Az SZDSZ delegációja a Fidesz vezetőségével folytatott szombati tárgyalásán lényegében világossá tette, hogy a párt nem érdekelt az előre hozott választásokban. Fodor Gábor szerint meg kell várni a kisebbségi kormány új programját. Ha az nem felel meg a szabad demokratáknak, a népszerűségét tekintve egyszázalékosra zsugorodott szervezet még akkor sem oszlatná fel az Országgyűlést, hanem a jelenlegi parlamenti felállás mellett egy szakértői kabinet felállítását szorgalmazná. Ha ennek a működését is rossznak találnák, csak ekkor lenne hajlandó az SZDSZ az előre hozott választásokról komolyan gondolkodni. A Fidesz viszont nem húzná az időt ilyen többlépcsős pótcselekvésekkel, az ország érdekére hivatkozva azonnal feloszlatná a parlamentet, s az új választások után nemzeti válságkezelő kormányt alakítana – így sommázható a két párt elképzelése közti lényeges különbség.
A Fidesz tárgyalódelegációjában Orbán Viktor elnök mellett Varga Mihály alelnök és Navracsics Tibor frakcióvezető vett részt, míg az SZDSZ-t Fodor Gábor elnök, Gulyás József és Gusztos Péter ügyvivők képviselték. A két párt 14 éve nem folytatott hivatalos konzultációt egymással. Bár a Fidesz és az SZDSZ elnöke a mintegy másfél órásra nyúlt zártkörű egyeztetést követően egyetértett abban, hogy Magyarországnak cselekvőképes kormányra van szüksége, s hasonlóan látták az ország helyzetét, a megoldási javaslatokban nem közeledtek álláspontjaik. Orbán Viktor megerősítette, hogy a mostani világgazdasági helyzetben nincs idő újabb haladékokra, mihamarabb meg kell tartani az új választásokat, s meg kell kezdeni a válságkezelést. – Úgy látszik, az SZDSZ-t reménytelen meggyőzni, hogy miért jó nekik az előre hozott választás, de az biztos, az országnak ez az érdeke, amely a népakarattal is egyezik – jegyezte meg a Fidesz elnöke. A Fidesszel kapcsolatos tapasztalataira hivatkozva hozzátette azt is: egy pártnak lehet mélyponton a népszerűsége – mint most az SZDSZ-é –, de az gyorsan fel is kúszhat.
*
Orbán utalt arra, hogy a válság megoldására irányuló, az új választások kiírásában közreműködő SZDSZ akár jelentős számú szavazót nyerhetne. A legnagyobb ellenzéki párt elnöke a múlt héten
Brüsszelben járt, s ennek kapcsán kifejtette: azt tapasztalta, hogy minden európai ország megerősítette kormánya cselekvőképességét a világgazdasági folyamatok miatt. – Ezzel szemben Magyarországon egy cselekvőképtelen kisebbségi kormány működik, amely képtelen helytállni az egyre súlyosbodó helyzetben – mondta. A volt miniszterelnök fontos tettnek nevezte, hogy az SZDSZ kilépett a koalícióból, s arra kérte a szabad demokratákat: ne álljanak meg félúton, hanem közösen vessenek véget a kudarcok korszakának. Egyben pozitívumnak tartotta, hogy Fodor Gábor 2006-ban nem vett részt az „össznépi átverésben”, mert mint fogalmazott, ez alapozta meg a két párt közti párbeszéd lehetőségét. Hangsúlyozta: a Fidesz nem köt semmiféle alkut vagy átláthatatlan megállapodást senkivel. Orbán Viktor a találkozó végén tízpontos memorandumot adott a szabad demokratáknak, akik megígérték, hogy áttanulmányozzák, s írásban válaszolnak majd rá.
Fodor Gábor arról beszélt, hogy a tárgyalás a rendszerváltás körüli párbeszédekre emlékeztető módon folyt, s egy új politikai kultúra kezdetét jelentheti. Az SZDSZ elnöke azt ígérte, hogy pártja felelős ellenzékként működik majd, nem készülnek újból koalícióra a szo-cialistákkal. Fodor egyébként holnap ül le Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel is tárgyalni a kormány új cselekvési terveiről, s a megbeszélésen várhatóan felmerül a kisebbségi kabinet kívülről történő szabad demokrata támogatása is bizonyos feltételek mellett.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?