A tüntetésre igyekvők ruházatát egyenként átvizsgálták a rendőrök, illetve megnézték a táskájuk tartalmát. A tömeg természetesen feltorlódott, és egyre gyakrabban hangzottak fel a Gyurcsány-kormány távozását sürgető jelszavak. Idős emberek zsebében turkáltak a rendőrök, egyiküknél például egy bugylibicskát találtak; a férfi a főparancsnok engedélyével végül mégis magával vihette a bicskát a tüntetés helyszínére. A rendőri intézkedést az emberek felháborodva fogadták, főként a nők, hiszen a ruházat- és táskaellenőrzést végző rendőrök között nem volt nő.
A tüntetés helyszínén már délelőtt ellenőrizték az autósokat, és telefonszerelők is megjelentek, akik a nyilvános telefonfülke karbantartását végezték. Az esemény kezdete után végül megnyitották a tér másik kijáratát is, ami a Joliot-Curie tér felé esik. Itt ismét táskaellenőrzésen, ruházati motozáson kellett átesnie mindenkinek. A rendőrség indoka: a fokozott ellenőrzés bevezetésével lehetőség nyílik arra, hogy rendőrség intézkedhessen azokkal szemben, akik feltehetően bűncselekményt vagy szabálysértést akarnak elkövetni Különös egybeesés, hogy a demonstráció előtt körülbelül másfél órával egy rendőrautó személykocsival koccant a Vígszínház előtt, és a 4-es, 6-os villamosok forgalma legalább fél órára leállt. Tehát akik Pestről villamossal szerették volna megközelíteni a helyszínt, nehezen jutottak oda.
A rendezvényen a tüntetők biztonságáról és a rend fenntartásáról százötven Magyar Gárda-tag gondoskodott. A rendőri jelenlét fokozottan erős volt, a szomszédos mellékutcákban legalább ötven-hatvan rendőrautó és csapatszállító busz állomásozott, viszont csak egyetlenegy mentőautót láttunk.
Vona Gábor, a Jobbik elnöke beszédében elmondta, pártja a XII. kerületi önkormányzatnál kezdeményezi hamarosan, hogy az egyelőre névtelen teret – ahol a turulszobor áll – kereszteljék Turul térre. Hangsúlyozta, mindaz, ami az ősi magyar szimbólum kapcsán lezajlott, nem jogi természetű vita, hanem morális, nemzeti kérdés. El lehetne-e képzelni, hogy Angliában hasonló vita folyjon a brit koronáról mint jelképről, amely alatt egyébként milliókat gyarmatosítottak? Kijelentette, ha kell, megvédik az emlékművet. Hozzátette: Demszky Gábor és társai azért is támadják a turult, mert tudják, hogy az az Igazak falával – a szintén engedélyek nélkül épített, de utólag jóváhagyott emlékmű – és a Terror Háza Múzeum pengefalával ellentétben nem a múltat, hanem a jövőt képviseli. – A turul büszkesége azt üzeni, hogy nem leszünk egyik ország gyarmata sem, hogy a magyar föld nem eladó, és azt üzeni azoknak a képviselőknek, akikben maradék tisztesség szorult, hogy ne asszisztáljanak a nemzetpusztításhoz, hanem adják vissza mandátumukat – hangoztatta a Jobbik elnöke.
A rendezvényt meglátogatta többek között Turi-Kovács Béla, a Kisgazda Polgári Szövetség vezetője, Lányi Zsolt volt kisgazda politikus, és meglepő módon ott volt Fásy Ádám is, aki lapunk kérdésére közölte, úgy érzi, rossz irányba mennek a dolgok, amerre csak jár, szegénységet lát, és neki a turul a magyarság szent szimbóluma. – A XXI. században nem szobrot kell dönteni, hanem építeni kell – fogalmazott.
A demonstráció rendben véget ért, nem utolsósorban azért, mert a baloldal lemondott az ellentüntetésről. Vona Gábor ezt a turulszobor védelmére alakult nemzeti öszszefogás diadalaként értékelte.
Miért ennyire agresszív és nárcisztikus Magyar Péter?