Történelmi utazás Tajvanra

Helyi idő szerint 8 óra 10 perckor leszállt a tajpeji nemzetközi repülőtéren az az Airbus A330-as, amely fél hétkor indult a dél-kínai Kanton városából, s több mint száz turistát szállított Tajvanra. A történelmi repülőút hírét szalagcímekben hozták a kínai lapok, mint az egyre barátibb kapcsolatok szimbólumát.

2008. 07. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pekingi követelések. Peking konkrét lépések megtételére sürgette a dalai lámát, amelyekkel bebizonyíthatja, hogy a tibeti függetlenségi törekvések ellen van, s ezt követően újabb tárgyalásokra kerülhet sor Peking és a dalai láma képviselői között. „A tárgyalások előtt az ajtó nyitva áll” – hangoztatta Tu Csing-lin (Du Qinglin), a Kínai Kommunista Párt központi bizottságának osztályvezetője, aki találkozott a dalai láma Dharamszalából érkezett képviselőivel. A dalai lámának be kell bizonyítania, hogy nem támogatja a Tibeti Ifjúsági Kongresszus terrorista tevékenységét, valamint segítenie kell a mozgalom megfékezésében – hangsúlyozta Tu Csing-lin. (MTI)


Kanton mellett Peking, Sanghaj, Hsziamen és Nancsing is indított charterjáratot Tajvanra. A megállapodás szerint nyolc légitársaság 144 járatot indít július folyamán az anyaország és a sziget között, ahol szintén nyolc repülőtér fogja fogadni az utasokat. A légi kapcsolat eddig is megvolt Tajvan és Kína között, ám csak nagyobb ünnepségek esetén utazhattak kínaiak a szigetre, egyéb alkalmakkor Hongkongon vagy Makaón keresztül kellett menniük.
Az utazás engedélyezése sokkal többet jelent egy új turisztikai cél megnyitásánál. Tajvan és Kína viszonya ugyanis az 1949-es szétválás óta többször háborús fenyegetésig romlott, a mostani előrelépés pedig üdítő előrelépés a kiegyezés felé. Tajvant Kína renegát tartományának tartja, amely minden kétséget kizáróan az ő területéhez tartozik. Tajvan ugyanakkor nem fogadja el Peking gyámságát, nem kér a „vörös Kína” uralmából, még névlegesen sem. Tajvanon telepedtek meg ugyanis a Kínai Nemzeti Párt (Kuomintang) vezetői és híveik, miután vereséget szenvedtek a kommunistáktól, s ott építették ki saját rendszerüket. A kilencvenes évekig a Kuomintang egypárti diktatúrája irányította a szigetet, majd 1991-ben ott is bevezették a többpártrendszert, lehetőséget adva az időközben megerősödött ellenzéknek. Az elődjénél sokkal szigorúbb függetlenségpárti programot követő Demokratikus Haladó Párt (DPP) először 2000-ben nyerte meg az elnökválasztást, majd ezt négy évvel később megismételte. Az anyaországgal való együttműködés csak Csen Suj-pien (Chen Shui-bian) tajvani elnök hivatali idejének lejárta, valamint a Kuomintang választási győzelme után gyorsult fel ez év márciusának végén. A felmérések szerint egyébként a tajvaniak nagy része – a kormánypárttal együtt – hajlandó lenne kiegyezni Kínával, ha az nem jelentené Peking befolyásának növekedését.
Bár nagy előrelépés az utazások engedélyezése, az alapvető politikai nézetkülönbség megmaradt Tajpej és Peking között. Kína nem kíván lemondani a szigetről, de Tajvan sem adná fel kvázi függetlenségét. Elemzők rámutatnak, az olimpia előtt Peking mosolygós arcát mutatja a világnak, így elképzelhető, hogy a játékok után az ígéretesen fejlődő kapcsolatok ismét kihűlnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.