Izrael jövőjéről döntöttek

Cipi Livni toronymagas esélyesként várta a tegnapi Kadima-voksolás végeredményét. Az izraeli vezető kormánypárt tagsága arról szavazott, hogy ki váltsa fel a korrupciós ügyeiből kikeveredni képtelen Ehud Olmertet a szervezet élén, egyúttal felépítsen egy működő koalíciót.

2008. 09. 28. 17:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Cipi Livni külügyminiszter mellett Saul Mofaz kormányfőhelyettes és közlekedésügyi miniszter számított még esélyesnek a szavazás eredményének kihirdetése előtt, bár utóbbinak túl sok esélyt nem adtak a közvélemény-kutatások. A karizmatikus politikus asszony, korábbi Moszad-ügynök egy felmérés szerint a szavazatok 47 százalékát is begyűjtheti, ám a végeredményre csak lapzárta után derült fény.
Elsősorban nem is az új pártelnök-kormányfő személye, hanem a rá váró feladatok a fontosak. Az Izraelben mindig elsőrendű békefolyamat folytatása – vagy elkezdése – valószínűleg nem lesz egyszerű, mivel a tavaly novemberben bejelentett annapolisi folyamat valójában semmiféle eredményt nem hozott, s a 2007-es esztendő vég nélküli tárgyalásokkal telt el, miközben az izraeliek és a palesztinok sem hittek az előrelépésben. Tovább nehezítette a megegyezést, hogy Ehud Olmertet több oldalról támadták gyanús ügyei miatt, Mahmúd Abbász palesztin elnök pedig saját ellenzékével, a Hamásszal volt kénytelen hadakozni.
Az új miniszterelnök – akit csak akkor kennek fel vezetőnek, ha megszerzi a szavazatok több mint 40 százalékát, ellenkező esetben a két vezető jelölt szeptember 24-én ismét sorompóba lép – feladata lesz a Kadima által vezetett kormány újjáépítése, természetesen fájdalmas kompromisszumok útján. A 120 fős knesszetből 61 képviselőt kell összetoborozni a működőképes kabinethez, Izraelben egy kisebbségi kormány tökéletesen esélytelen lenne az irányításra. Ha az új pártelnök nem tud 42 nap alatt elegendő képviselőt megszerezni kormányához, akkor három hónapon belül új választásokat tartanak. A közvélemény-kutatások szerint a Kadima ma veszítene a voksoláson, azt a Benjamin Netanjahu volt miniszterelnök vezette Likud nyerné meg, így valószínűleg a radikális jobboldali párt nem támogatná az újjáalakult Kadimát. Kérdéses a Sász részvétele is a kabinetben, hiszen Éli Jisáj pártelnök közölte, egy olyan kormányban soha nem venne részt pártja, amely tárgyalásokat kezd Jeruzsálem státusáról. Cipi Livni tervei között márpedig az szerepel, hogy Ciszjordánia legnagyobb részéből és Kelet-Jeruzsálemből is kivonná a hadsereget, hogy ott kikiálthassák a palesztin államot. Mofaz viszont elutasít minden engedményt a palesztinoknak. „A tárgyalásokat az erő pozíciójából kell lefolytatni” – jelentette ki Mofaz, sok keményvonalas izraeli szimpátiáját elnyerve. Júniusban hasonlóan kérlelhetetlennek tűnt, mikor azt nyilatkozta, „ha Irán folytatja nukleárisfegyver-programját, meg fogjuk támadni”.
Pinhász Avivi külügyi államtitkár lapunk kérdésére kijelentette, az Ehud Olmertet követő izraeli miniszterelnök pontosan ugyanazt tudja majd nyújtani, mint a most leköszönő vezető, így a tervekben nem várható változás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.