Esélytelen megbékélés

2008. 08. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ehud Olmert két napja meglebegtette a távozását az izraeli kormány éléről, s előtte megemlítette, ő nagyon szeretne békét a palesztinokkal, de erre az idén már nincs esély. Az amerikaiak kicsit még erőltetik a megállapodás tető alá hozását, hogy a „levezető”
George Bush elnök foglalkozhasson valamivel, a palesztinoknál pedig ismét áll a bál. Persze hogy a hatalomról van szó. Egy népet irányítani akkor is nagy szó és jövedelmező foglalkozás, ha a pénzt nem a lakosság termeli meg, hanem külföldi segélyekből származik.
A palesztin–izraeli békefolyamat egy nagyon sokszereplős, szomorú játék, csak az nem közvetít és segít, aki nem akar. Vannak amerikaiak és oroszok a tárgyalóasztalnál, csak előbbiek meglehetősen sokan. Ott ülnek az EU és az ENSZ képviselői, s tárgyalnak az izraeliekkel és a kiválasztott palesztinokkal. A palesztinok azonban nem egységesek, s az esetleg aláírt megállapodásokat – amelyek még csak véletlenül sem teljesen kedvezőek rájuk nézve – a nem létező állam kormánya vagy parlamentje nem feltétlenül tartja be. Emellett persze mindenkinek van különtárgyalása is, a palesztinoknak például az Arab Ligával, az izraelieknek természetesen az amerikaiakkal. A nagy kérdés mindig az, kitől tudnak pénzt szerezni a nagy csoportok, hogy legalább ideig-óráig fenn tudják tartani a rendet, s ne haljon éhen a lakosság. A kiegyezés a Hamász és a Fatah között azonban hiú ábránd. Adtak már nagyobb összeget a szaúdiak és az Európai Unió is, ám a rengeteg pénz kézen-közön eltűnt, a teljesen kaotikus viszonyok között ez szinte természetesnek mondható.
A palesztin belharc azt jelzi, a pénz elfogyott, miközben új ütőkártya van a Hamász kezében. Gilád Salit izraeli katona – vagy a holtteste – még nagyon sokat érhet az iszlamista mozgalomnak. Szó van arról, hogy a Hamász egyes tagjait kicserélik Salitra, amely egyúttal közvetlen tárgyalásokat feltételez Izrael és az eleddig páriának tartott Hamász között. Ebben az esetben diplomáciai szempontból nagyot nőhetne a Hamász, rontva a Fatah esélyeit a nemzetközi színtéren. A diplomáciai csatározások, a közelgő palesztin elnök- és parlamenti választások azonban csak amolyan demokratikus játékok, a katonai megszállás alatt azonban gyakorlatilag lehetetlen emberhez méltó körülményeket teremteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.