Prágai alkuajánlat

Munkatársunktól
2008. 07. 21. 19:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szlovák kifogás. Ellenzi a Csehországban létesítendő radarbázist Robert Fico – derült ki a szlovák kormányfő nyilatkozatából, amelyet a cseh nemzeti hírügynökségnek adott. „Kissé feszültek vagyunk, mivel nem akarunk sem radarokat, sem rakétákat a hátunk mögött” – jelentette ki Fico, hozzátéve, sohasem engedné meg, hogy hasonló bázist létesítsenek Szlovákiában. „Eleve nem tartom jó ötletnek, hogy európai földre helyezzék át az Egyesült Államok védelmi rendszerét” – mondta a miniszterelnök, aki korábban már kifejezte azon véleményét, miszerint Washington ezzel kapcsolatos elképzelései megosztóan hatnak a NATO-ra. (MN)


Ha a parlament nem szavazza meg a radarszerződést, akkor a kormányzó Polgári Demokratikus Párt (ODS) valószínűleg elutasítja a lisszaboni szerződést – zsarolta meg nyíltan Mirek Topolánek cseh miniszterelnök az ellenzéket a Rádio Cesko rádióban. A kormányfő szerint az ODS 81 képviselőjét és szenátorait ismerve nehéz elképzelni, hogy megszavaznák a lisszaboni szerződést, ha a Washingtonnal kötött radarszerződést a törvényhozás elutasítja. Mint mondta, „ez is egy kártya” a játszmában, később azzal tompítva kijelentését, hogy bár személyesen nem tartja megfelelőnek a két téma összekapcsolását, ez egy lehetséges változat.
Jirí Paroubek, az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) elnöke reakciójában „botrányosnak és amatőrnek” minősítette Topolánek kijelentését. A CSSD egyetlen okot sem lát arra, hogy miért kellene a radarszerződést összekapcsolni a lisszaboni szerződéssel, különös tekintettel arra, hogy Csehország jövő januárban kezdődő EU-elnökségéhez nem épp jó ajánlólevél a hasonló cserealkudozások felvetése.
A két külügyminiszter, Condoleezza Rice és Karel Schwarzenberg által kedden aláírt radarszerződést az ellenzéki pártok és a koalíciós zöldek egy része elutasítja, így a dokumentum pillanatnyilag nem élvez többségi támogatást a képviselőházban. A lisszaboni szerződést viszont az ODS ellenzi. A pártnak többsége van a szenátusban és a 200 tagú alsóházban. Václav Klaus államfő, az ODS tiszteletbeli elnöke szintén a lisszaboni szerződés ellenzője. Az ODS egyik szenátori csoportja a dokumentumot az alkotmánybíróság elé utalta, mert úgy véli, ellentétben van a cseh alkotmánnyal. A taláros testület döntése őszre várható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.