A szakralitás égető hiánya

Nem könnyű összegezni a 36. Tokaji Írótábor kiváló előadásainak, parázs hangulatú vitáinak, elmélyült műhelyfoglalkozásainak hangulatát. A résztvevők és a hallgatók egyöntetű véleménye volt, hogy a keddtől péntekig tartó írószimpózium a nagy múltú sorozat legjobban sikerült tanácskozásai közé tartozik.

2008. 08. 28. 7:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendezőknek, a szereplőknek sikerült megvalósítaniuk a hagyományőrzés és az újszerűségre törekvés szintézisét. A zsinórmértéket megadta Székelyhidi Ágoston laudációja, amelyet Károli Gáspár emléktáblájának avatásán mondott el a tokaji írótábor előtti emlékparkban. Az első magyar teljes bibliafordító életműve és életútja örök például szolgálhat minden magyar író számára. Serfőző Simon költő-elnököt idézve az írótábor a lakiteleki sátor előzménye volt. Ezt a szellemi vezérfonalat követték a délelőtti plenáris ülések kemény, szókimondó előadásai az irodalmi értékrendről, az érvényesülésről, a pályakezdésről. Délutánonként szakmai munkacsoportokban, előre szigorúan meghatározott témakörök – a poétika, az irodalmi támogatás, a könyv és a lapszerkesztés, a digitalizáció – kérdéseiről folytattak vitát írók, szakemberek.
Hasonlóan az 1990 előtti forradalmi hangulatú agórákhoz, nem kevesen jelentek meg közöttünk írótársak, akiket a köztudat a „másik” oldalhoz sorol. Az értelmetlen szekértáborosdit előbb-utóbb be kell fejezni, jelezték a korábbi tokaji találkozón való részvételével már többször is megtörő Kukorelly Endre, Zalán Tibor, Onagy Zoltán és mások is. Tokaj egyre inkább megtörni látszik a nemzedéki bezárkózás gettóit is. A nesztorok nemzedékéből jelen volt Papp Tibor, Hubay Miklós, Pomogáts Béla, Hegyi Imre. A középnemzedéket Mezey Katalin, Oláh János, Szigeti Lajos, Ambrus Lajos, Vasy Géza, az erdélyieket Gálfalvi György, Cseke Péter, Szőcs Géza, Weiner Sennyey Tibor, Szűcs László, Bodó Barna, Tüzes Bálint, a kárpátaljaiakat S. Benedek András, Dupka György, Vári Fábián László, a délvidéket Tari László képviselte. A legifjabbak sorából jelen volt az idei nagydíjas csángó magyar költőnő, Iancu Laura, Kelemen Erzsébet, Kiss Judit Ágnes író, Hanti Krisztina, Erős Kinga, Ekler Andrea irodalomtörténész és mások.
A délutáni szakmai fórumokon tovább gyűrűztek a délelőtti plenáris ülések közéleti gondjai. L. Simon László költő, a Magyar Írószövetség titkára a könyvkiadók, a folyóiratok, az írószervezetek ellehetetlenülésének erkölcsi és anyagi okait egyaránt feltárva a felelős magyar írók, gondolkodók s az anyagi szempontból is „tehetősök” összefogására szólított fel. Oláh János, a Magyar Napló főszerkesztője az évről évre csökkenő kuratóriumi támogatások elégtelenségének egyik ellenszerét már régóta – okkal és joggal – abban látja, hogy igenis közvetlen költségvetési támogatást érdemelnének mindazok a folyóiratok, könyvkiadók, amelyek a valódi értékekre koncentrálva folyamatosan, rendszeresen biztosítják a magyar irodalom és irodalmi élet folyamatosságát. Szakolczay Lajos Áteshet-e a ló a saját túlsó oldalára? című nagy hatású esszéjében a nemzeti elkötelezettséget vállaló realista, szürrealista, hagyományos, avantgárd irodalom háttérbe szorításáról s az üzenetmentes, kiürült állítólagosan „posztmodernista” literatúra kritikátlan agyontámogatásáról beszélt szellemesen és tényszerűen. A fiatal író, Csepregi János nagy hatású dolgozatában a szakralitás égető hiányának katasztrofális következményeit tárta fel az újkori irodalomban. A jelenlegi kormány kultúra- és irodalomellenességének legfőbb kárvallottjai, a fiatalok a szakmai beszélgetéseken mintegy igazolták az előadások igazságait. Szentmártoni János és Erős Kinga, a Magyar Napló szerkesztői arra hívták fel a figyelmet, hogyan hat vissza egészen konkrétan a nyomor a lapok és a folyóiratok színvonalára.
Benke László, a végveszélybe került Hét Krajcár Könyvkiadó igazgatója ultimátum beadását szorgalmazta a kulturális minisztériumba. Nem járulhatunk hozzá sem az irodalom, sem az olvasó, sem a nép leváltásához. Rossz tapasztalataink birtokában már nem hisszük el, hogy ez az oktatási minisztérium és ez a kormány meg tudja és meg is akarja védeni a magyar szellem, kultúra, irodalom érdekeit és értékeit – mondta el többek között a költő. A táborozók között teljes volt az egyetértés abban, hogy a tokaj-hegyaljai félrevert harangok kongása nem halhat el a táborzárás után, hiszen valóban végveszélybe került a magyar irodalom.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.