Egyre jobban elfajul a harc a két Tolna megyei település, Nagydorog és Sárszentlőrinc között. A gyerekekért és az állami támogatásért folytatott küzdelem mára olyan csatává fajult, ahol az erkölcstelen eszközöktől sem riadnak vissza. – Több helyről és több alkalommal is súlyosan megfenyegettek, amióta a nyilvánossághoz fordultam amiatt, hogy a nagydorogi iskola a polgármester irányításával megpróbálja „ellopni” a gyerekeket tőlünk. A zaklatók üzenete lényegében az, hogy fogjam be a számat, ha féltem a testi épségemet – jelentette ki lapunknak Demény Károly, Sárszentlőrinc polgármestere. Hozzátette: semmiképpen sem hagyja abba a küzdelmet, de számol vele, hogy a közeljövőben leütik a sötét utcán, vagy „véletlenül” elsodorja egy autó.
Leszögezte: soha nem tudta volna elképzelni, hogy idáig fajulhatnak a dolgok két szomszédos település között csak azért, hogy az egyik valamivel több pénzhez jusson. Demény szerint egyébként az ügy nyilvánosságra kerülése óta Nagydorog óriási helyi médiakampányba kezdett ellene, amivel ő – mivel Sárszentlőrinc kisebb és szegényebb település – nem tudja felvenni a versenyt. Úgy tudja, Nagydorog pénzt fizet a Tolna megyei televíziónak azért, hogy riportot készítsen vele, az anyagok készítői pedig ezekben az esetekben nem keresik meg a másik felet.
Lapunk szerette volna megkérdezni az ügyben Nagydorog polgármesterét is, ám Dobri István jelenleg szabadságát tölti.
Két hete írtunk arról, hogy beérni látszik az oktatási tárcának a kis iskolák megfojtására irányuló politikája. Tolna megyében odáig fajult a dolog, hogy komoly harc indult a gyerekekért két település között. A nagyobbik település, Nagydorog megpróbálja elcsalni a sárszentlőrinci gyerekeket a helyi iskolából, mert ha nagyobb létszámú osztályokat tud működtetni, több pénzt kap az államtól. A nagydorogi pedagógusok a nyári szünetüket – vélhetőleg utasításra – arra áldozzák, hogy Sárszentlőrincen házalnak újabb tanulókért. Sárszentlőrincen 2006-ban az előző polgármester pénzügyi okok miatt megszüntette a felső tagozatot, pedig a jelenlegi elöljáró szerint lett volna elég gyerek. Demény leszögezte: az alsó tagozat működőképes, de ha a diákok egy részét elcsábítják, nem lesz meg a törvényben előírt létszám, az állam pedig nem fizet. Hozzátette: az iskola a falu szíve, ha azt megfojtják, minden fiatal elhagyja a települést, amely onnantól kezdve halálra van ítélve.
Dobri István, Nagydorog elöljárója szerint azonban ők csak azután kezdtek el házalni a szomszéd faluban, miután a nyáron több sárszentlőrinci szülő is beíratta hozzájuk a gyermekét, majd egy hónap múlva meggondolták magukat, és kivették őket az intézményből. A polgármester azt hangoztatta, azért mentek a szomszéd településre, hogy megtudják, mi lelte őket. Dobri szerint a szülők azt mondták, a sárszentlőrinci polgármester megfenyegette őket, hogyha nem a helyi iskolába járatják a gyerekeiket, akkor nem ad nekik közmunkát, így oda a megélhetésük. Emlékezetes: a Hiller István vezette oktatási tárca 2006-ban új finanszírozási rendszert vezetett be, amely gyakorlatilag halálra ítéli a kis iskolákat. Míg a polgári kormány alatt létfenntartásuk érdekében kiemelt támogatást kaptak a falusi iskolák, ma azok kapnak pluszpénzt, amelyek társulnak, vagyis több települési iskolából csinálnak egyet, illetve azok, akik magas létszámú osztályokat tudnak működtetni.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak