Iskolafejlesztés kampánycélból

A 75 milliárd forintos iskolafejlesztési program kiemelkedő összegű támogatásait szinte kizárólag olyan települések nyerték el, amelyeknek szocialista országgyűlési képviselőjük van – derül ki a Magyar Nemzet összeállításából. Erős a gyanú, hogy a kormány célja a pénzelosztásnál elsősorban nem a rászorultság volt, hanem a szocialista körzetek megtartása. A több mint kétszázötven nyertesből csupán öt egyházi fenntartású intézmény van.

2008. 09. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzet átvizsgálta azt a 253 iskolafenntartót, akik pénzt nyertek a Gyurcsány Ferenc által az elmúlt fél évszázad legnagyobb iskolafejlesztési programjának nevezett pályázaton, és érdekes összefüggésekre derített fényt. Az adatokból úgy tűnik, nem pusztán az iskolák sanyarú sorsa indokolhatja az európai uniós pénzek idő előtti elköltését, hanem a közeledő választások és a korábbi szocialista választókörzetek megtartása.
A több mint 250 győztes fenntartó politikai viszonyainak áttekintése szinte lehetetlen, ezért lapunk a kiemelkedően magas öszszegű támogatásokat elnyert településekre koncentrált. A 900 millió forintnál több pénzt elnyerő települések között nyomasztó a szocialista fölény, az egymilliárd forintos támogatások esetében pedig elsöprő.
Kilencszázmilliónál többet 14 település nyert, közülük kilencnek a vezetése szocialista kötődésű. Az egymilliárd forintos álomhatárt hat helység lépte át, közülük öt település vezetése tartozik az MSZP táborába.
Az abszolút győztes a Hajdú- Bihar megyei Berettyóújfalu lett, amely csaknem másfél milliárdot kapott három oktatási intézmény renoválására.
A település győzelme azért is elgondolkodtató, mert a megyében szinte ez az egyetlen olyan körzet, ahol 2006-ban szocialista politikus – Gyula Ferencné – győzedelmeskedett a választásokon.
*
Az ezüstérmes a hagyományosan szocialista körzet, Komló lett 1,2 milliárdos támogatással. Komló képviselője az MSZP-s Páva Zoltán. A harmadik helyen szerepel az egyetlen kakukktojás, Tamási – amelynek Hirt Ferenc személyében fideszes képviselője van –, a Tolna megyei kisváros 1,198 milliárd forintot kapott. Ennél alig kétszázezer forinttal kapott kevesebbet a szintén MSZP vezette Dombóvár és a Gyenesei István sportminiszter körzetébe tartozó Barcs. Gyenesei körzete egyébként elképesztően sokat kasszírozott, hiszen a toplista hatodik helyezettje is az ő választókerületéből került ki: Nagyatád egymilliárdot kapott.
Kilencszázmillió forintnál több jutott a Paizs József MSZP-s képviselő körzetébe tartozó Baranya megyei Szigetvárnak és a szintén az ő szavazóbázisát erősítő Szentlőrincnek, ahogy 998 millió forintot kapott a Kolber István választókerületébe tartozó Somogyjád is. 999 milliót kapott az MSZP-s Kocsi László siklósi körzetébe tartozó Sellye is. A fideszes országgyűlési képviselőjű települések közül Bátaszék, Dunaföldvár, Lengyeltóti és Böhönye kapott kiemelt pénzt. A fideszes vezetésű nagyvárosokat, mint például Debrecent, Kaposvárt, Győrt vagy Szekszárdot egyáltalán nem vagy csak nevetségesen alacsony összeggel találjuk a támogatási listán. Megdöbbentő az is, hogy miközben az Állami Számvevőszék (ÁSZ) is megállapította, hogy az egyházi iskolák diákjai az állami intézményekhez viszonyítva messze átlag feletti tanulmányi eredményt produkálnak, a 253 nyertes között csak öt egyházi fenntartású intézmény szerepel, ráadásul ők is igen kis összeggel. A pannonhalmi bencés gimnázium például, amely a középiskolai rangsorban mindig az élmezőnyben van, kevesebb mint feleannyi pénzt kapott fejlesztésre, mint az országos szinten teljesen ismeretlen berettyóújfalui Arany János Gimnázium, ahol szocialista országgyűlési képviselő van. Utóbbi intézmény 494 millió forintot kapott fejlesztésre, a bencések kétszázat, az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) pedig 250 milliót.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési miniszter és Hiller István oktatási miniszter két napja jelentette be, hogy a 2010-es tanévkezdésig 500 oktatási helyszínt újítanak fel. Abban nem tudtak megegyezésni, hogy pontosan mennyi pénzt osztanak szét: Gyurcsány nyolcvan-, Hiller több mint nyolcvan-, Bajnai azonban csupán 75 milliárd forintot ígért. Vélhetően utóbbi áll legközelebb a valósághoz, mivel 75 milliárdnyi uniós pénz áll rendelkezésre. Ezt az összeget is csak úgy tudták előteremteni Gyurcsányék, hogy előre elköltik a 2013-ig rendelkezésre álló uniós keretet. A kancellária leszögezi: a sikeres pályázat nem jelent automatikusan megvalósuló beruházást. A kedvezményezetteknek támogatási szerződést kell kötniük, közbeszerzési eljárásokat kell lefolytatniuk, és tartaniuk kell magukat a pályázati anyagban megfogalmazott kiírói elvárásokhoz, így például a megfelelő mértékű önrész biztosításához. Ez utóbbi még komoly problémákat jelenthet a nehéz anyagi helyzetben lévő települések esetében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.