Összesen 5500 ingyenes férőhelyet osztanak szét a pótfelvételik során, a jelentkezési határidő ma jár le. Fontos tudni, hogy az augusztus 13. beérkezési dátum, tehát aki az utolsó napra hagyta a jelentkezést, az már csak akkor ér célt, ha személyesen viszi be űrlapját a kiválasztott felsőoktatási intézménybe. A most meghirdetett képzésekre az adhat be felvételi kérelmet, aki az idén még nem jelentkezett, vagy pedig az első körben nem vették fel sehová. Jelentkezni egy intézmény egy képzésére lehet, a jelentkezési lap a kiválasztott felsőoktatási intézményekben érhető el, és ott is kell leadni azokat. Az eljárás díja ötezer forint.
Alapképzésen egyetlen ingyenes férőhely sem maradt. A mesterképzéseken – vagyis a már diplomával rendelkezőknek – 1557 ingyenes hely van, míg a felsőfokú szakképzésekre még négyezer hallgatót várnak az államilag finanszírozott képzésekre. A felsőfokú képzéseken megmaradt rengeteg hely a diploma nélkül záruló képzések teljes kudarcát mutatja. Az említett kurzusra 12 500 ingyenes helyet különített el Hiller István oktatási miniszter, de a felvételi során alig több mint hétezer férőhelyet tudtak feltölteni, mert olyan kevesen jelentkeztek. A megmaradt ötezer helyből ezret szétosztottak az alapképzések között, négyezret azonban újra megpróbálnak feltölteni a pótfelvételin. Kérdés, mekkora sikerrel járnak, hiszen a képzés azért népszerűtlen, mert piacképtelen. A munkáltató cégek ugyanis – ha tehetik – inkább a diplomásokat választják.
Az ingyenes mesterképzéseken az egyetlen pozitívum, hogy számos, hiányszakmának számító mérnöki képzésen is maradt még ingyenes képzés, így például a Corvinus Egyetem élelmiszer-mérnöki, a Miskolci Egyetem gépészmérnöki és a Kaposvári Egyetem gépészmérnöki karán is várják az ingyen tanulni vágyó, már diplomával rendelkező fiatalokat.
A piacképes, úgynevezett slágerszakokon már csak fizetős képzésre lehet bekerülni, és ezekért a kurzusokért annyi pénzt kérnek, hogy egy átlagfiatal számára az még munka mellett is elérhetetlen. Évek óta az orvosi és a gyógyszerészi képzések a legdrágábbak a piacon, az idén azonban a rendes felvételin népszerű gazdaságtudományi képzéseknek is felment a tarifájuk, és a vidéki orvostudományi kurzusokat letaszították a dobogóról. A lapunk által összeállított rangsor szerint a meghirdetett legdrágább képzés a Semmelweis Egyetem gyógyszerész kurzusa, ahol évente 2,77 millió forintot kell fizetni.
Két tehervonat szakított szét egy átjáróban elakadó autót Komáromnál