Dzsidda Szaúd-Arábia második legnagyobb városa, de jelentőségben most talán még Rijádot is elhomályosítja. A város két luxusszállodáját megszállták az olajipari döntéshozók, valamint a politikusok. A Westin és a Hilton a Vörös-tenger partján található, a kettő között folyosó van, így megoldható az átjárás a sajtó munkatársai számára is a Hiltonba, ahol a tárgyalás tegnap kezdődött. A szervezők szerint mintegy 450 újságíró kért akkreditációt, így persze mindegyikük nem is talált helyet magának a két szálloda valamelyikében. A négymilliós város szállodáiban nehéz volt a hét végére helyet foglalni, a Rijád–Dzsidda repülőjáratokra pedig szinte lehetetlen. A szállodák környékén tanyát vert a hadsereg, a bejáratoknál gépfegyveres őrök ültek, a parkolókban is nyüzsögtek az egyenruhások, a Hilton előtt pedig ott sorakoztak a szaúdi állami olajtársaság, a Saudi Aramco logójával díszített autók. A tegnapi ülést – annak fontosságát jelezve – a szaúdi uralkodó, Abdullah király nyitotta meg.
Az energiaipari konferencia előtt a szaúdi információs miniszter helyettese lapunk kérdésére leszögezte, hogy ők fórumot kívánnak nyitni az olajtermelők – így persze elsősorban Szaúd-Arábia mint a világ legnagyobb olajkészletével rendelkező országa –, valamint a vásárlók és a felhasználók számára. Megismételte azt a több szakértő által már említett véleményt, hogy a piacon elegendő az olaj, az égbe szökő árakat nem a kínálat szűkössége indokolja. „Rengeteg a korszerűtlen, a célnak már nem megfelelő olajfinomító az Egyesült Államokban és Európában. Ezek egyszerűen képtelenek elegendő benzint előállítani a nyersolajból” – mutatott rá a miniszterhelyettes. Megemlítette az olajbrókerek felelősségét az árak emelkedésében, akik az esetleges jövőbeni hiánytól tartva felverik a nyersolaj árát. Száleh al-Namla szerint Szaúd-Arábia tervezett termelésbővítése – Ali al-Naimi olajügyi miniszter a Rijádba látogató Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak 200 ezer hordós növelést helyezett kilátásba – azt bizonyítaná, hogy az ország törődik az olajpiaccal, és lehet rá számítani. „Azt szeretnénk, ha minden ország számára elérhető lenne az olaj, mégpedig megfelelő áron” – mondta al-Namla, megjegyezve, ha a nemzetközi gazdaságot baj éri, az súlyosan érinti Szaúd-Arábiát is. Elutasította, hogy a magas olajárak feltétlenül kedvezőek lennének a sivatagi királyság számára, mivel szerinte a túlzottan drága olaj esetén felgyorsulnak a kutatások a fekete aranyat kiváltó alternatív energiahordozók felhasználása ügyében.
A Saudi Aramco egyik alelnöke, Hálid al-Falih korábban megjegyezte, az újonnan nyitott Hurszánija kút naponta félmillió hordó kitermelésére alkalmas, s a jövő hónap folyamán el is kezdi működését. Az Arab News helyi lap szerint ugyanakkor még ha Szaúd-Arábia növeli is kitermelését, a piac többi szereplőjének is tennie kell az árak leszorítása érdekében, például a benzinre kivetett adók csökkentésével. Kína ellenkező irányba ugyan, de lépett. Növelte az üzemanyagokra kiszabott adót 18 százalékkal, a döntés következtében az olaj ára öt dollárt esett, bízva a csökkenő kínai keresletben.
Magyar Péterék letagadták, hogy százmilliónál is többe került a Hősök terei tüntetés, most lebuktak