Háborús retorika Izraelben

Irán támadás esetén ellenőrzése alá vonná a hajózást a Perzsa-öbölben, amely létfontosságú útvonala az olajszállítmányoknak – jelentette ki Mohammed Ali Dzsafari, az iráni Forradalmi Gárda főparancsnoka. Az iszlám állam elleni támadást rendszeresen lebegtető Izrael most 12 hónapot adott magának, hogy megsemmisítse az iráni atomprogramot.

2008. 07. 10. 7:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Izraelnek az előtte álló 12 hónap során el kell pusztítania az iráni nukleáris programot, vagy azt kockáztatja, hogy atombombával fognak rá támadni, mondta a Moszad korábbi vezetője a Sunday Telegraph brit lapnak. Sabtáj Savit szerint emellett Barack Obama esetleges győzelme az amerikai elnökválasztáson az Egyesült Államok támogatását is megkérdőjelezné, míg John McCain megválasztásával sokkal könnyebb lesz a lépést megtenni. Azt is megjegyezte, hogy Izrael akár egyedül is támadhat, nincs szüksége az Egyesült Államok támogatására. Szavai egybecsengenek John Bolton volt amerikai ENSZ-nagykövetéivel. Az exdiplomata szerint az Irán elleni támadásra a novemberi amerikai elnökválasztás és az új elnök februári beiktatása közötti időszak a legalkalmasabb. Irán azonban meglehetősen magabiztos. Manuser Mottaki külügyminiszter szerint mindenki tisztában van a várható következményekkel, így valószínűtlen, hogy Izrael belevágna egy ilyen kalandba. A külügyminisztérium szóvivője szerint Izraelnek nincs elég ereje egy ilyen akcióhoz, számos belpolitikai gonddal küzd, s rendszeresen üres szlogeneket pufogtat.
Az Egyesült Államok ugyan egyelőre a diplomácia erejét és a gazdasági szankciókat hangoztatja, ám a feltételezések szerint már egy éve folyik egy olyan titkos műveletsorozat, amelynek célja az iráni vezetés destabilizálása. A New Yorker magazin cikke szerint iráni ellenzéki csoportokkal dolgoztak együtt amerikai ügynökök, erre a kongresszusi képviselők 400 millió dolláros keretet szavaztak meg az elnök kérésére. Az amerikaiak egyébként az iraki háború kezdete óta folytatnak bizonyos műveleteket Iránban, például elfogták az al-Kudsz (Jeruzsálem) elitalakulat, az Iráni Forradalmi Gárda harci csoportjának több tagját, s őket Irakba szállították kihallgatásra. Az akciók a cikk szerint most léptek magasabb sebességfokozatba. Az együttműködő ellenzéki csoportok egyike lehet az Iráni Népi Ellenálló Mozgalom, annak ellenére, hogy gyanús kapcsolatai vannak az al-Kaidával. A Bush-adminisztráció terve szerint ha az iráni hatalmat megrendítik a belső ellenzéki csoportok, joga lenne beavatkozni.
Az Iráni Népi Mudzsaheddin Szervezet több tízezer külföldön élő híve tüntetett szombat este Párizs mellett, követelve az Egyesült Államoktól és az Európai Uniótól a szervezet levételét a terrorcsoportok feketelistájáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.