Pokolgépek robbantak Isztambulban

Nincs köze a Kurdisztáni Munkapártnak az isztambuli merénylethez – adta hírül nyilatkozatban a betiltott törökországi kurd gerillacsoport. A rendőrség ugyanakkor a PKK tettének tartja a vasárnap késő éjszaka végrehajtott merényletet. A kettős detonációban 17-en meghaltak, és 154-en megsebesültek, közülük 15-nek nagyon súlyos az állapota.

2008. 08. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A merénylet tipikus PKK-sémát követett. Egy kisebb robbanószerkezetet helyeztek egy utcai kukába, majd a detonációra összesereglett járókelők között felrobbantották a nagyobb pokolgépet, s az okozta a pusztítást. A PKK már korábban is végrehajtott ilyen merényleteket, ám ezt a mostanit nem vállalja fel. Isztambulban utoljára 2003-ban volt nagyobb szabású merénylet, akkor hatvanan haltak meg az al-Kaidának tulajdonított csapásban. Először akkor is a kurd gerillákat gyanúsították, igaz, a harc a PKK és Törökország között az utóbbi időben mintha intenzívebbé vált volna.
Törökország a XX. század elejétől kezdve próbálja kezelni kurd lakosságát, több-kevesebb sikerrel, néha kifejezetten kemény eszközökkel, sokszor fittyet hányva az emberi jogokra. A terület történelme különösen véres, felmérések szerint 1984, a kurd fegyveres harc kezdete óta 37 ezer török halt meg a gerillacsoport támadásainak következtében. Nemrégiben a török hadsereg átcsapott Irakba, ahol a PKK állásait támadta, Bagdad tiltakozása ellenére. Törökország nagyvárosaiban egyébként igen nagy a kurd lakosság aránya, így Isztambulban is szép számmal találni kurdokat.
A török lakosság egyébként a napokban épp nem a kurdok ügyével, hanem az isztambuli alkotmánybíróság egyik különös perével foglalkozott. A kormányzó Igazság és Fejlődés Pártját (AKP) ugyanis azzal vádolják, hogy iszlamista programot képvisel, amely éles ellentétben áll a Törökországban uralkodó szekuláris eszmével. Az AKP ezt a bélyeget évek óta megkapja, és tiltakozik is ellene, ráadásul a 2002 óta tartó kormányzása során egy lépést sem tett a vallási uralom felé. Ennek ellenére könynyen megtörténhet, hogy a kormányzó pártot betiltják, akkor pedig előre hozott választások következhetnének Törökországban. A helyi sajtóhírek szerint nagyon is elképzelhető a betiltás, és egyes vezetők – így Recep Tayyip Erdogan kormányfő és Abdullah Gül államfő – politikától való eltiltása. Erre az eshetőségre készülve állítólag az AKP-vezérkar új pártot tervez alapítani, így kerülve ki kvázi győztesként a belső érdekcsoportok háborúskodásából.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.