Vörösök harca

2008. 07. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egykor a kínai–orosz határvita még a nukleáris háború rémével fenyegette a világot, mára azonban minden megoldódott, már ami a határvonallal kapcsolatos. A szovjet hadsereg 1929-ben foglalta el azt a területet, amely most visszakerül Kínához, a fő hadmozdulatok azonban később történtek. Kínában 1949-ben kezdődött új időszámítás a kommunisták győzelmével, amely természetes szövetségessé tette a vörös Pekinget és a vörös Moszkvát. A legjobb barátok azonban idővel egymásra gyanakodó, egyáltalán nem túl baráti kapcsolatokat ápoló birodalmakká váltak, s 1969-ben egy amerikai jelentés szerint küszöbönállt a kínai–szovjet háború a határvita miatt.
1962-ben hatvanezer ujgur lépte át a határt Kína felől, hogy menedéket leljenek a kínai hatóságoktól, Oroszország pedig Peking szerint meg is védte a mozlim kisebbséget. Két évre rá már mindkét ország hatalmas erőket állomásoztatott a határövezetben, majd 1969. március másodikán a kínai hadsereg – válaszul az oroszok korábbi provokációjára – támadásba lendült, ötven szovjet katonát megölve. Válaszul a szovjetek két hét múlva kínai állásokat bombáztak. Az amerikaiak különös érdeklődéssel figyelték az eseményeket, s az egykori feljegyzések szerint keresték a kapcsolódási lehetőségeket a kínaiakkal. A válaszcsapások között elképzelhetőnek tartották, hogy a szovjet haderő a kínai nukleáris állomásokat fogja támadni, lángba borítva ezzel a Távol-Keletet, s alapjaiban átrajzolva a szövetségesi hálózatot.
Ez végül nem történt meg, ám az amerikaiak onnantól kezdve lehetőséget láttak Kínában. Két évvel később találkozott egymással a kínai és az amerikai külügyminiszter, 1972-ben pedig Richard Nixon amerikai elnök Pekingbe látogatott, ahol Mao Ce-tung (Mao Zedong) kínai pártfőtitkár fogadta őt. A határvonalat 1991-ben újra megvizsgálták, s megállapodtak a problémák feloldásában. 2004-ben Vlagyimir Putyin akkori orosz elnök írta alá a szerződést a szóban forgó szigetek visszaadásáról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.