Japán apró szigetekért küzd szomszédaival

Japán a minap arra kérte az Aurora Expeditions ausztrál hajózási céget, hogy kirándulásai szervezése során tekintsen el az általa Északi Területeknek nevezett két sziget meglátogatásától. A jelenleg Oroszország által ellenőrzött Kuril-szigetekről van szó, amelyért diplomáciai harc dúl Tokió és Moszkva között. A négy sziget története egyáltalán nem kivétel, hanem inkább szabály a zavaros hovatartozású vizeken.

2008. 07. 21. 19:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Japán vitáinak eredete – az évezredes ázsiai istenkirály-birodalmaknak köszönhetően – a múlt ködébe vésznek, ám azt leszögezhetjük, hogy a II. világháborús békeszerződések kellőképpen barátságtalanok voltak Tokióra nézve. Az említett Kuril-szigetek csak annyiban különböznek a többi vitatott földterülettől, hogy ott volt és most is van lakosság, ám már nem az, amely a világpolitika vérre menő játszmáiban sorra kapta a pofonokat a különböző hadseregektől. Az Egyesült Államok a szigeteket a világháborúban többször lebombázta, a Szovjetunió pedig a háború végén, a nukleáris támadások után néhány nappal elfoglalta. Két évre rá az ott élő mintegy 17 ezer japánt kiűzték otthonaikból. Ma is ennyien élnek a szigeteken, főként oroszok, fehéroroszok, koreaiak, tatárok, valamint őslakos ajnuk. Japán nem enged a negyvennyolcból, és visszaköveteli a szigeteket, Oroszország számára azonban fontos a környéken található ásványkincsek miatt, így előveszik a régi térképeket, a régi szerződéseket, hogy bizonyítsák igazukat. A vita pedig megfeneklett, megoldás nélkül.
Kissé délre haladva a Japán-tengerben van a Liancourt-sziklák néven ismert apró szigetcsoport, amelyért Japán Koreával küzd. A koreaiak már a tenger nevét is vitatják, s régi térképeken mutatják a Koreai-tenger elnevezést, de főképp a 35, összesen 187 ezer négyzetméter területű szigetecskét akarják maguknak. A terület nagyjából félúton van a két ország között, két állandó lakossal, 37 koreai rendőrrel, akik felügyelnek a biztonságra, három ember a koreai halászati minisztériumból állomásozik itt, s hárman felügyelnek a világítótoronyra. Dél-Korea szerint ez a szigetcsoport épp úgy az elveszített területek közé sorolandó, mint a többi, amelyet a San Francisco-i megállapodás felsorol, Tokió viszont a világháborút lezáró szerződést lobogtatja, amelyben nem szerepel a Liancourt-sziklák neve.
A Japántól délre eső vizek szigetei miatt nem Korea, hanem Kína és Tajvan vitatkozik. Kevés ügyben értenek egyet a kínai és a tajvani tisztviselők, s ebben a kérdésben sem tökéletesen, ám nagyjából úgy vélik Tajpejben és Pekingben is, hogy a japánul Szenkaku-, kínaiul Gyaojutaj- (Diaoyutai) szigeteknek nevezett föld Tajvanhoz tartozik. Tajpej úgy véli, a terület őt illeti meg, Kína pedig még a földtörténeti ókorba is visszanyúlik, hogy bizonyítsa fennhatóságát Tajvan felett, így voltaképp egyetért a vörös Kína és renegát tartománya. Ebben az esetben viszont Japán van nyerő pozícióban. Tokió álláspontja szerint már az 1894–95-ös, általa megnyert japán–kínai háború előtt is az övé volt a Szenkaku-szigetvilág, az akkor aláírt Simonoszeki-megállapodás – amely Tajvant és a környező szigeteket Japánnak adta – ezt a területet nem érintette. A Simonoszeki-szerződést ugyanis később annullálták a világháborús vereség után megkötött egyezmények, az Egyesült Államok megszállta Okinavát, a Szenkaku-szigeteket pedig lőgyakorlati terepként használta. Kína nem tiltakozott, épp eléggé el volt foglalva saját polgárháborújával és a kommunista hatalomátvétellel, Japán megszállt országként és háborús vesztesként, két atombomba után szintén nem aggódott a Szenkakuért. Okinavát azonban Amerika visszaadta Japánnak 1971-ben, a tiltakozások pedig elkezdődtek.
Nemcsak a régi térképek ábrái, hanem az új felfedezések miatt is, ugyanis egy 1969-es kutatás lehetséges olajlelőhelyet mutatott ki a lakatlan szigetek alatt. Japán gyorsan különleges gazdasági övezetnek nyilvánította a Szenkaku-csoportot, amelyet Kína azonnal kétségbe vont. Peking úgy véli, a Szenkaku-szigetek déli tagja, az Okinotorisima-sziget ugyan Japánhoz tartozik, ám az egyáltalán nem sziget, csak egy szikla a tengerben, így nem lehet gazdasági térséget kijelölni körülötte.
Az ENSZ véleménye szerint a szigetet a sziklától az különbözteti meg, hogy az előbbi képes emberi élet fenntartására, ezért is szoktak katonák facsemetékkel kiszállni egy-egy tengerből kiálló szikladarabra, ahol növényzetet teremtenek, felállítják saját zászlójukat, így téve egyértelművé az immáron szigetté varázsolt terület hovatartozását. Persze Kínának nem csak a lehetséges olajra fáj a foga. Ha az Okinotorisima nem sziget, úgy hadihajói diplomáciai bonyodalmak nélkül megközelíthetik, s kelet felől is Tajvan közelébe kerülhetnek, megregulázandó a renegátokat. Tajvan persze nem hagyja magát és a szigeteket sem. Liu Csao-sjuan (Liu Chao-shiuan) tajvani parlamenti elnök egy idén júniusi kakaskodás után nem volt hajlandó elvetni az erő alkalmazását sem, hogy „megvédjék a Gyaujutajt a japánoktól”.
Két évvel korábban a hongkongi központú – tehát a népi Kínához tartozó – Gyaujutaj-szigeteket Védő Akciócsoport hajtott végre „kvázi-partraszállást” a szigeteken. A kísérletet a japán parti őrség hiúsította meg, amely visszafordította a huszonkét fős legénységet. A Hongkongba viszszatérő csoportot helyi beszámolók szerint hősöknek kijáró üdvözlés fogadta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.