Harc indult a gyerekek után járó fejpénz miatt két Tolna megyei település között. A nagyobbik település, Nagydorog megpróbálja elcsalni a sárszentlőrinci gyerekeket a helyi iskolából. Az ok nagyon egyszerű: ha a nagydorogi intézmény nagyobb létszámú osztályokat tud működtetni, akkor több pénzt kap az államtól.
– Elképesztő és hihetetlen, ami itt folyik. Le kell szögeznem ugyanakkor, hogy az igazi vétkes nem a nagydorogi polgármester, aki megpróbálja magához édesgetni a sárszentlőrinci gyerekeket, hanem az a nemzetpusztító oktatáspolitika, amelyet már hat éve folytat a baloldali kormány – jellemezte a helyzetet Demény Károly sárszentlőrinci polgármester.
Az elöljáró szerint évek óta tartanak attól, hogy a jóval nagyobb Nagydorog megpróbálja őket bekebelezni, hiszen a kormányzat is erre ösztönzi a nagyobb településeket. Idén ez be is következett: a nagydorogi Széchenyi Sándor Általános Iskola pedagógusai a nyári szünetüket – vélhetőleg utasításra – arra áldozzák, hogy Sárszentlőrincen házalnak újabb tanulókért. Demény Károly szerint a tanárok bemennek a házakba, és azt mondják a szülőknek, vigyék Nagydorogra tanulni gyermeküket, mert a helyi iskola a csőd szélén áll, és hamarosan be fog zárni.
Demény leszögezte: ebből egyetlen szó sem igaz, Nagydorog csak azért akar gyerekeket „lopkodni” tőlük, mert az oktatási tárca kiemelt pénzt fizet, ha az iskola nagy létszámú osztályt működtet. Hozzátette: megérti, hogy Nagydorog fejleszteni akar, de néhány új számítógépnek nem lehet az az ára, hogy közben tönkreteszi a másik települést. A polgármester szerint az iskola a falu szíve. Ha azt megfojtják, minden fiatal elhagyja a települést, amely onnantól kezdve halálra van ítélve. Sárszentlőrincen 2006-ban az előző polgármester pénzügyi okok miatt megszüntette a felső tagozatot, pedig lett volna elég gyerek. A felsős diákok nagy része ma Nagydorogra jár, de az ottani iskola egyetlen sárszentlőrinci pedagógust sem vett át, inkább kezdőkkel töltötte fel a létszámot, mert azoknak kevesebbet kell fizetni. Demény szerint az alsó tagozat működőképes, de ha a diákok egy részét elcsábítják, nem lesz meg a törvényben előírt létszám, az állam pedig nem fog fizetni. A polgármester tiltakozó petícióban fordult nagydorogi kollégájához az erkölcstelen eljárás miatt.
– Valóban erkölcstelen lenne, ha így járnánk el, de a sárszentlőrinci polgármester elferdíti a valóságot – reagált lapunknak Dobri István, Nagydorog elöljárója. Szerinte ők csak azután kezdtek el házalni a szomszéd faluban, hogy a nyáron több sárszentlőrinci szülő is beíratta hozzájuk a gyermekét, majd egy hónap múlva meggondolta magát, és kivette őket az intézményből. Azért mentek a szomszéd településre, hogy megtudják, mi lelte a szülőket. Dobri azt állítja: a szülők azt mondták, hogy a sárszentlőrinci polgármester megfenyegette őket, ha nem a helyi iskolába járatják a gyerekeiket, akkor nem ad nekik közmunkát, így oda a megélhetésük. Ugyanakkor leszögezte: a gyerekeknek is jobb, ha szakkörökre járhatnak, negyedikben már idegen nyelvet tanulhatnak, míg Sárszentlőrincen csupán öt tanár jut az egész alsó tagozatra. Azt viszont nem említette, hogy az oktatás a 10-12 fős osztályokban bizonyítottan jóval hatékonyabb, mint a nagyobb csoportokban, és arról sem beszélt, nem biztos, hogy jót tesz egy hatéves gyereknek, ha minden reggel hatkor a szülei nélkül buszra ültetik, és este viszik haza.
Emlékezetes, a Hiller István vezette oktatási tárca 2006-ban új finanszírozási rendszert vezetett be, amely gyakorlatilag halálra ítéli a kis iskolákat. Míg a polgári kormány alatt létfenntartásuk érdekében kiemelt támogatást kaptak a falusi iskolák, ma azoknak jár pluszpénz, akik társulnak, vagyis több települési iskolából csinálnak egyet. Emellett azok kapnak kiemelt állami támogatást, amelyek magas létszámú osztályokat tudnak működtetni.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját