Kőkorszaki temető

Évezrednyi különbséggel két, egymástól különböző népcsoport élt a mai Szahara középső területén, akkor, amikor a világ legnagyobb sivatagát még dús vegetáció borította. Amerikai tudósok egy egykori tó partján kétszáz kőkorszaki sírra, ékszerekre, halász- és vadászeszközökre, illetve nagy halak és krokodilok maradványaira bukkantak.

2008. 08. 26. 13:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eddigi legnagyobb, kőkorszakból származó temetőre bukkant véletlenül egy amerikai régészcsoport a Szaharában. A gazdag lelőhely eddig nem ismert adatokat tárt fel a sivatag csapadékos korszakából – adta hírül az AFP. Paul Sereno, a Chicagói Egyetem paleontológusa és csapata három évvel ezelőtt dinoszauruszmaradványok után kutatott Nigériában, amikor egy egykori tó mellett, a Tenerének nevezett, ma rendkívül meleg és száraz régióban belebotlottak a temetőbe: a sivatagi szél elhordta a homokot a sírokról, a tudósok a földfelszín közelében kétszáz emberi csontvázat találtak. Ezek mellett, bármerre néztek, hatalmas krokodilok és halak maradványait látták, így rá kellett döbbenniük, hogy abban a korszakban járnak, amikor a Föld legnagyobb sivatagát még dúsan burjánzó vegetáció borította – közölte Sereno.
Chris Stojanowski, az Arizonai Állami Egyetem bioarcheológusa speciális eljárással elemezte a csontokat és a fogakat, és mostanra kiderült, hogy a sírok két, biológiailag különböző népcsoport tagjait rejtik, akik évezrednyi különbséggel éltek ott. Úgy vélte, mégis nehéz elképzelni, hogy két, biológiailag ennyire különböző népcsoport egyazon helyen temeti el halottait.
A kiffiaiak nyolc-tízezer évvel ezelőtt, a Szahara legcsapadékosabb időszakában népesítették be a területet, magasságuk elérte a 1,80 métert, és szigonnyal halásztak. A teneriánusok a Szahara második csapadékos időszakában, körülbelül hétezer éve érkeztek ide, és 4500 éve veszett nyomuk. A kiffiaiaknál alacsonyabb termetűek voltak, a halászat mellett vadászattal és állattenyésztéssel foglalkoztak, ezért a túlélésért kevésbé kellett megküzdeniük,
A teneriánusok nagy gonddal temetkeztek, rituális pózokba helyezték és felékszerezték halottaikat. Az egyik sírban egy apró termetű asszonyt és két kisgyermekének összeölelkező csontvázát találták meg. A pollenmaradványokból ítélve virágágyon nyugszanak, sebesülésnek nem volt nyoma rajtuk.
Mielőtt ezt az archeológiai paradicsomot felfedezte volna, Paul Serenónak ugyanezen a területen sikerült rekonstruálnia a világ egyik legnagyobb, a Sarcosuchus imperator krokodil csontvázát, amely 110 millió évvel ezelőtt élt az afrikai folyókban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.