A Fővárosi Főügyészség bűncselekmény hiányában elutasította a Montessori Alapítványi Általános Iskola ügyében vesztegetés gyanúja miatt tett feljelentést. Az ügyben az Oktatási Hivatal tett feljelentést, mert felmerült a gyanú, hogy a Gyurcsány fiú iskolájában egyes szülők pénzt fizettek a tanároknak a jobb érdemjegyért. A főügyészség tegnapi közleményében azt írja: a büntető törvénykönyv szerint a vesztegetés vétségét az követi el, aki költségvetési szerv, gazdálkodó szervezet vagy társadalmi szervezet dolgozójának, illetve tagjának azért ad vagy ígér jogtalan előnyt, hogy a kötelességét megszegje. Az alapítvány által fenntartott iskola azonban nem költségvetési szerv, nem gazdálkodó szervezet és nem társadalmi szervezet, ezért az ilyen iskola dolgozójának ígért előny nem számít bűncselekménynek. Ez tehát azt jelenti, hogy ha a feljelentésben szereplő cselekmény állami, vagy önkormányzati iskolában történt volna meg, akkor bűncselekményről lenne szó, de az alapítványi iskolákra nem vonatkozik a törvény. A döntés nem jogerős, ellene a feljelentő panaszt jelenthet be.
Emlékezetes: az alapítványi iskolába járó diákok szülei júniusban azért fordultak az Oktatási Hivatalhoz, mert szerintük sorozatos törvénysértések történnek az iskolában, ráadásul a tanárok kivételeztek az érettségin Gyurcsány Ferenc miniszterelnök fiával, ezért a vizsgaeredmények érvénytelenítését kérték. Gyurcsány gyereke két tantárgyból egy, egy harmadikból pedig fél órával tovább írhatta a dolgozatot, mint a többiek, ráadásul a pluszidőt különteremben tölthette el. A Hiller István felügyelete alatt álló Oktatási Hivatal határozatában elismerte a szabálytalanságokat, és a maximálisan kiszabható egymillió forintos pénzbüntetést rótta ki az iskolára, valamint vesztegetés miatt büntetőfeljelentést tett a Fővárosi Főügyészségen. Az érettségi eredményeket ugyanakkor nem semmisítette meg, mondván, hogy az ottani hibák csak nagyon kis mértékben befolyásolhatták a végeredményt, így a bírság kiszabásánál figyelembe vették azokat, a bizonyítványokat azonban nem vonták vissza. „Csekély mértékű szabálytalanságnak” számított például, hogy olyanok is ültek a vizsgabizottságban, akiknek nem volt meg az ehhez szükséges képesítésük, és az is előfordult, hogy egy diáknak véletlenül egyes helyett kettest írtak be.
A hivatal ezen felül arra kérte a fővárosi főjegyzőt, hogy azonnal vizsgálja felül a törvénysértések sorozatát – így például szakképzetlen emberek pedagógusként való alkalmazását, négy középiskolai évfolyam összevontan való oktatását – elkövető iskola működési engedélyét. Lapunk a fővárosi főjegyző titkárságától megtudta, hogy a kérelem két nappal ezelőtt megérkezett hozzájuk, ám Tiba Zsolt jelenleg szabadságát tölti, csak a jövő héten áll munkába. A szülők a múlt héten nyílt levelet írtak Hiller István oktatási miniszternek, amelyben kifejtették: mivel a magyar hatóságok nem hajlandók rendesen kivizsgálni a miniszterelnök fiának érettségijét, ezért készen állnak arra, hogy az Európai Unióhoz forduljanak jogorvoslatért.
A betegek szeme láttára kellett újraéleszteni egy nőt a kecskeméti rendelőintézetben