Dávid kiütéssel máris nyert

Csak a kérdőjelek száma gyarapodott a hét végén az MDF pártelnökválasztását is érintő megfigyelési ügyben: továbbra sem tudni, honnan, kitől érkezett a Csányi Sándor OTP-vezér és a Dávid Ibolyára állítólag terhelő adatok gyűjtésével megbízott cég képviselőjének beszélgetését rögzítő felvétel, ki vette fel azt, milyen szerepet játszott a titkosszolgálat, s miért vett az elnökaspiráns Almássy Kornél álláspontja 180 fokos fordulatot néhány óra leforgása alatt.

2008. 09. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Almássy Kornél szombat reggel visszalépett az elnökjelöltségtől, s lemondott az MDF-ben betöltött alelnöki és választmányi tisztségeiről. Péntek este még azt hangoztatta a megfigyelési botrány fő érintettje, éppen őt akarta az MDF vezetése közvetítők útján megzsarolni, hogy vonuljon vissza a politikától. A volt alelnököt a hét végén nem lehetett elérni, így nem tudtuk meg, mi történt egy éjszaka leforgása alatt. Egyelőre Dávid Ibolya és a párt vezetése megelégedett a volt alelnök bejelentésével, bár Csapody Miklós képviselő az ATV-ben megismételte: Almássynak a parlamentből és a közéletből is távoznia kellene. Az MDF választmánya szombaton egyedül Dávid Ibolyát jelölte elnöknek, így a 27-i országos gyűlésen elmarad a verseny. Dávid egyébként Almássyt a „szürke politikai világ” részesének nevezte a TV2-nek nyilatkozva. Mint fogalmazott: „eddig csak a szürkegazdaságot ismertük, ma mindannyiunk előtt látszik már, hogy van egy szürke politikai világ is.”
Egy találkozót elismernek
Dávidhoz egyelőre ismeretlen forrásból eljuttattak egy észlelhetően megvágott hanganyagot, amelyen – mint utóbb kiderült – Csányi Sándor, az OTP bankcsoport elnöke és a bank biztonsági feladatait is ellátó UD Zrt. biztonsági cég egyik vezetője beszélget. Utóbbi arról tájékoztatta a bankvezért, hogy felkérték őket, „dolgozzanak Dávid Ibolyára”, terhelő adatokat gyűjtsenek róla a pártelnökváltás és Almássy győzelme érdekében, s hogy az egész mögött Stumpf István, az Orbán-kormánynak a Fidesz-vezetőktől azóta eltávolodott kancelláriaminisztere áll. Almássy tagadta a vádakat, de azt elismerte: egyszer találkozott az UD Zrt. vezetőjével. Mint fogalmazott, csak azért, hogy lakását átvizsgáltassa.
Almássy politikai hulla lett
A megfigyelési ügyben mind több kérdés merül fel, amelyek továbbra is megválaszolatlanok. Még mindig nem tudni, honnan, kitől érkezett a hangfelvétel az MDF elnökéhez. Az UD Zrt.-nél a botrány kirobbanása előtt tartottak házkutatást a nyomozók Laborc Sándor, a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatójának feljelentésére. Az sem világos, ki vette fel a beszélgetést, a társalgásban részt vevő valamelyik személy, vagy esetleg egy lehallgatást rögzítettek CD-re. Ugyancsak nincs magyarázat arra, miért változtatta meg gyökeresen az álláspontját egyik pillanatról a másikra Almássy, miként arra sem, milyen szerepet játszott az ügyben a titkosszolgálat.
A hétvégi MDF-választmányi ülést elzárták a nyilvánosságtól, kiderült azonban, hogy nemcsak Almássy mondott le addig viselt tisztségeiről, hanem 12 támogatója is, bár a pártnak tagjai maradnak. Az országos választmány 66 szavazattal 17 ellenében Dávid Ibolyát jelölte az MDF elnökének. Délután Hock Zoltán elnökhelyettes ismertette Almássynak a választmányi ülés kezdetén elmondott szavait. Eszerint a volt alelnök Dávidot támogatja az elnökválasztáson, s arpra kérte a tagságot, maradjanak az egység mellett, mert a megosztottság árt a pártnak. Hock úgy vélte: képesek lesznek együtt dolgozni Almássyval, akire információink szerint „politikai hullaként” tekintenek. – A megfigyelési ügy nincsen elfelejtve, hiszen Dávid Ibolya már megtette a bejelentését az illetékes hatóságoknál – jegyezte meg.
Hiányzó részek a felvételről
Csányi Sándor, az OTP Nyrt. elnök-vezérigazgatója tagadta az állítólagos lejárató akciót, közleményében arról ír, hogy személyes találkozás során akarta megtudni, mi állhat az elhangzott információk mögött. – Erre a találkozóra azonban nem került sor, így a telefonbeszélgetésben szereplő ügytől teljességgel távol maradtam – fogalmazott. A felvételen hallható másik személy, Tóth János, az UD Zrt. résztulajdonosa az Index internetes lapnak azt nyilatkozta: „a telefonbeszélgetés egy magánbeszélgetés volt, ahol az egyik megbízómat felkészületlenül, félinformációk és hallomásból kapott adatok alapján soron kívül tájékoztattam egy látszólag fontos ügyről.” Közölte, elhangzott később a felek között, hogy nincs szó jogellenes megbízásról. – Almássy ügye csupán védelmi célzatú segítségkérés volt, melyben szó sem volt az MDF vagy Dávid Ibolya lejáratásról – állította utólag. Az UD Zrt. pénteken közleményben szögezte le, nyilvánvaló, hogy a felelős személyek a legszigorúbb államtitoksértést követték el, ráadásul a felvételt kiszivárogtatók tudják, hogy a beszélgetésrészlet közlése manipulált, mert azt a részt nem tartalmazza, amikor a felek eldöntik, hogy az ügyben érdemi lépést nem tesznek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.