Napi sajtószemle

2008. 08. 21. 9:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

HA'ARETZ
Valaki szépen kitervelte előre, hogy az olimpiai megnyitó idején a pekingi tűzijátékokkal és a dél-oszétiai háborúval egyszerre foglalkozzon a világ – véli az izraeli lap elemzője. Szerinte több egyéb ok mellett Moszkva nem akarja, hogy a 2014-es, az Abháziától mindössze néhány kilométerre levő Szocsiban rendezendő téli olimpia idején még mindig az Egyesült Államok által támogatott Mihail Szaakasvili legyen az elnök. A szerző szerint ugyan-akkor ez még a grúz elnök jelzése is lehet, aki fenyegető üzenetet küldött Moszkvának a hat év múlva esedékes világjátékok kapcsán.

DIE WELT.de
Elszámította magát Mihail Szaakasvili grúz elnök, s most politikai jövője forog kockán – írta a Welt. A konzervatív német lap szerint az elnök erővel akarta visszailleszteni Dél-Oszétiát Grúziához, de fellépésével csak ürügyet szolgáltatott Oroszország számára ahhoz, hogy újrarendezze a viszonyokat a Kaukázusban, ahol a nyersanyagok és a csővezetékek ellenőrzéséért folyik a vetélkedés. Hozzátették, a háború előrehaladtával egyre romlik Oroszország nemzetközi megítélése a túlzott erőszak alkalmazása miatt.

lemonde
Oroszországnak az az érdeke, hogy megakadályozza a konfliktus megoldását – állapítja meg a Le Monde. A liberális francia napilap értékelése szerint „a nyugati politikusok tehetetlennek látszanak”. Nem tudják nyíltan felszólítani Grúziát, hogy engedjen az orosz nyomásnak, és aligha tudnak nyomást gyakorolni Oroszországra. És nem lesz kétséges, kit választanak, ha egy nap Moszkva és Tbiliszi között
kell választaniuk.

The Sunday Times
A brit vasárnapi lap szerint Oroszország a tűzzel játszik. Ez a háború, ahogy mindkét fél nevezi a konfliktust, nemcsak a Kaukázust destabilizálhatja még jobban, de rendkívüli módon megronthatja Oroszország,
Európa és az Egyesült Államok viszonyát. Grúzia instabillá válik, és így nem kerülhet be a NATO-ba. Ezzel Oroszország a Nyugat értésére akarja adni, hogy túl messzire ment. Mindenesetre egy ilyen stratégia futótüzet lobbanthat lángra.

FT.com
A Tbiliszi és Chinvali közötti ellentétek akkor váltak veszélyessé, mikor 2004-ben az Amerika-párti Mihail Szaakasvili került a grúz elnöki székbe – véli a brit gazdasági lap szerzője. A cikk írója szerint a grúzok megpróbálták kiprovokálni az oroszokból, hogy mutassák meg igazi arcukat, amely birodalmi szemléletű és terjeszkedő. Tbiliszi ezáltal mutatta volna meg a nyugati országoknak, hogy szüksége van a NATO
védelmére mint tagállamnak. Moszkva ugyanakkor eközben úgy provokálta Grúziát, hogy ezzel bebizonyítsa, Tbiliszi megbízhatatlan és nem alkalmas a NATO-tagságra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.