoltak a döntéshozók, így nem értelmezhető pontosan, hogy mit miért tesznek – szögezte le. Ennek ellenére Sinkó Eszter szerint sok tekintetben hasznos intézkedésekről szól a koncepció, amelyek sok apró munkát takarnak, s ha jól hajtják végre azokat, akkor hasznos lehet az eredmény. Ilyennek tekinti például, ha számon kérik a szolgáltatóktól, hogy milyen minőségű ellátást nyújtanak a betegeknek. Szerinte azonban nem tudni, milyen szempontok alapján döntik majd el, melyik a jó minőségben gyógyító szolgáltató. Sajnálatosnak nevezte azt is, hogy az anyag szerint két-három évet adnának a betegellátást korlátozó teljesítmény-volumenkorlát (tvk) átalakítására. A szakértő szerint ez nem lehet indok az azonnali korrekciók elhalasztására, hiszen óriási a gond, a feszültség az ágazatban a tvk miatt.
– Nem hoz érdemi reformot az egészségbiztosításban és az ágazat finanszírozásában a szakminiszter koncepciója – fogalmazott Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke. Elmondta: egyelőre csak a sajtóból értesültek a tervekről, hivatalos úton semmilyen tájékoztatást nem kaptak. Így a részleteket sem ismerik. Nem tudnak arról sem, hogy a tervezett intézkedésekhez mekkora forrásra van szükség, s azt miből kívánja biztosítani a kormány. Éger István az egyik legfontosabb kérdésnek tartotta, hogy mit kívánnak tenni az ágazat vezetői a szakemberhiány, az orvosok és szakdolgozók elvándorlása ellen. – Sajnos a koncepció arra enged következtetni, hogy valós intézkedések nem lesznek ezen a téren, hiszen egyelőre csak egy monitoringrendszer felállításán gondolkodik az Egészségügyi Minisztérium. Csakhogy már így is nagy késésben vagyunk, hamarosan kritikus lesz a munkaerőhiány – szögezte le Éger István.
– Óvatos változtatásokat fogalmazott meg a koncepció – fogalmazott Varga Ferenc, a Magyar Kórházszövetség elnöke. – Ez azonban nem baj, mert jelenleg a nyugalom és a béke megteremtése a legfontosabb. Ezután lehetőség lesz nagyobb változtatásokra is, ha a szakmai és társadalmi vitában egyezségre jutunk.
Hozzátette: jobb a megfontoltság, hiszen az elmúlt időszakban nagyon sok volt a kapkodás, a meggondolatlan intézkedés. A Magyar Kórházszövetség elnöke nem tartja reformértékűnek a tervezett intézkedéseket, úgy gondolja, ezek inkább evolúciós lépések, finom változtatások. Az általánosságban meghatározott célokkal azonban egyetért, de megjegyezte, hogy csak a részletek pontos ismerete után lehet megalapozott véleményt alkotni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.