Évnyitó tankönyvek nélkül

A Magyar Bálint által bevezetett, de Hiller István alatt debütáló tankönyvreformnak nevezett rendelet miatt közel félmillió tankönyv már biztosan nem érkezik meg tanévkezdésre az iskolákba. Az ok: a jogszabályban előírt szigorítások miatt át kellett íratni és újra kellett engedélyeztetni a köteteket, ám az oktatási tárca háttérintézménye óriási csúszásokkal adja ki az engedélyeket.

2008. 09. 01. 19:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közel félmillió tankönyv már biztosan nem érkezik meg szeptember 1-jéig az iskolákba – tudta meg lapunk Safranek Lászlótól, a Tankönyves Vállalkozók Országos Testülete (TVOT) terjesztői tagozatának elnökétől. A szakember leszögezte: a késések legfőbb okozója az oktatási tárca tankönyvrendelete, amely miatt oldalanként kellett átíratni a könyveket. Az óriási pluszköltséggel járó javítást általában időben el is végezték a kiadók, ám az átírt köteteket csak akkor forgalmazhatják a cégek, ha azokat engedélyeztetik az oktatási tárca háttérintézményével, az Oktatási Hivatallal (OH). Ha egy kötet nem szerzi meg az akkreditációt, akkor az nem forgalmazható tankönyvként.
Safranek László leszögezte: vannak olyan könyvek, amelyek már három-négy hónapja fekszenek a Hiller István (MSZP) vezette tárca alá tartozó hivatal asztalán, döntés azonban még mindig nem született a sorsukról. Hozzátette: a hivatal vacakolása miatt most a kiadók és az iskolák is kivárnak, mert még mindig nem lehet tudni, hogy az engedélyezésre váró kötetek használhatók-e az idei tanévtől, vagy sem. Így ezeket a kiadványokat még el sem kezdték nyomtatni. Azok a kötetek azonban, amelyeket augusztus 20-ig nem gyártottak le, már biztosan nem érnek oda időben az iskolákba. A TVOT terjesztői hálózatának elnöke úgy számol: 480 ezer könyv hiányzik majd tanévkezdéskor az intézményekből, a késés legalább egyhetes lesz.

A tankönyvreformnak nevezett rendeletet még Magyar Bálint (SZDSZ) hozta oktatási miniszterként, és azért csak most érezteti hatását, mert korábban a könyveket öt évre engedélyezték, és most jártak le tömegesen a kötetek korábbi akkreditációi. A rendelet többek között előírja, hogy a könyvekben hány betűből állhat egy szó, és hány szó lehet egy mondatban. Első és második osztályban a mondatok 95 százaléka nem lehet hosszabb 150 betűhelynél, de ugyanezt a szabályt kell alkalmazni a 9–12. osztálynak szóló kiadványokra is legalább a mondatok 65 százalékáig. A szakszavak mennyiségét is korlátozzák: a felső tagozatban átlagosan minden második mondatra juthat egy ilyen szó.
Lapunk információi szerint egyébként óriási anomáliák vannak az engedélyeztetés körül: vannak olyan kiadók, amelyeknek szinte minden könyvét „elmeszelik”, pedig ugyanazzal a szerzővel dolgoznak, mint az egyik legrégebbi cég, amelynek egyetlen kiadványa sem akad fenn a rostán.
Lapunk két hete számolt be arról, hogy drámaian, 60 százalékkal szűkült az idei tanévre a tankönyvkínálat, a kiadók tíz százaléka pedig kiszorult piacról. A válsághelyzet oka – akár csak a késésé – a tankönyvrendelet. Romankovics András, a TVOT korábbi elnöke szerint az idén szeptemberre a tankönyvek egyharmadát kellett átíratni, ami közel félmilliárd forintot vett ki a kiadók zsebéből. A hibák kijavításán kívül súlyos költségeket jelentett az Oktatási Hivatalnak fizetett bírálati díj. Egy ívért – 8 oldalért – 22 ezer forintot kellett leróni a hatóságnak, vagyis egy kétszáznegyven oldalas kötet elbírálásáért 660 ezer forintot „gombolt le” a cégekről a Hiller-tárca szervezete. A kevésbé tőkeerős kiadók nem bírták fizetni a költségeket, és elvéreztek a procedúrán. Romankovics tapasztalata szerint a hatóság célja, hogy minél több hibát találjon: cégének egyik könyvében például 43 hibát véltek felfedezni a bírálók, a többszöri fellebbezés után azonban elismerték, hogy mindössze kettő hiba szerepel a kötetben.
Az utóbbi egy évben egyébként sorozatos, célzott kormányzati támadások irányulnak a tankönyvkiadók ellen. Tavaly szeptemberben 350 ezer tankönyv nem érkezett meg tanévkezdésre az iskolába, amit a cégek többek között az állami garanciavállalás megszüntetésével indokoltak. Korábban a kiadók úgy tudták előre kifizetni a gyártás költségeit, hogy az állam garanciát vállalt helyettük a hitelt folyósító bankoknál.
A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) szerint a támogatások megvonása következtében több mint ezerféle szakkönyv nem kerülhetett piacra. Romankovics leszögezte: erős a gyanú, hogy a kiadókat tizedelő, sorozatos csapásokat rájuk mérő kormányzati hadjárat célja nem más, minthogy eltakarítsa a konkurenciát az Oktatási Minisztérium háttérintézményeként működő Sulinova Kht. elől, amely szintén tankönyveket gyárt. Bakonyi László, az Oktatási Hivatal elnöke akkor így reagált lapunknak: a tankönyveket nem ők, hanem az általunk felkért független szakértők bírálják el, így nem vetődhet fel az elfogultság vádja. Hozzátette: tény, hogy a bírálati díj több, mint amennyi a hibákat kereső szakértők fizetése, de a hivatalnak ebből a pénzből kell kifizetnie a kifejezetten a tankönyvek engedélyeztetésére létrejött speciális osztály munkatársainak bérét is. Bakonyi leszögezte: nem kivételeznek a Sulinovával. Igaz, a kht. könyvei még egészen újak, így többségüket egyelőre nem kell engedélyeztetni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.