origo.hu
Két tehervonat szakított szét egy átjáróban elakadó autót Komáromnál
Pekingi követelések. Peking konkrét lépések megtételére sürgette a dalai lámát, amelyekkel bebizonyíthatja, hogy a tibeti függetlenségi törekvések ellen van, s ezt követően újabb tárgyalásokra kerülhet sor Peking és a dalai láma képviselői között. „A tárgyalások előtt az ajtó nyitva áll” – hangoztatta Tu Csing-lin (Du Qinglin), a Kínai Kommunista Párt központi bizottságának osztályvezetője, aki találkozott a dalai láma Dharamszalából érkezett képviselőivel. A dalai lámának be kell bizonyítania, hogy nem támogatja a Tibeti Ifjúsági Kongresszus terrorista tevékenységét, valamint segítenie kell a mozgalom megfékezésében – hangsúlyozta Tu Csing-lin. (MTI)
Kanton mellett Peking, Sanghaj, Hsziamen és Nancsing is indított charterjáratot Tajvanra. A megállapodás szerint nyolc légitársaság 144 járatot indít július folyamán az anyaország és a sziget között, ahol szintén nyolc repülőtér fogja fogadni az utasokat. A légi kapcsolat eddig is megvolt Tajvan és Kína között, ám csak nagyobb ünnepségek esetén utazhattak kínaiak a szigetre, egyéb alkalmakkor Hongkongon vagy Makaón keresztül kellett menniük.
Az utazás engedélyezése sokkal többet jelent egy új turisztikai cél megnyitásánál. Tajvan és Kína viszonya ugyanis az 1949-es szétválás óta többször háborús fenyegetésig romlott, a mostani előrelépés pedig üdítő előrelépés a kiegyezés felé. Tajvant Kína renegát tartományának tartja, amely minden kétséget kizáróan az ő területéhez tartozik. Tajvan ugyanakkor nem fogadja el Peking gyámságát, nem kér a „vörös Kína” uralmából, még névlegesen sem. Tajvanon telepedtek meg ugyanis a Kínai Nemzeti Párt (Kuomintang) vezetői és híveik, miután vereséget szenvedtek a kommunistáktól, s ott építették ki saját rendszerüket. A kilencvenes évekig a Kuomintang egypárti diktatúrája irányította a szigetet, majd 1991-ben ott is bevezették a többpártrendszert, lehetőséget adva az időközben megerősödött ellenzéknek. Az elődjénél sokkal szigorúbb függetlenségpárti programot követő Demokratikus Haladó Párt (DPP) először 2000-ben nyerte meg az elnökválasztást, majd ezt négy évvel később megismételte. Az anyaországgal való együttműködés csak Csen Suj-pien (Chen Shui-bian) tajvani elnök hivatali idejének lejárta, valamint a Kuomintang választási győzelme után gyorsult fel ez év márciusának végén. A felmérések szerint egyébként a tajvaniak nagy része – a kormánypárttal együtt – hajlandó lenne kiegyezni Kínával, ha az nem jelentené Peking befolyásának növekedését.
Bár nagy előrelépés az utazások engedélyezése, az alapvető politikai nézetkülönbség megmaradt Tajpej és Peking között. Kína nem kíván lemondani a szigetről, de Tajvan sem adná fel kvázi függetlenségét. Elemzők rámutatnak, az olimpia előtt Peking mosolygós arcát mutatja a világnak, így elképzelhető, hogy a játékok után az ígéretesen fejlődő kapcsolatok ismét kihűlnek.
Két tehervonat szakított szét egy átjáróban elakadó autót Komáromnál
„Elbuktál” – Vogel Evelin üzent Magyar Péternek
Horrorbaleset az M6-oson: családja szeme láttára gázolták halálra a fáradt családapát
Megkondultak a vészharangok Brüsszelben: a románok döntése sokkolta a Politico szerkesztőségét
Mennyire vagy művelt? Ha 8 kérdésre helyesen válaszolsz, már átlagon felüli vagy!
Főhet Zelenszkij feje: a nyugat-európai védelmi miniszter szerint Orbán Viktor lavinát indított el
A románok kiakadtak a Hunyadi-sorozaton, történész tette helyre őket
Keddi sportműsor: folytatódik a Bajnokok Ligája
Görögország a magyar csatár lábai előtt hever – Öt meccsen négy gól a termése, még a végén Marco Rossi is felfedezi
Olyan tél jön, amit talán soha nem felejtünk
Egyszerre két vonat szakított szét egy autót ez egyes vonalon
Ilyen volt, ilyen lett: kifosztották az adventi kiállítást a megyei jogú városban
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.