Az értékrendekről és a pályakezdésről

A 37. Tokaji Írótábor az idén újra időszerű, sőt húsba vágó kérdésköröket vitat meg ma délutántól péntekig. A tanácskozásokról a tavaly megválasztott elnökkel, Serfőző Simon József Attila-díjas költővel-íróval beszélgettünk.

2008. 08. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kérdésünkre, hogy miért kell itt és most újra az irodalmi értékrendekről és a fiatalok pályakezdéséről tanácskozni, Serfőző Simon úgy válaszolt, hogy Tokaj szellemiségét hagyományosan áthatja a közéletiség, a fogékonyság a nemzeti irodalom által felvetett sorsdrámákra. A Kádár-érában az a fajta irodalom, amely a közélet gondjait igyekezett közvetíteni az olvasókhoz, többnyire visszafogottan, az éleket lekerekítve jelenhetett meg. Voltak tabuk – 1956, a szovjet csapatok jelenléte vagy 1968-ban a magyar bevonulás Csehszlovákiába –, amelyekről bírálólag szó sem eshetett. Csupán rejtetten, kijátszva a hatalom éberségét. Köztudomású volt, hogy kik a szépírás jelesei, akik mindezek ellenére pontos látleletét adták a kornak, a hír mégis másokat igyekezett magasra emelni. Hány olvasót tévesztettek így meg, vezettek félre, mély nyomot hagyva a gondolkodásukban, mindazt tapasztalhatjuk mind a mai napig. S amikor már egyre nyíltabban lehetett fogalmazni, kapóra jött, hogy az írók egyik fele épp ebben az időben fordult el a köz gondjainak beépítésétől az irodalomba. A szakadék ekkortól kezdett nyílni a két tábor között, amit aztán a politika igyekezett tágítani is, nehogy átjárható legyen. Megkezdődött a kiszorítósdi, s az ismételt félrevezetése az olvasóknak: az értékes irodalom csak „ezen” az oldalon születhet, a „másikon” nem.
A fiatal írók gondjairól az elnök elmondta: alapvető igazság, hogy pályakezdés nehézségeire a legfőbb gyógyír a tehetség, amely minden akadályt lebír. Ez azonban a gyakorlatban nem ilyen egyszerű. Mert nemcsak az a gond, hogy nincs vagy alig van pénz a könyvek megjelentetésére. Meg is jelennek ezek a könyvek, meg nem is. Akár a pártállami időkben, amikor az alacsony példányszámmal s a visszhangtalansággal lehetett elérni, hogy a politika számára kellemetlen kiadványokról ne szerezzen tudomást az olvasó. Persze sok esetben a pályakezdő fiatalok is tehetnek róla, hogy nem figyelnek rájuk. A rejtett kódokkal nyíló-csukódó versek, prózában a fáradt, cselekmény nélküli leírások csak egy szűk baráti körben találhatnak befogadókra.
A jövő szempontjából a költő a legfontosabb munkának a nyelv védelmét tartja. A nyelvét, amely öszszetartja a nemzetet. Azután a lélek nemesítésének feladatát, hogy kevesebb agresszivitás, ellenségeskedés vegyen körül bennünket, hogy emberibb időket éljünk. Felmutatását a teljességnek, a születésnek, a halálnak, a mélységnek és – a magasságnak. Mindezt a munkát ki végezné el, ha nem az irodalom? Ez a múltja, jelene, s a jövője is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.