Hét igazgató a Hiller-suliban

Megbukott a Hiller-tárca kis iskolák megfojtására irányuló politikája. A magasabb támogatás fejében az iskolákat összevonták egymással, ám a társulások olyan óriásira nőttek, hogy irányíthatatlanná váltak. Hiller István most eredeti szándékával ellentétes intézkedéssel próbálja menteni a helyzetet: szeptembertől lehetővé teszi, hogy minden tagintézmény élére igazgatót nevezzenek ki, vagyis egyetlen iskolának akár hat-hét vezetője is lehet – tudta meg lapunk. A kényszerintézkedés a politika kudarcának elismerése, az összevonásokat ugyanis azért szorgalmazták, mert így kevesebb vezetőre van szükség, vagyis kevesebbe kerül az intézmények fenntartása.

2008. 08. 28. 7:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Túllőtt a célon a Hiller-féle tömeges iskolabezárásokat, intézmény-összevonásokat szorgalmazó politika. A jelenlegi oktatási miniszter az utóbbi két évben mindent megtett annak érdekében, hogy megfojtsa a falusi kisiskolákat, „reformjának” sikere azonban akkora volt, hogy most kénytelen visszacsinálni az egészet.
Hillerék iskola-összevonásokat ösztönző politikájukat a színvonal-emelkedés lózungján túl takarékossággal indokolták: azt mondták, hogy több iskola egybevonása esetén rengeteg pénzt takarítunk meg, ugyanis egyetlen igazgatót kell fizetni a korábbi négy-öt vezető helyett. A miniszter ezért olyan finanszírozási rendszert vezetett be, amely rákényszerítette a falvakat arra, hogy behódoljanak: az új támogatási modell lényege, hogy csak azok az iskolák kapnak állami támogatást, amelyek garantálni tudják a Hiller által meghatározott minimális osztálylétszámot. A falvak ezt csak úgy tudják megoldani, hogy összevonják egymással intézményeiket, sok esetben azonban nem két, hanem öt-tíz intézményt kellett egyesíteni az életben maradás reményében.
Bár az új finanszírozást felmenő rendszerben vezetik be, vagyis tavaly még csak három évfolyamot ért el a gyilkos rendszer, már most kezelhetetlenné vált a helyzet: a falvak ugyanis olyan óriási társulásokat hoztak létre a nagyobb támogatás érdekében, amelyek irányíthatatlanná váltak.
Hiller kénytelen beismerni politikája kudarcát, és egy olyan intézkedéssel pórbálja menteni a menthetetlent, amely szöges ellentétben áll az összevonások szükségességének indoklásával: egy most életbe lépő törvénymódosítás szerint a nagyobb társulások a tagintézményeik élére is kinevezhetnek igazgatókat. A jogszabály szerint azok a társulások, amelyeknek tagintézményei különböző településeken találhatók, vagy a tagintézmények száma eléri az ötöt, illetve ha a jogilag egynek számító iskola összlétszáma legalább 1500 fő, akkor az iskola vagy óvoda élére főigazgatót, míg a tagintézmények vezetésére igazgatókat lehet kinevezni. A tagintézmények igazgatói ugyanolyan illetményben részesülnek, és ugyanolyan szabályok érvényesek rájuk, mint a rendes iskolák első embereire, és megbízatásuk is öt– tíz évre szól.
Az új rendszer bevezetése gyakorlatilag azt jelenti, hogy értelmét vesztette az összevonás. A társult intézmények fenntartása gyakorlatilag drágább lesz, mint az önállóaké, hiszen minden tagintézmény élén igazgató áll majd, sőt még egy őket irányító főigazgatót is fizetni kell majd, akit ráadásul még a kötelező óraszámra vonatkozó rendelkezések alól is felmentenek.
A tömeges iskola-összevonások pedagógusok tízezreinek állásába kerülnek. Emlékezetes: tavaly a kötelezőóraszám-emelés és a társulásokat ösztönző új támogatási rendszer miatt tízezer pedagógus vesztette el állását. A megszorítások következtében 423 óvoda és iskola szűnt meg jogilag, további 104 pedig nem közoktatási intézményként működött tovább. A több mint félezer intézményt alig több mint kétszáz létesítménybe vonták össze. Egy héttel ezelőtt a Magyar Nemzet kiderítette: szeptemberben újabb kétezer tanárral és háromszáz szakértővel már biztosan kevesebben kezdik meg a tanévet, az oktatási tárca tájékoztatása szerint ugyanis a tanévzárás és július 28-a között ennyi álláshely szűnt meg. Az érdekvédők szerint ez a szám akár még a duplájára is nőhet, mivel az intézmények augusztus 29-ig dönthetnek a megszüntetésekről és átszervezésekről, vagyis még bő egy hónapjuk van az elbocsátásokra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.