Peking sajnos még mindig füstfelhőben úszik tíz nappal az olimpiai megnyitóünnepség előtt, pedig egy évvel ezelőtt hurráoptimista hangulatban biztosították a helyszínre látogató magyar újságírókat, nem lesz semmi gond sem a levegő minőségével, sem a nehézkes városi közlekedéssel. Nagyon úgy tűnik, hogy az olimpia kapcsán Kína meg tudja majd mutatni magát a nagyvilágnak, ám törekvéseik pontosan azon az úton haladnak, amelyet évekkel ezelőtt felvázoltak maguknak. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság 2001-ben ítélte oda Pekingnek a játékok megrendezési jogát, azzal az érveléssel hallgattatva el az emberi jogok tiszteletben tartásáért aggódókat, hogy így Kína maga fog megváltozni, s az egész nagyvilág figyelme közepette egyszerűen rá fog kényszerülni a változtatásra.
Az eddigi hírek alapján bizton állítható, hogy Kína nem változik meg, a világ figyelme ellenére sem. Az újságírók már most aggódnak a várható nehézségek miatt. A Nagy Kínai Tűzfal néven ismert, az egész ország internetkapcsolatát védő és egyben gátló technológia megakadályozza számos honlap, mint egyes híroldalak, a tajvani ügyekkel foglalkozó lapok, a fennálló rendszerrel szemben kritikus írások megtekintését. A túlzott kínai bürokrácia szintén aggodalomra adhat okot, sokan túlbonyolítottnak tartják az újságírók akkreditálását az eseményre. Az Amnesty International nemzetközi emberi jogvédő csoport a játékok felvezetése során is számos akciót szervezett, tiltakozva az olimpiai eszmét szerintük megsértő kínai lépések ellen, most pedig elemzésben sorolt fel több jogsértést, amelyet a kínai hatóságok eltitkolnak. Szerintük az átnevelő munkatáborok továbbra is működnek az országban, az olimpiai rendezés érdekében rengeteg embert kilakoltattak otthonából, s többüket máig az ország másik részében tartják fogva. Peking határozottan visszautasította a feltételezéseket, Hsziong Lej (Xiong Lei) a kínai Társaság az Emberi Jogokért szóvivője szerint például az országban az emberi jogok helyzete egyre jobb. A kínai kormány emellett azzal érvelt, hogy a bevezetett gazdasági és jogi reformok emberek százmillióinak javították életkörülményeit.
A kiemelkedő gazdasági eredmények következtében az ország egy része is fejlődik. Kína számára az olimpia is kiemelt esemény, ám nem ekörül forog Kína élete, s még Pekingben sem áll le minden a játékok miatt. Peking környékén ugyan leállították a nagyon szennyező gyárakat, de az olimpiát követően minden bizonnyal minden visszatér a régi kerékvágásba.
Menczer Tamás: Mi lesz így velünk?!