Százhúsz óra „valódi munkát” biztosítana a szociális tárca az állástalanoknak a tervek szerint negyedévente – mondta Gyurcsány Ferenc Dobogókőn, a kormány és a szocialista párt egyeztetése előtt. Délután pedig bejelentette, hogy hárompontos segélyezési csomaggal módosítaná a szociális rendszert a kormány. Eszerint egyrészt arra kell ösztönözni az önkormányzatokat, hogy a rendelkezésre álló forrásokat segélyezés helyett közmunkaprogramokra fordítsák, a második javaslat szerint a fiatal munkanélküliek csak akkor kaphatnának segélyt, ha képzésen vesznek részt, amely jelentheti az általános iskola befejezését éppúgy, mint a szakmatanulást. A harmadik pont szerint távolítani kell a minimálbér és a segély legmagasabb összegét egymástól. A kormányfő azt is hangoztatta, jelenleg tízszer annyi állami pénz jut közmunkára, mint 2000 és 2002 között, és az öszszeg évről évre emelkedik.
Mindezt azután jelentette be Gyurcsány, hogy új szociális és munkaügyi minisztere már bevallotta, a foglalkoztatottságot növelő akciókkal sem tudták megállítani a társadalom kettészakadását az elmúlt években.
*
A szociálisan rászorultak körét célzó közmunkaprogramokra 2003 óta csaknem húszmilliárd forintot költött az állam, úgy, hogy statisztikai adatok bizonyítják: nem javult a munkanélküliségben élők helyzete. A Központi Statisztikai Hivatal számai azt mutatják, hogy a nemzetgazdasági ágak szerinti foglalkoztatottság évről évre csökkent a mezőgazdaságban, az élelmiszer- és vegyiparban egyaránt. A női munkaerő alkalmazása például a mezőgazdaságban 2002 óta húsz százalékkal esett vissza 2007-ben, és szintén ilyen arányú leépítés tapasztalható a férfiak élelmiszeripari foglalkoztatásában. Ezzel párhuzamosan nőtt a nyilvántartott álláskeresők száma, 2006 és 2007 között összesen negyvenkétezerrel többen jelentkeztek a munkaügyi kirendeltségeken. A 445 ezer regisztrált munkanélküli közül negyvenezer a pályakezdő.
Szavaztak az olvasók: ez Magyar Péter legbotrányosabb kijelentése