Örökség nélkül

2008. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Musarrafnak semmiféle öröksége nincsen – szögezte le lapunknak adott interjújában Csicsman László Pakisztán-szakértő. Rámutatott, a pakisztáni elnök a kilencvenes évekre jellemző kvázi demokratikus időszak, Benazir Bhutto és Navaz Sarif vetélkedése után vette át a hatalmat vértelen puccsal, amely katasztrofális volt a pakisztániak szemében, és azt várták a hatalomba beült tábornoktól, hogy rendbe teszi az országot. Musarraf azonban kudarcot vallott, 2001. szeptember 11-e után pedig kicsúszott a kezéből az irányítás, mondta a szakértő. Hozzátette, a tábornok saját hatalmát próbálta bebiztosítani azzal, hogy átírta az alkotmányt, széles jogkörrel ruházva fel önmagát államfőként, közte a kormány felmentése és a parlament feloszlatása jogával is. Csicsman László szerint ennek ellenére sikerült az ellenzékének kiszorítani őt a hatalomból, mivel minden érintett egyetértett abban, hogy Musarrafnak távoznia kell. A mostani lemondás Csicsman szerint egy háttéralku eredménye lehet, amelyben az ellenzéki pártok és politikusok éppúgy részt vettek, mint külföldi diplomaták. A napokban amerikaiak tárgyaltak pakisztáni politikusokkal, s a szaúdi titkosszolgálat vezetője is Iszlámábádba látogatott, részletezte a körvonalazódó háttéralkut a szakértő.
A Pakisztán-szakértő úgy vélte, Musarraf személye körül is elképzelhető egy alku, miszerint ha lemond, akkor megúszhatja a felelősségre vonást. „Egyes vádpontok, mint például a hazaárulás, akár halálbüntetést is magukkal vonhatnak” – mutatott rá a szakértő.
Csicsman László szerint az utolsó reménye akkor veszhetett el Musarrafnak, mikor a hadsereg is elpártolt tőle, anélkül pedig Pakisztánban nem lehetséges a hatalom megtartása. Az ország politikai vezetőségét ugyanis a katonaság legitimálja, s csak az ő áldásukkal létezhet a kvázi demokratikus hatalomgyakorlás. Ennek megfelelően Musarraf is a hadsereg tábornokaként hajtotta végre a puccsát kilenc évvel ezelőtt, de a szakértő úgy látja, a mostani helyzetben nem kell tartani újabb erőszakos hatalomátvételtől, a katonaságon kívül pedig erre senkinek sincs ereje Pakisztánban. Elképzelhetőnek tartotta ugyanakkor, hogy folytatódik a hatalmi harc a pártok között, akár úgy is, hogy a volt kormányfő és az ország egyik legbefolyásosabb politikusa, Navaz Sarif államfő lesz. Kiemelte ugyanakkor az ország kétségbeejtő gazdasági helyzetét, amely miatt a lakosság kifejezetten elégedetlen, s amelyet nagyon nehéz lesz rövid távon orvosolni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.