Kína halad a maga útján

Az olimpiai játékoknak tökéletesen zökkenőmentesnek kell lenniük – utasította Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai elnök a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottságának politbürója egyik munkacsoportján résztvevőket. A párt és az ország első embere kiemelte a vendégszeretetet, a biztonságot, a média kiszolgálását, ám láthatólag nem foglalkoznak a demokratizálódással, amelyben – legalábbis szlogenek szintjén – nagyon bízott az olimpiai mozgalom.

2008. 08. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Peking sajnos még mindig füstfelhőben úszik tíz nappal az olimpiai megnyitóünnepség előtt, pedig egy évvel ezelőtt hurráoptimista hangulatban biztosították a helyszínre látogató magyar újságírókat, nem lesz semmi gond sem a levegő minőségével, sem a nehézkes városi közlekedéssel. Nagyon úgy tűnik, hogy az olimpia kapcsán Kína meg tudja majd mutatni magát a nagyvilágnak, ám törekvéseik pontosan azon az úton haladnak, amelyet évekkel ezelőtt felvázoltak maguknak. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság 2001-ben ítélte oda Pekingnek a játékok megrendezési jogát, azzal az érveléssel hallgattatva el az emberi jogok tiszteletben tartásáért aggódókat, hogy így Kína maga fog megváltozni, s az egész nagyvilág figyelme közepette egyszerűen rá fog kényszerülni a változtatásra.
Az eddigi hírek alapján bizton állítható, hogy Kína nem változik meg, a világ figyelme ellenére sem. Az újságírók már most aggódnak a várható nehézségek miatt. A Nagy Kínai Tűzfal néven ismert, az egész ország internetkapcsolatát védő és egyben gátló technológia megakadályozza számos honlap, mint egyes híroldalak, a tajvani ügyekkel foglalkozó lapok, a fennálló rendszerrel szemben kritikus írások megtekintését. A túlzott kínai bürokrácia szintén aggodalomra adhat okot, sokan túlbonyolítottnak tartják az újságírók akkreditálását az eseményre. Az Amnesty International nemzetközi emberi jogvédő csoport a játékok felvezetése során is számos akciót szervezett, tiltakozva az olimpiai eszmét szerintük megsértő kínai lépések ellen, most pedig elemzésben sorolt fel több jogsértést, amelyet a kínai hatóságok eltitkolnak. Szerintük az átnevelő munkatáborok továbbra is működnek az országban, az olimpiai rendezés érdekében rengeteg embert kilakoltattak otthonából, s többüket máig az ország másik részében tartják fogva. Peking határozottan visszautasította a feltételezéseket, Hsziong Lej (Xiong Lei) a kínai Társaság az Emberi Jogokért szóvivője szerint például az országban az emberi jogok helyzete egyre jobb. A kínai kormány emellett azzal érvelt, hogy a bevezetett gazdasági és jogi reformok emberek százmillióinak javították életkörülményeit.
A kiemelkedő gazdasági eredmények következtében az ország egy része is fejlődik. Kína számára az olimpia is kiemelt esemény, ám nem ekörül forog Kína élete, s még Pekingben sem áll le minden a játékok miatt. Peking környékén ugyan leállították a nagyon szennyező gyárakat, de az olimpiát követően minden bizonnyal minden visszatér a régi kerékvágásba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.