Fura határozatot hozott a szocialista Hiller István vezette oktatási tárca háttérintézményeként működő Oktatási Hivatal a Montessori Alapítványi Általános Iskola és Gimnázium ügyében, amely arról vált hírhedtté, hogy a diákok szülei szerint kivételeztek az érettségin Gyurcsány Ferenc húszéves fiával.
– Szabálytalanságok és törvénysértések sorozatát tártuk fel az iskolában. Az intézményben oktatók egy részének nem volt pedagógusvégzettsége. Az alkalmazottak aránya az oktatói gárdában nem érte el a törvényben előírt hetven százalékot, mert jó néhány tanár nem munkaviszonyban dolgozott – kezdte a vizsgálat eredményének ismertetését Bakonyi László, az Oktatási Hivatal (OH) elnöke.
*
Lapunknak kijelentette: az iskolában több esetben is túllépték a maximális csoportlétszámot, vagyis több gyereket zsúfoltak egy osztályba, mint amennyit a törvény megenged, ráadásul szabálysértő módon összevontan oktatták a középiskolai évfolyamokat. Szabálytalanságokat találtak a sajátos nevelési igényű gyerekek oktatása körül is: őket nem az előírásoknak megfelelően és nem az elvárható színvonalon oktatták, ráadásul az orvosi szakvélemények sem voltak minden esetben rendben.
Az OH a szabálytalanságokért a maximálisan kiszabható egymillió forintos bírsággal sújtotta az iskolát. Bakonyi leszögezte: az OH-nak nincs jogköre más szankció alkalmazására, így nem zárhatja be a szabálysértő iskolát, viszont vizsgálatot kezdeményezhet azoknál a szerveknél, amelyek ezt megtehetik. Éppen ezért a hivatal a fővárosi főjegyzőhöz fordult azzal, hogy sürgősen vizsgálja ki a szabálysértő iskolának kiadott működési engedélyt. Ha a jegyző felfüggeszti az intézmény működését, akkor szeptemberben nem kezdődhet meg a tanítás az iskolában.
Az OH emellett a Magyar Államkincstárat is megkereste, hogy vizsgálja felül, jogosan jár-e az állami normatív támogatás az intézménynek. Mivel bűncselekmény gyanúja is felmerült azzal kapcsolatban, hogy a szülők állítása szerint nem kaptak nyugtát az általuk befizetett több százezer forintos alapítványi hozzájárulásokról, a hivatal számviteli fegyelem megsértése miatt büntetőfeljelentést tett az iskola ellen a Fővárosi Főügyészségen. A hivatal ezenfelül azt is kéri a hatóságtól, vizsgálja meg, felmerül-e egyéb bűncselekmények gyanúja, például igaz-e, hogy pénzért megváltoztatták a diákok érdemjegyeit az iskolában.
Lapunk megkérdezte Bakonyitól, hogyan lehetséges, hogy a sorozatos törvénysértések és a bizonyítottan szabálytalanul lebonyolított érettségi ellenére nem semmisítették meg a vizsgaeredményeket, így a miniszterelnök idősebb fiának érettségi bizonyítványát sem vonták vissza. Bakonyi szerint tény, hogy az érettségin is számos szabálytalanság történt, de ezek csak nagyon kis mértékben befolyásolhatták a végeredményt.
Az érettségi vizsgán jellemző szabálytalanság volt például, hogy olyanok is ültek a vizsgabizottságban, akiknek nem volt meg az ehhez szükséges képesítésük, és előfordult, hogy egy diáknak véletlenül egyes helyett kettest írtak be, így ő szabálytalanul kapott bizonyítványt, ám ezt a dokumentumot utólag visszavonták. Az OH elnöke leszögezte: igaz, hogy a miniszterelnök fia pluszidőt kapott az érettségi vizsgák megírására, de ő rendelkezett ehhez orvosi szakvéleménnyel. Hozzátette: a kormányfő gyerekét valóban különterembe vezették, ami szintén szabálytalan, de nem egyedül, hanem két társával együtt vonult át a másik helyiségbe.
Magyar Péterék letagadták, hogy százmilliónál is többe került a Hősök terei tüntetés, most lebuktak