Három hét mosoly

Véget ért az olimpia, a kínai főváros élete pedig visszatér a régi kerékvágásba. A létesítmények egy részét elbontják, az olimpiai falu házaiba lakók költöznek, a nagyvilágra mosolygó Kína helyett pedig ismét visszatér a szigorú birodalom.

2008. 09. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyolc amerikai Tibet-párti tüntetőt tettek fel a Peking–Los Angeles repülőjáratra, akik még a játékok idején próbáltak tiltakozni Kína Tibet-politikája ellen. A dalai láma ugyanakkor közölte, míg a világ ámulva figyelte a fantasztikus létesítményeket, és elbűvölte őket a vendéglátók kedvessége, az ország délnyugati szegletében, Tibetben kínai katonák száznegyven helyi lakost lőttek le, s erről semmiféle hír nem szivárgott ki. A hírt megerősíteni persze senki sem tudja, de a kínai sajtó általában nem foglalkozik a dalai láma által közölt hírekkel, így az igazság valószínűleg nem derül ki.
Német újságírók egyébként nehezményezték, hogy az olimpiának otthont adó Kínáról nem lehetett kritikus szemmel tudósítani, igaz, ezt a Magyar Nemzet helyszínre kiküldött újságírói nem tudták megerősíteni, sőt ők kizárólag segítőkészséggel találkoztak. Az olimpia miatt ugyan kissé másként folyt az élet Pekingben, de mélyreható változások nem várhatók a kínai társadalomban. Ezt jelzi, hogy miközben bizonyos enyhülés tapasztalható Kína és az Apostoli Szentszék viszonyában, múlt vasárnap ismét őrizetbe vették a kínai föld alatti katolikus egyház egyik püspökét, a 73 éves Csia Cse-kuót, akit négy éven belül már 12. alkalommal börtönöztek be a hatóságok. Az MTI szerint Csia Cse-kuót 1980-ban szentelték pappá, s Csengtingben egy árvaházat irányít. Eddig összesen 18 évet töltött kínai börtönökben. Legutóbb 2007 decemberében engedték szabadon, azóta házi őrizet alatt állt, és alig fogadhatott látogatókat. Kína üldözi a „nem hivatalos” katolikus egyházat, amelyet viszont a Vatikán elismer, Peking szemében az „igazi” katolikusok a politikai doktrínákkal nem szembehelyezkedő hazafias katolikus egyház hívei.
Az olimpiai játékokat megelőző években Peking egyértelművé tette, hogy nem engedi megzavarni az általa rendezett sporteseményt, és nem hajlandó politikai kérdéseket megtárgyalni a játékok során. Peking számára az olimpia ugyan kiemelten fontos esemény volt, de a város fejlesztési terve nem ekörül forgott, az útépítések egyébként is szükségesek lettek volna, ahogy a metró kibővítése is. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság előzetesen azzal indokolta 2001-ben a játékok odaítélését Kínának, hogy az ott tartózkodó rengeteg külföldi és az egész világ figyelme reményeik szerint meg fogja változtatni Kína hozzáállását az emberi jogi kérdésekhez, ám bizonyos, hogy e remény nem válik valóra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.