A korábban tervezett 55 milliárd forint helyett 75 milliárd forintot osztanak szét 253 pályázó intézményfenntartó között az iskolák felújítására – jelentette be tegnap ünnepélyes keretek között Gyurcsány Ferenc Hiller Istvánnal és Bajnai Gordonnal közösen tartott sajtótájékoztatóján. A miniszterelnök leszögezte: a Gyurcsány-kormány az eltelt
4-5 év alatt nem költött ennyit óvodák, iskolák felújítására, mint amennyit most fog.
Bajnai Gordon szakminiszter elismerte, hogy az iskolafelújításra pályázó önkormányzatok több mint 300 milliárd forint értékben nyújtottak be kérelmeket, de csak 55 milliárd forint állt rendelkezésre. A kormány ezért úgy döntött, lehetővé teszi a 2007–2013 közötti keret egy részének korábbi megnyitását, így 75 milliárd forintra nőtt a szétosztható összeg. Az eredeti forrásokból kevesebb mint 200 iskolát tudtak volna támogatni, a következő évek forrásainak előbbi elköltésével azonban még az idén további legalább félszáz fejlesztésről dönthetnek.
Bajnai szerint rendkívül szigorú szempontokat érvényesítettek az iskolafelújítási pályázatok elbírálásakor, a kérelmet benyújtókat a helyszínen is ellenőrizték. Figyelembe vették, hogy lesz-e elegendő diák az érintett iskolában az elkövetkező öt évben, érvényesül-e az esélyegyenlőség, ahogy előnyben résesítették a leghátrányosabb térségeket is a fejlettebbekkel szemben, oly módon, hogy előbbieknek kisebb önrészt írtak elő fejlesztésekhez. A 253 nyertes intézményfenntartó közül kilencvenkettő hátrányos helyzetű kistérségi társulásban működik. Lapunk ezzel szemben több vidéki polgármestertől is úgy értesült, hogy sokan nem is pályáztak a felújításra, mert a település képtelen volt kifizetni a renoválási támogatás folyósításához szükséges önrészt. Hogy pontosan mennyit költ a Gyurcsány-kormány az iskolák felújítására, az nem derült ki a kormányfő részvételével tartott tegnapi sajtótájékoztatón, az viszont igen, hogy ez lesz „az elmúlt ötven év” legnagyobb ilyen jellegű programja.
A számok azért nem világosak, mert a kormányfő 80, Hiller István oktatási miniszter „több mint nyolcvan”, Bajnai Gordon fejlesztési miniszter pedig 73 milliárd forintos keretről beszélt. A három számot a három politikus ugyanazon sajtótájékoztatón, egymás mellett állva mondta ki, igaz, néhány perces eltéréssel.
Hiller István újságírói kérdésre nem cáfolta lapunk azon állítását, amely szerint a szeptember elsejével életbe lépő rendelkezések miatt (ezek értelmében emelkedik a kötelező óraszám, a felső tagozatos osztályokat pedig nagyobb létszámmal kell működtetni – a szerk.) ismét tanárok elbocsátására kell számítani.
Zsigó Róbert fideszes oktatáspolitikus szerint az elmúlt 50 év legnehezebb időszakán van túl a magyar oktatás, amit az utóbbi fél évszázad legnagyobb pedagógus-elbocsátása és tömeges iskolabezárási hulláma fémjelez. A képviselő emlékeztetett: tavaly a megszorítások miatt több mint nyolcezer tanár került az utcára és 400 iskolát zártak be. Ezek után hiteltelen és hihetetlen, ha az eddigi rombolások után fejlesztésekről kezdenek beszélni.
Zsigó leszögezte: hónapok óta az Új tudás program keretében kiosztható milliárdokról és azok elosztásáról hallunk, ezek fedezetéről azonban semmit nem tudunk, így elég nehéz hinni abban, hogy az ígéretekből bármi is megvalósul.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját