Oszvári Sándor ferencvárosi jegyzőre hivatkozva arról számolt be tegnap a kormány közeli Népszava, hogy akár karhatalmi erővel is végrehajtatja a bíróság jogerős ítéletét a magyarság ősi jelképének elbontása vonatkozásában. Az ügy előzménye, hogy a Fővárosi Bíróság március eleji jogerős ítélete alapján a Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal 2006-ban hozott bontási határozata törvényes volt. A bíróság a XII. kerülettel szomszédos I. kerület jegyzőjét bízta meg az ítélet végrehajtásával, ám utóbbi július elején úgy döntött, az emlékmű fennmaradási engedélyt kaphat. Ezt követően utasította el másodfokon a fennmaradást a közigazgatási hivatal, amelynek vezetője Forgács Imre egyúttal a ferencvárosi jegyzőt jelölte ki a szobor eltávolítását elrendelő korábbi bírósági döntés végrehajtására. Szobordöntögetésre a második világháborút követő években volt számos példa: ekkor rombolták le például Prohászka Ottokár Károlyi-kertben állt emlékművét, vagy a Szabadság téri ereklyés országzászlót, amelyet a megszálló szovjetek robbantottak fel.
Lapunk tegnap nem tudta elérni Oszvári Sándor IX. kerületi jegyzőt, így nem tudtuk meg, mikorra tervezi a turul ledöntését. A XII. kerületi önkormányzat mindenesetre a Fővárosi Bírósághoz fellebbezést nyújt be. A kerület azt kéri a bíróságtól, hogy bírálja felül a közigazgatási hivatal határozatát, s addig is függessze fel azt – mondta lapunknak Váczi János, Pokorni Zoltán polgármester kabinetfőnöke. Hozzátette: a Fővárosi Közgyűlés hetekkel ezelőtt elvi hozzájárulást adott a turulszoborra, mivel az csak katonai áldozatok emlékműve marad, a hegyvidéki önkormányzat felépít egy újabb alkotást a második világháború polgári áldozatoknak. Váczi János megítélése szerint az eljáró közigazgatási hivatal Demszky Gábor főpolgármesterrel együtt mesterségesen szítja a feszültséget.
Deák Ferenc, az I. kerület jegyzője visszautasította a közigazgatási hivatal vádját, amely szerint törvénysértést követett volna el a turulszobor fennmaradási engedélyének kiadásával. Mint fogalmazott: olyan körülményeket is figyelembe vett, amelyeket a Fővárosi Bíróság az eljárás alatt még nem tudott.
Novák Előd, a Jobbik akciócsoportjának vezetője lapunknak azt mondta: ők elvi síkon közelítik meg a kérdést, s mindent megtesznek a turul védelmében. Ha kell, akár ezer embert mozgósítanak a szobordöntés megakadályozására.
Ismert, a zsidó áldozatok emlékére épített, s a turulszobor előtt néhány héttel átadott Igazak fala emlékmű is engedély nélkül épült, ám azt mégis jóváhagyta utólag a fővárosi önkormányzat. A turult a balliberális közéleti szereplők egy része nyilasszimbólumként gyalázza. Az utóbbi időben a Szent Korona is a kormánypártok célkeresztjébe került, a rendőrtisztek eskütétele után a honvédtisztek esküjéről is száműzik másolatát.
A turulszobor körüli képtelen helyzet úgy állt elő, hogy a fideszes kerületi önkormányzat indítványát politikai okból elutasította a Fővárosi Közgyűlés baloldali többsége, Mitnyan György előző polgármester ennek ellenére felállíttatta az emlékművet. Az elmúlt években a közgyűlés szinte az összes nemzeti indíttatású kerületi kezdeményezés elé akadályt gördített.
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat