Gyerekrablás helyett otthonteremtés

Akad egy olyan település Magyarországon, amelyen nem tud kifogni az oktatási tárca kis iskolák megfojtására irányuló politikája. Tápszentmiklós nyolc családot, köztük 22 gyermeket költöztet ma a faluba, és így tíz évre biztosan megmenti a helyi óvodát és iskolát. A község úgy csábítja magához a nehéz körülmények között élő, albérletben sínylődő családokat, hogy lakást épít nekik.

2008. 08. 26. 13:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miután az oktatási tárca tavaly az új finanszírozási rendszer bevezetésével több éven át tartó hadjáratot indított a kisiskolák ellen, a falvak élet-halál harcot vívnak egymással intézményeik fenntartásáért. A gyilkos rendszer lényege, hogy gyerekek helyett csoportlétszámot finanszíroz, és ha az iskola nem éri el a tárca által kívánt osztálylétszámot, megvonja tőle a támogatást. A nagyobb iskolákat osztályösszevonásra és pedagógus-elbocsátásokra kényszeríti a rendszer, a falvak intézményeit azonban halálra ítéli, hiszen ahol kevés a gyerek, ott nincs mit összevonni. Míg akadnak olyan települések, amelyek a szomszédos falvak gyerekeinek „elrablásával” próbálják megmenteni a iskolájukat, létezik egy település, amely példaértékű akcióba kezdett, és úgy tartja életben óvodáját és iskoláját, hogy gyermekes családokat költöztet a faluba.
– Ma adjuk át a Napsugár Lakóparkot, amelybe nyolc családot, köztük 22 gyereket költöztetünk be. A nehéz körülmények között élő családok az ország különböző részeiből jönnek Tápszentmiklósra, mert itt munkát és otthont kapnak – mondta lapunknak Kovács József, a Győr-Moson Sopron megyei település polgármestere. A község elöljárója tavaly szembesült azzal, hogy valamit tenni kell, ellenkező esetben be kell zárnia a falu iskoláját. – Tizenöt gyerek volt az ötödik osztályban, de a Hiller-féle törvény szerint 16 kellett volna. Ha nem sikerül még egy gyereket összeszednünk, harmincmillió forint támogatást vonnak meg tőlünk, és becsukhatjuk az iskolát – magyarázta Kovács. A polgármester akcióba lépett: három önkormányzati lakást épített, majd pályázatot írt ki nagycsaládoknak a házak megszerzésére. Az eredmény óriási siker volt: 130 család jelentkezett a három lakásra. A polgármester személyesen válogatott a jelentkezők között. Olyan családot szerettek volna, ahol dolgosak a szülők, munkát is találnak, és sok a gyerek is. Végül három olyan famíliát választottak, ahol 7-8 gyerek van. Összesen 23 gyermeket nyert a falu, köztük három ötödikest. Az édesapák azonnal találtak munkát, és azóta is dolgoznak, sőt az egyik család már meg is vásárolta az önkormányzattól a bérlakást.
Az idén azonban újabb probléma lépett fel: a csoportalapú finanszírozási rendszert az óvodákra is kivetette a Hiller vezette tárca, így a kicsik intézményének léte is veszélybe került. Kovácsék most még nagyobb fába vágták a fejszéjüket: társasházat akartak építeni, hogy még több gyerekes családot költöztethessenek be, ezt viszont már nem tudta volna egyedül kifizetni a falu. Példátlan összefogás kezdődött: az önkormányzat ingyen adta a telket és biztosította a közműveket, valamint félmillió forintos letelepülési támogatást fizet, a pályázaton nyertes családok pedig felvették a gyermekek után járó szociálpolitikai támogatást, illetve némi kedvezményes kölcsönt. A mai falunapon átadásra kerülő vadonatúj lakások 76–82 négyzetméteresek. A nyolc nyertest 140 jelentkezőből választották ki. A győztes családok átlagosan háromgyerekesek, és olyan térségekből jönnek, ahol nehéz munkát találni, és önkormányzati lakás sincs. Sokan többet fizettek az egyszobás albérletért, mint amennyi Tápszentmiklóson a háromszobás lakások törlesztőrészlete lesz. A Szegedről, Miskolcról, Székesfehérvárról, Bátonyterenyéről, Győrből érkező családokban összesen 22 gyerek van, javarészük óvodáskorú. A családfőknek szakmájuk van, így várhatóan könnyen el tudnak majd helyezkedni.
Kovács József büszkén jelentette ki: a tavalyi 23 iskoláskorú gyerek, illetve a mostani 22 óvodás beköltöztetésével tíz évre biztosították az óvoda és az iskola jövőjét. Arra is felkészültek, hogy a Hiller-féle tárca esetleg emeli a minimális osztálylétszámot, ugyanis mindenhol kettő-hárommal több gyerek van, mint amenynyit a törvény előír.
Tápszentmiklós példája azért is nagyon fontos, mert akadnak olyan települések, amelyek az oktatási tárca által rájuk kényszerített élet-halál harcban erkölcstelen eszközöket vetnek be. Tolna megyében például harc indult a gyerekekért két település között. A nagyobbik település, Nagydorog úgy próbálja biztosítani a létszámot és a kiemelt támogatást, hogy a szomszéd falu, Sárszentmiklós iskolájából akarja „ellopni” a gyerekeket.
Jegyzet a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.