Mint az várható volt, a Hiller István vezette Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) háttérintézményeként működő Oktatási Hivatal nem semmisítette meg a miniszterelnök fiának érettségi eredményét. A bizonyítványt annak ellenére hagyta jóvá a testület, hogy maga is elismerte, jó néhány szabálytalanság történt a vizsgákon.
– A vizsgálat során számos szabálytalanságot találtunk a Montessori Alapítványi Általános Iskola, Gimnázium és Szakközépiskolában lebonyolított érettségi körül, így például voltak hibák az érettségi vizsgák szervezésében, lebonyolításában, és a bizonyítványok kiállítása sem zajlott megfelelően, nem találtunk azonban bizonyítékot olyan mértékű törvénysértésre, amely indokolná az érettségi vizsga eredményeinek megsemmisítését – jelentette ki lapunknak Bakonyi László, az ellenőrzést végző hatóság elnöke. Bakonyi szerint ez azt jelenti, hogy nem találták nyomát annak, hogy valakit szándékosan előnyben részesítettek volna a vizsgák során.
A szülők egy hónappal ezelőtt azért fordultak az Oktatási Hivatalhoz, mert szerintük a tanárok kivételeztek az egyik gyerekkel az érettségin, aki történetesen nem más, mint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egyik fia. Gyurcsány gyereke egy órával tovább írhatta a dolgozatot két tantárgyból, ráadásul a pluszidőt nem jegyzőkönyvezték. A szülők szerint a miniszterelnök fiát a hivatalos vizsgaidő lejártakor egy különterembe vezették át. Az egyik ilyen alkalommal egy diák „véletlenül” benyitott az ajtón, és azt látta, hogy a fiú a tanár jelenlétében szorgalmasan körmöl, miközben a padon papírok vannak kiterítve, amiket az ajtónyitásra kezdett összekapkodni. A kilenc vizsgázóból csak ketten tettek sikeres vizsgát, egyikük a kormányfő fia volt. Úgy tudjuk, a húszéves Péterről van szó, aki már korábban is tanulási nehézségekkel küzdött.
A szülők ugyanakkor nemcsak az érettségi vizsgák ellenőrzését, hanem az iskola teljes működésének átvilágítását kérték a hatóságoktól, szerintük ugyanis ott a bűncselekmény határát súroló esetek történtek. Ilyen volt pél-
dául, hogy a 2003/2004-es tanévben az iskola egy olyan fiatalnak is engedélyezte a nyolcadik évfolyam megkezdését, aki hetedik-ben megbukott. Dokumentummal igazolták azt is, hogy az egyik diáknak az évzáró alkalmával kijavították bizonyítványát.
Az Oktatási Hivatal elnöke ezzel kapcsolatban lapunknak leszögezte: eddig csupán az érettségit ellenőrző vizsgálatot zárták le, a Montessori iskola működésének ellenőrzése még folyamatban van, ennek eredményét várhatóan a jövő héten teszik közé. Hozzátette: ha az intézményt szankcionálják, akkor az érettségin elkövetett szabálytalanságokért járó büntetést is akkor, a teljes vizsgálat lezárultakor szabják ki.
Az iskola igazgatója ellen egyébként rendőrségi feljelentés van érvényben. Kaszás Mátyás, a Magyarországon a Montessori pedagógiai módszert képviselő, több iskolát tömörítő Montessori Oktatási Centrum fenntartója azt állítja, hogy az iskola igazgatója 2003-ban még a Montessori Oktatási Centrum csepeli iskolájának vezetőjeként négymillió forint kárt okozott az alapítványnak, mert egy éven keresztül nem fizetett adót, járulékokat és rezsit, pedig az ehhez szükséges pénzt megkapta a fenntartótól.
A csalásra a tanév végén derült fény, ekkor Kaszás azonnal elbocsátotta az igazgatónőt, ő azonban addigra már mindent elrendezett: Kőbányán kibérelt egy épületet, a csepeli iskola diákjainak és a szülőknek pedig azt mondta, hogy az iskola új helyre költözik. A valóságban azonban a kirúgott igazgató létrehozott egy új szervezetet, amit Montessori Stúdium Alapítványnak nevezett el, ezen keresztül pedig alapított egy új iskolát.
Kaszás a fővárosi önkormányzat főjegyzőjénél is megtámadta az iskola működési engedélyét, mivel állítása szerint azt úgy adta ki a hatóság, hogy előtte meg se nézte az épületet, pedig olyan alapvető dolgok hiányoztak az iskolából, mint a számítógép, az internet és a telefon. Tiba Zsolt főjegyző azonban elutasította Kaszás kérelmét.
Hozzád nyúlt a Péter? Fizikailag bántott - leleplező hangfelvétel Magyar Péterről