Felborzolt kedélyek

Elsősorban az óriási kínai és indiai kereslet okozza az olajvásárlók igényeinek növekedését, de komoly gondokat okoznak az elöregedett finomítók is – nyilatkozta a dzsiddai energiaipari konferencia előtt a Magyar Nemzetnek Száleh al-Namla, a szaúdi kulturális és információs minisztérium tárcavezető-helyettese.

2008. 07. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dzsidda Szaúd-Arábia második legnagyobb városa, de jelentőségben most talán még Rijádot is elhomályosítja. A város két luxusszállodáját megszállták az olajipari döntéshozók, valamint a politikusok. A Westin és a Hilton a Vörös-tenger partján található, a kettő között folyosó van, így megoldható az átjárás a sajtó munkatársai számára is a Hiltonba, ahol a tárgyalás tegnap kezdődött. A szervezők szerint mintegy 450 újságíró kért akkreditációt, így persze mindegyikük nem is talált helyet magának a két szálloda valamelyikében. A négymilliós város szállodáiban nehéz volt a hét végére helyet foglalni, a Rijád–Dzsidda repülőjáratokra pedig szinte lehetetlen. A szállodák környékén tanyát vert a hadsereg, a bejáratoknál gépfegyveres őrök ültek, a parkolókban is nyüzsögtek az egyenruhások, a Hilton előtt pedig ott sorakoztak a szaúdi állami olajtársaság, a Saudi Aramco logójával díszített autók. A tegnapi ülést – annak fontosságát jelezve – a szaúdi uralkodó, Abdullah király nyitotta meg.
Az energiaipari konferencia előtt a szaúdi információs miniszter helyettese lapunk kérdésére leszögezte, hogy ők fórumot kívánnak nyitni az olajtermelők – így persze elsősorban Szaúd-Arábia mint a világ legnagyobb olajkészletével rendelkező országa –, valamint a vásárlók és a felhasználók számára. Megismételte azt a több szakértő által már említett véleményt, hogy a piacon elegendő az olaj, az égbe szökő árakat nem a kínálat szűkössége indokolja. „Rengeteg a korszerűtlen, a célnak már nem megfelelő olajfinomító az Egyesült Államokban és Európában. Ezek egyszerűen képtelenek elegendő benzint előállítani a nyersolajból” – mutatott rá a miniszterhelyettes. Megemlítette az olajbrókerek felelősségét az árak emelkedésében, akik az esetleges jövőbeni hiánytól tartva felverik a nyersolaj árát. Száleh al-Namla szerint Szaúd-Arábia tervezett termelésbővítése – Ali al-Naimi olajügyi miniszter a Rijádba látogató Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak 200 ezer hordós növelést helyezett kilátásba – azt bizonyítaná, hogy az ország törődik az olajpiaccal, és lehet rá számítani. „Azt szeretnénk, ha minden ország számára elérhető lenne az olaj, mégpedig megfelelő áron” – mondta al-Namla, megjegyezve, ha a nemzetközi gazdaságot baj éri, az súlyosan érinti Szaúd-Arábiát is. Elutasította, hogy a magas olajárak feltétlenül kedvezőek lennének a sivatagi királyság számára, mivel szerinte a túlzottan drága olaj esetén felgyorsulnak a kutatások a fekete aranyat kiváltó alternatív energiahordozók felhasználása ügyében.
A Saudi Aramco egyik alelnöke, Hálid al-Falih korábban megjegyezte, az újonnan nyitott Hurszánija kút naponta félmillió hordó kitermelésére alkalmas, s a jövő hónap folyamán el is kezdi működését. Az Arab News helyi lap szerint ugyanakkor még ha Szaúd-Arábia növeli is kitermelését, a piac többi szereplőjének is tennie kell az árak leszorítása érdekében, például a benzinre kivetett adók csökkentésével. Kína ellenkező irányba ugyan, de lépett. Növelte az üzemanyagokra kiszabott adót 18 százalékkal, a döntés következtében az olaj ára öt dollárt esett, bízva a csökkenő kínai keresletben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.