Ma este hozzák nyilvánosságra az idei felsőoktatási felvételi ponthatárokat, ekkor dől el 96 ezer felvételiző sorsa. A ponthatárok elsőként a www.felvi.hu internetes portálon jelennek meg várhatóan este nyolc körül. A regisztrált felvételizők a személyes oldalukon – Az én felvim elnevezésű rovatban – névre szólóan is meg fogják találni a jelentkezéseikhez tartozó ponthatárokat.
Bár az oktatási tárca felügyelete alá Országos Felsőoktatási Információs Központ (OFIK) azt jósolja, hogy a hagyományosan kedvelt szakokon és intézményekben idén is magasak lesznek a ponthatárok, ez azonban az előzetes statisztikákat nézve nem tűnik túl valószínűnek. Csupán 96302 diák jelentkezett felsőoktatási intézménybe az idén, ami történelmi mélypontot jelent. Bár Hiller István tárcavezető szerint a csökkenés oka a demográfiai adatokban keresendő, vagyis abban, hogy évről évre kevesebb a gyerek, a statisztikai adatok azt bizonyítják, hogy a februári jelentkezésekkor még érvényben lévő tandíjtörvény riasztotta el a diákokat a továbbtanulástól. Tény, hogy a főiskolára, egyetemre újonnan jelentkezők száma idén csak 91 ezer fő – a 96 ezerbe Hillerék ötezer mesterszakra jelentkezőt is beleszámoltak, akik már jelenleg is egyetemi hallgatók –, vagyis 17 százalékkal kevesebb a tavalyi 108 ezer főnél. Még drámaibb a helyzet, ha a tavalyelőtti, vagyis a tandíjtörvény bevezetése előtti adatokkal hasonlítjuk öszsze az idei számokat: 2006-ban még több mint 132 ezren jelentkeztek felsőoktatási intézménybe, vagyis a fizetési kötelezettségről szóló jogszabály megalkotása előtt több mint harminc százalékkal több fiatal akart bejutni az egyetemre, mint idén. A népességfogyásra való hivatkozás azért is sántít, mert idén több fiatal tett érettségit, mint az utóbbi négy évben bármikor: 2008-ban 125 ezer fiatal maturált, és csupán 96 ezer diák felvételizett, míg 2005-ben még csupán 114 ezren érettségiztek, miközben csaknem 150 ezren jelentkeztek főiskolára.
Idén egyébként nagyon nehéz lesz megítélni a színvonalat is, hiszen januártól az oktatási tárca új pontszámítási rendszert vezetett be. Az eddig használt, még Magyar Bálint korábbi oktatási miniszter által bevezetett, sokat támadott 120+20 pontos rendszer helyett 400+80 pontos felvételi rendszert alkalmaznak. A diákokat középiskolai teljesítményük és két érettségi vizsgatárgy százalékos eredménye alapján rangsorolják majd. Összesen 200 pontot lehet gyűjteni a legjobban sikerült két érettségi tárgy százalékos eredményeiből, és szintén 200 pontot az összes érettségi tárgy középiskolai érdemjegyeiből, valamint a matúrán osztályzatokból. Legfeljebb 80 pluszpontot vesznek figyelembe. Az emelt szintű érettségiért 40, középfokú nyelvvizsgáért 35, felsőfokúért 50 pluszpont jár. Hiába van azonban valakinek több nyelvvizsgája, ezért legfeljebb 50 pontot kaphat. A bekerülési küszöb alap- és osztatlan képzésben 160, a felsőfokú szakképzésben 140 pont, ennél kevesebb ponttal sehova sem vehetik fel a jelentkezőt.
Tömegkarambol az M7-esen Székesfehérvárnál